Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Engelli ve eski hükümlülere hibe desteği

İŞKUR’dan engelli ve eski hükümlülere hibe desteği...

Okunma: 167

29.11.2021 11:58

Facebook'ta Paylaş

Bartın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürü Ali Solak, engelli ve eski hükümlülerin kendi işlerini kurmaları amacıyla hazırlayacakları projelere destek verileceğini söyledi.

Bartın’da kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlülere Bartın Çalışma ve İş Kurumu tarafından destek verilecek.

Engelliler hazırladıkları projelerin kabul görmesi halinde kuruluş işlemleri desteği, işletme giderleri desteği ve demirbaş desteği olmak üzere toplamda 65 bin liraya kadar destekten yararlanabilecek.

Konuyla ilgili açıklamada bulunan İŞKUR İl Müdürü Ali Solak, "Engelli bireylerin hazırladığı ve kabul edilen projelerine verilecek destekler; kuruluş işlemleri desteği, işletme giderleri desteği ve demirbaş desteği şeklinde olmak üzere toplamda 65 bin liraya kadar olacaktır. Eski hükümlülerin hazırladığı ve kabul edilen projelerine verilecek destek ise vergiler dâhil en fazla brüt asgari ücretin 15 katına kadar olacaktır. Proje başvuruları, 3 Aralık 2021 tarihi saat 23: 59'a kadar e-Devlet üzerinden çevrimiçi olarak yapılacaktır. Proje başvurularının kesinlikle hazırlandığı dönemde yayımlanan güncel proje başvuru rehberi doğrultusunda yapılması gerekmektedir" diye konuştu.

Engellilerin girişimciliğine destek

Projelerini sunmak isteyen engelli bireyler, başvurularını "www.iskur.gov.tr" internet sitesinde "Duyurular" bölümünde yayımlanan başvuru rehberi doğrultusunda 3 Aralık'a kadar e-Devlet'ten yapabilecek.

Kendi işini kurmak isteyen eski hükümlüler de projelerini aynı tarihe kadar Adalet Bakanlığı'nın ilgili birimleri aracılığıyla, bulundukları illerdeki Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlükleri'ne iletebilecek.

2014 yılından bu yana kendi işini kurmak isteyen engelli ve eski hükümlüleri desteklemeye devam eden İŞKUR, bu kapsamda şu ana kadar 3 bin 198 engelli ve 2 bin 315 eski hükümlü vatandaşa 229 milyon TL’yi aşan hibe desteği sağladı.

Daha önce elden veya posta yoluyla alınan Engelli Hibe Desteği başvuruları engelli vatandaşların evlerinden çıkmadan da başvuru yapabilecekleri e-Devlet platformuna taşındı. Böylece daha fazla engelli bireyin girişimciliğine destek olunması hedefleniyor.

Kuruluş işlemleri desteği

İşyeri kuruluşu için yapılan resmi işlemler, onaylar, izinler, ruhsatlar ve sigorta gibi masraflar için belge karşılığı olmak üzere en fazla 5.000 TL

İşletme gideri desteği

Sözleşme imza tarihinden sonra 12 ay süre İle belge karşılığı olarak İşletme giderlerinin (su, elektrik, iletişim, ısınma, tanıtım ve kira) en fazla %60'ını geçmeyecek şekilde yıllık toplamda en fazla 15.000 TL

Kuruluş desteği

Sözleşme imza tarihinden itibaren 12 ay boyunca belge karşılığı olmak üzere işletmenin temel faaliyet alanı İle İlgili makine, teçhizat, yazılım, donanım, ofis malzemesi gibi maliyetler için vergiler dâhil en fazla 45.000 TL destek sağlanmaktadır

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00528
0.006282022-01-28 21:58:50