Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EMEKLİLİKLE İLGİLİ FLAŞ GELİŞME

...

Okunma: 4161

02.03.2018 19:36

bağkur, emeklilik, sgk, kredi, ekrem öztekneci, ercan aydın, nurdan özkan, hasan camcı, ziraat bankası, protokol, bartın, haber, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci, BAĞ-KUR kapsamında bulunan ve borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek sigortalılara yönelik olarak uygun koşullarda kredi kullandırılması için SGK il T.C. Ziraat Bankası arasında protokol imzalandığını açıkladı.

 

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Ekrem Öztekneci ve İl Müdür Yardımcısı Nurdan Özkan Bartın TV Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Aydın’ı TV binasında ziyaret ettiler.

 

Ziyarette kurumun çalışmaları hakkında bilgiler veren Öztekneci Ziraat Bankası ile imzalanan protokol hakkında da açıklamalar yaparak, “5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4-1/B (BAĞ-KUR) kapsamında bulunan ve borçlarını ödemeleri halinde emekli olabilecek sigortalılarımıza yönelik olarak uygun koşullarda kredi kullandırılması için Kurumumuz ile T.C. Ziraat Bankası A.Ş. arasında İşbirliği Protokolü 13 Şubat 2018 tarihinde imzalanmıştır. anka ile yapılan protokol ile 4-1/b (Bağ-Kur) kapsamındaki sigortalılarımız ile ilgili olup, sigorta prim borcundan dolayı emekli olamayan kendi nam ve hesabına çalışan esnaf, sanatkâr ve çiftçilere herhangi bir teminat göstermeden kredi kullanmak suretiyle emekli olma imkânı getirilmiştir” dedi.

 

İlk başvuru SGK’ya yapılacak

 

Başvuruların ilk olarak SGK İl Müdürlüğüne yapılacağını kaydeden Ekrem Öztekneci şöyle devam etti:

 

“Bu imkândan yararlanmak isteyen sigortalılarımız başvurularını öncelikle Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğümüze yapacaklar, Kurumdan alacakları sigorta prim borcunu peşin ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazı ile birlikte T.C. Ziraat Bankası şubelerine müracaat edeceklerdir. Kredi kullanarak sigorta prim borcunu ödeyen sigortalılarımıza emekli aylıkları bağlanacak olup, sigortalımızın bankadan kullanmış olduğu kredi borcu emekli aylığından taksitler halinde tahsil edilecektir.

 

48 ay vade ile kredi kullanılabilecek

 

Sigortalılar, 01 Mart 2018 tarihinden 31 Mayıs 2018 tarihine kadar bankadan aylık 1,28 faiz oranı ile 48 ay vade ile kredi kullanabileceklerdir.

Banka ile imzalanan protokol sonucunda; 5510 sayılı Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının 4(b) kapsamında;

 

1) Birikmiş sigorta prim borcunu ödemesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

 

2) Hizmet borçlanması (doğum ve askerlik vb.) yapılması suretiyle yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

 

3) Durdurulan hizmet sürelerinin ihya edilmesi durumunda yaşlılık aylığı bağlanabilecek sigortalılar,

 

Bankadan kredi kullanmak suretiyle borçlarını ödeyebileceklerdir.”

 

Etiketler: bağkur, emeklilik, sgk, kredi, ekrem öztekneci, ercan aydın, nurdan özkan, hasan camcı, ziraat bankası, protokol, bartın, haber, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.10523
0.105732020-02-28 10:58:19