Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ENGELLİ GENÇLER GURUR DOLU BİR GÜN YAŞADILAR...

ENGELLİ GENÇLER GURUR DOLU BİR GÜN YAŞADILAR.

Okunma: 527

17.05.2019 16:23

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da Engelliler Haftası kapsamında 1 günlük askerlik eğitimine alınan engelli vatandaşlar, üniforma giyip, askerlik sevinci yaşadı.

 

Bartın Deniz Komutanlığı Engelliler Haftası kapsamında engellilere yönelik 1 günlük temsili askerlik uygulaması gerçekleştirildi.

 

Sabahın erken saatlerinde Boğaz mevkiindeki komutanlık tesislerine gelerek teslim olan engelli vatandaşlar 1 gün boyunca üniforma giyip temsili askerlik yaptı.

 

Engelli vatandaşlar için daha sonra yemin töreni düzenlendi. Törene Bartın Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, komutanlık personeli ve engelli aileleri katıldı.

 

Törende konuşan Garnizon Komutanı Deniz Kıdemli Albay Mustafa Çalışkan, “10-16 Mayıs tarihleri arasındaki engelliler haftasında engelli vatandaşlar için düzenlenen bir günlük temsili askerlik uygulaması münasebetiyle ülkemizin farklı yörelerindeki çeşitli birliklerde farklı bir askerlik heyecanı yaşanmaktadır. Bu hafta içerisinde engelleri nedeniyle askerlik yapamayan gençlerimiz bir günlüğüne asker elbisesi giyecekler ve her Türk vatandaşı gibi askerlik gururunu tadacaklardır.” dedi.

 

 

https://www.facebook.com/bartintv/videos/597419514074223/

 

 

Engelli gençlere de seslenen Albay Çalışkan,  “Bartın Deniz Komutanlığına bu maksatla gelen değerli gençler; engelli olmak asla bir ayıp ve hiçbir şey yapmamak değildir. Ayıp ve kabahat ülkesini ve vatanim sevmemek, üzerine düşen vazifeleri yapmamaktır. Sizler bugün burada kutsal vatandaşlık görevinizi yerine getirmek için bulunmaktasınız. Askerlik yemin törenine üniformalarınızı giyerek ve kısa sürede selam verme eğitimini alarak hazırlandınız. Biraz sonra bayrağa ve silaha el basarak yemin edeceksiniz. bu yemin ile ülkenize ve milletinize olan bağlılığınızı bir kere daha göstermiş olacaksınız. bir günlük temsili askerliğin sonunda terhis belgelerinizi alarak kutsal vatandaşlık ve askerlik görevinizi tamamlayacaksınız. Anayasamızın 72’nci maddesinde vatan hizmeti her Türk’ün hakkı ve görevi olarak düzenlenmiştir. Bu kapsamda anne ve babalar evlatlarını milletin bağrından çıkmış olan silahlı kuvvetlerin saflarına bir bayram coşkusu içerisinde göndermektedir. Bu coşku, asker-millet kavramının dünyadaki yegane örneğini teşkil etmektedir. Bu örnek, dünya sahnesinde sonsuza kadar yer alacak Türk milletinin en büyük güvencesidir. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerime son verirken siz gençlere askerlikten sonraki hayatınızda mutlu ve sağlıklı uzun bir ömür geçirmenizi temenni eder, engelli insanlara saygının insanlığa saygı olduğunu bir kez daha vurgulamak isterim” dedi.

 

Yemin töreninde and içen engelli askerlerin gurur dolu anları ise başta aileleri olmak üzere herkesi duygulandırdı.

 

Törenin ardından aileler evlatları ile günün anısına hatıra fotoğrafları çektirdiler.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.12445
0.124942019-09-19 05:14:52