Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EMEKLİLERE BAYRAM İKRAMİYESİ MÜJDESİ

...

Okunma: 4665

15.08.2018 16:20

emekli, bayram, ikramiye, bayram ikramiyesi, ödeme, tarih, bartın, abamedya, bartın haberleri, emekli haberleri
Facebook'ta Paylaş

Bayram İkramiyesi ödeme tarihleri belli oldu. Ödemeler 16 ve 17 Ağustos tarihlerinde gerçekleşecek. Bartın’da binlerce emekli bayram öncesinde hesaplarına yatan bayram ikramiyelerini çekecek. İkramiyeler bayram öncesi Bartın’da ticareti hareketlendirecek.

 

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk yaptığı yazılı açıklama ile Ramazan Bayramı'nda olduğu gibi Kurban Bayramı'nda da bayram ikramiyesi ödemeleriyle emeklilerin yanında olmaya devam ettiklerini belirtti.

 

Bağ-Kur ve SSK emeklilerine 16 Ağustos, Emekli Sandığı emeklilerine ise 17 Ağustos'ta bayram ikramiyesi ödemelerinin gerçekleştirileceğini kaydeden Bakan Selçuk, "Birden fazla dosyadan aylık alan emeklilerimize hisse oranı yüksek olan dosyadan tek bir ikramiye ödenecektir. Ayrıca, vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerine hisseleri oranında, iş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara ise gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödemesi yapılacak." dedi.

 

Ayrıca Bakan Selçuk, Kurban Bayramı için 11 milyon 767 bin 550 emekli ve hak sahibine toplamda 10 milyar 417 milyon 886 bin 693 lira bayram ikramiyesi ödeneceğini bildirdi.

 

Bartın’da ticaret canlanacak

 

Kurban Bayramı öncesinde emeklilerin hesaplarına yatırılacak olan bayram ikramiyelerinin Bartın’da ticareti hareketlendirmesi bekleniyor. Deniz turizmi ve gurbetçilerin hareketlilik kazandırdığı Bartın’da bayram ikramiyelerini hesaplarından çekecek olan emeklilerle ticaret daha da canlanacak.

 

Kime ne kadar yatacak?

 

Ramazan Bayramı öncesinde hesaplarına bayram ikramiyesi yatan binlerce emekli büyük sevinç yaşarken bazı hesaplara düşük miktarlarda yatırılan ikramiyeler ise akıllarda soru işaretleri oluşturmuştu.

 

SGK ve ilgili Bakanlık yetkililerince konuya ilişkin açıklama yapılsa da bu açıklamaları takip etmeyen-edemeyen vatandaşlar hesaplarına eksik para yattığı düşüncesiyle banka ve ilgili kurum çalışanlarıyla iletişime geçmişti.

 

Peki bayram ikramiyesi nedir? Kimlere ne kadar bayram ikramiyesi verilir? İşte merak edilen o soruların tüm yanıtları;

 

Bayram ikramiyesi nedir?

 

Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde emeklilere ve SGK tarafından ilgili mevzuat kapsamında gelir veya aylık alan hak sahiplerine yapılan ödemedir.

 

Bayram ikramiyesi kimlere ödenir?

 

Ödemenin yapılacağı tarihte SGK’dan emekli aylığı, yaşlılık aylığı, vazife malullüğü aylığı, malullük aylığı, ölüm aylığı ile sürekli iş göremezlik geliri ve ölüm geliri alanlara ödenir. Ayrıca Kurumdan aylık alan; şehit yakınları, gaziler, muharip gaziler, güvenlik korucuları, şampiyon sporcular ve terörden zarar gören sivil vatandaşlar ile bu kişilerin hak sahiplerine bayram ikramiyesi ödenir.

 

Bayram ikramiyesi tutarı ne kadardır?

 

Ramazan ve Kurban Bayramlarından önce ödenecek bayram ikramiyesi tutarı 1.000'er TL'dir. Bayram ikramiyesi başvuru şartı olmaksızın gelir aylık almakta olduğunuz banka hesabınıza yatırılmaktadır.

 

Bayram ikramiyesi ne zaman ödenir?

 

Bayram ikramiyesi, Ramazan ve Kurban bayramlarından önce SGK tarafından belirlenecek tarihlerde ödenir.

 

Hangi dosya esas alınır?

 

Birden fazla dosyadan gelir ve/veya aylık alan emekli ve hak sahiplerine en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden ödeme yapılır. Örnek 1; emekli aylığı ile birlikte vefat eden eşinden dolayı ölüm aylığı da alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren dosya üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Örnek 2; emekli aylığı ile birlikte %45 meslekte kazanma gücü kaybı oranı üzerinden sürekli iş göremezlik geliri alan bir emekliye, en fazla ödemeye imkan veren emekli aylığı dosyası üzerinden 1.000 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Emekli veya hak sahibinin vefatı durumunda hak edildiği halde ödenemeyen bayram ikramiyesi varislerine ödenir.

 

Dul ve yetim aylığı alanlar

 

Vefat eden sigortalılarımızdan dolayı gelir ve/veya aylık almakta olan hak sahiplerinin bayram ikramiyesi ödemesi hak sahiplerinin hisseleri oranında ödenir. Örneğin; eşinin vefat etmesi nedeniyle %50 hisse oranı ile eşe, %25 hisse oranı ile yetim çocuğa ölüm aylığı ödenmesi halinde; 1.000 TL tutarındaki bayram ikramiyesi hak sahiplerine hissesi oranı esas alınarak ödeneceğinden, eşe 500 TL, yetim çocuğa ise 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödemesi yapılır.

 

İş göremezlik aylığı alanlar

 

İş kazası ve meslek hastalığı sigortasından sürekli iş göremezlik geliri al makta olanlara, gelir bağlanmasına esas olan sürekli iş göremezlik derecesi oranında bayram ikramiyesi ödenir. Örneğin; meslekte kazanma gücü kayıp oranı %25 olması nedeniyle sürekli iş göremezlik geliri almakta olanlara, 1.000 TL'nin %25'i oranında yani 250 TL tutarında bayram ikramiyesi ödenir. Bayram İkramiyelerinden herhangi bir kesinti yapılamaz.

Etiketler: emekli, bayram, ikramiye, bayram ikramiyesi, ödeme, tarih, bartın, abamedya, bartın haberleri, emekli haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04083
0.041162020-05-25 20:22:07