Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EV ALMAYI DÜŞÜNENLER DİKKAT

Yıldırım'dan altın değerinde tavsiyeler...

Okunma: 5703

27.12.2017 16:41

bartın, emlak, inşaat, murat yıldırım, yıldırım yapı, yıldırım inşaat, bartın inşaat, bartın emlak
Facebook'ta Paylaş

EV ALACAKLARA ALTIN DEĞERİNDE TAVSİYELER

 

İnşaat ve Emlak Firması sahibi Murat Yıldırım gayrimenkul sektöründe 2017 yılının başarılı geçtiğini söylerken 2018 yılında da sektörün yine lokomotif rol oynayacağını söyledi. Yıldırım ev almayı düşünenlere de altın niteliğinde tavsiyelerde bulundu.

 

İnşaat ve emlak sektöründe faaliyetlerini sürdüren Yıldırım Yapı Emlak firması sahibi Murat Yıldırım 2017 yılında emlak sektörünün hızlı geçtiğini söyleyerek, “Emlak özellikle de inşaat bildiğiniz gibi lokomotif sektör olarak nitelendirilir. Geçen yıl da, Türkiye’de ve Bartın’da bunu gözlemledik.” dedi.

Vatandaş artık niteliğe bakıyor

 

Yıldırım Bartın’da daire fiyatlarının pahalı olmadığını ancak arsa fiyatlarının yüksek olduğunu ifade ettiği açıklamasında, “Şehrin yeni imar planları bir türlü yapılamadı. Bu yüzden de şehir dar bir alana sıkıştı. Yeni imar alanları açılmadığından mevcut yapıda zaten az olan arsaların değerleri oldukça arttı. Çünkü arsa sahipleri bunun farkında. Bu yüzden de yüzde 40, yüzde 50 gibi aslında olmaması gereken kat karşılığı rakamlar istiyorlar müteahhitlerden. Bu durumda müteahhitler de yaptıkları daireleri yüksek fiyatlara sunuyorlar. Arsa maliyetini yukarı çıkaran bir diğer faktör de bence müteahhitler arasındaki rekabet. Herkes ‘o araziyi ben alayım. Ben bina yapıp satayım’ deyince ortaya bugünkü tablo çıkıyor. Tabi sadece bu da değil. İnşaat malzemelerindeki fiyat artışı da emlak fiyatlarının artmasındaki sebeplerden biridir. Bir ara ilimizde oldukça fazla inşa edilen 1+1 konutlarda sanki bir doygunluk var gibi. 1+1’ler hala özellikle üniversite güzergahında kiraya vermek amacıyla yatırımcılar tarafından tercih ediliyor. Onun haricinde 2+1’leri satmak eskiden çok kolaydı Bartın’da. Ama artık vatandaşlarımız bu tip dairelerin de niteliklerine bakıyor, her daireyi almıyor. Mesela metrekaresi büyük olacak, çift banyosu olacak, ankastresi olacak, doğalgazlı olacak, mantolaması olacak. Eğer bir daire bu özelliklere sahip ise çok kısa sürede ya satılıyor ya da kiraya veriliyor. Çünkü vatandaş artık niteliğe bakıyor.” dedi.

 

Standart bir nitelik kazanacak

 

Akıllı ev sistemlerinin henüz çok yaygınlaşmasa da kullanıldığına dikkat çeken Yıldırım, “Önümüzdeki yıllarda bu sistemlerin eskiden lüks olarak görülen ancak bugünkü standart dairelerde bulunan ankastre mutfak setleri, çelik kapı ve pimapen cam ve kapılar gibi standart bir nitelik kazanacağını değerlendiriyoruz. Doğal olarak bu sistemlerin bulunduğu dairelerin fiyatları da yüksek oluyor. Mesela Bartın için metrekare birim fiyatının bu tip özellikler taşıyan ultra lüks daireler için 3 bin TL civarında olduğunu söylemek mümkündür.”dedi.

 

Yüzde 20-25 oranında pirim yapar

 

Emlak almak isteyenlere altı çizilecek bilgilerde veren Yıldırım, “Özellikle Cumhuriyet Mahallesi, Çatmaca mevkiinde ev satışlarının daha çok yapılıyor. Ardından hiç şüphesiz ki prim yapan yerler açısından Karaköy geliyor. Ben önümüzdeki dönemde Orduyeri’nden sürpriz bekliyorum. En büyük sürprizi çok uzun yıllardır fiyatların atıl kaldığı Orduyeri yapacak. Bir iki sene sonra çok fazla prim yapacağını düşünüyorum. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Yeni imar planı kısa sürede tamamlanıp yeni imar alanları açılmadığı takdirde ırmak üzerine yapılacak olan yeni köprüler ile Orduyeri’nin ulaşım sorunun aşılacağı düşüncesinden hareketle söylüyorum. Zaten Orduyeri’nde imara uygun oldukça fazla boş alan da bulunuyor. Sözün özü o köprüler yapıldığı anda Orduyeri-Kaynarca hattındaki daireler yüzde 20-25 oranında otomatikman pirim yapar.” diye konuştu.

 

Türkiye altın yılını yaşayacak

 

İnşaat sektörünün yeni yılda daha da canlanacağını belirten Yıldırım, “Türkiye inşaat sektörü açısından 2018’de altın yılını yaşayacak. Şu an için vatandaşlarımızın önemli bir bölümü buna pek ihtimal vermese de bunu hep birlikte yaşayarak göreceğiz. Bunun pek çok nedeni var. Filyos Projesi burnumuzun dibinde tüm hızıyla devam ediyor. 400 yataklı Devlet Hastanesi’nin ihalesi yapıldı, yakın zaman içinde inşaatı başlayacak. Adliye binası bitiyor, barajlar bitti… Kısacası devletimizin Bartın ve bölgemize müthiş yatırımları var. Bunlar yeter zaten inşaat ve emlak sektörünü 2018’de altın çağını yaşaması için. Çünkü bu yatırımlar yeni iş imkanları demek, yeni iş imkanları daha fazla istihdam demek, kentimize ve bölgemize kalifiye işgücünün gelmesi demek, beyaz yakalıların gelmesi demek. Bütün bunlar inşaat sektörünün gelecek yıl da oldukça hızlı geçeceğini gösteriyor.”dedi.

 

Bartın Üniversitesi büyüyecek

 

Yıldırım ülkedeki ve ildeki son gelişmeleri de ele alarak emlak piyasasını değerlendirip, “Türkiye genelinde düşünecek olursak da durum aynı. Mesela Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ile 450 bin taşeron işçi kadroya alınıyor. Bunların yüzde 50’si genç. Bu yüzde 50’nin yüzde 90’a yakını da bekarlardan oluşuyor. Bunların büyük bir bölümü evlenebilmek için kadroyu bekliyorlardı. Şimdi bu da gerçekleşti. Şimdi bunlar evlenecek, mobilyasını alacak, beyaz eşyasını alacak, evini alacak, kiralayacak. Bu durum ekonomiyi canlandıracak çünkü çok fazla sektör bu durumdan nemalanacak. Bunların başında da emlak sektörü geliyor elbette. Bunun haricinde Sayın Başbakanımız açıkladı, 2018 yılında 110 bin yeni memur alınacak. Bartın özelinde Üniversitemiz hala emlak sektöründe itici güç olmayı sürdürüyor. Bartın Üniversitesi 2018’de daha da büyüyecek. Yeni bölümler açılacak öğrenci sayısı daha da artacak. O bölge zaten bir 5 yıl sonra kimsenin tahmin dahi edemeyeceği kadar prim yapacak. Bu noktada bir kez daha söylemek isterim ki tüm bunlar için imar planının bir an önce yapılması gerekiyor. Bu kentimizin planlı büyümesi için olmazsa olmaz. Bu arada kentimizin çok şanslı olduğu bir diğer unsur da hiç şüphe yok ki Valimiz. Sayın Nusret Dirim, bu şehir için gerçekten de gece-gündüz demeden çalışıyor. Her zaman halkın içinde ve halktan biri olduğu için kısa sürede tüm Bartınlıların takdirini ve sevgisini kazandı kendisi. Bunu gözlemlemek mümkün. Bunda daha önce Ankara’da çok başarılı bir şekilde yürüttüğü Keçiören Kaymakamlığı döneminde edindiği deneyimler olduğunu düşünüyorum. İşleri kolay ve hızlı yürütüyor. Kentin gelişimine katkı sağlayacak projelere özenle eğiliyor ve gerçekleştirme sürecini hızlandıracak adımların atılmasına katkı sağlıyor.”dedi.

 

Su yolunu buldu

 

2018 yılında inşaat sektörünün yine taşıyıcı güç olacağını söyleyen Yıldırım, “ İnşaat sektörü Bartın’da ve Türkiye’de 2018 yılında da taşıyıcı sektör olma özelliğini sürdürecek. Hükümetimizin dev yatırımları sürecek. Türkiye 2018’de 2017’den daha hızlı ve daha fazla büyüyecek. Bu şimdiden öngörülebiliyor. Artık Türkiye kabuğunu kırdı. Kim ne derse desin, Türkiye AK Parti iktidarlarında son 15 yılda çok ciddi bir büyüme ivmesi yakaladı. Su yolunu buldu, gidiyor artık. Türkiye büyümesini sürdürecek. Birileri bunu engellemeye yönelik bir takım hamleler yapmaya çalışıyor ama artık Türkiye eski Türkiye değil. Türkiye artık hedefine çok iyi odaklanmış bir ülke. İstikrarlı bir hükümetimiz var, başımızda çok önemli bir liderimiz var. Önemli olan Türkiye halkının liderine sahip çıkmaz  ki bunu 15 Temmuz’da sokaklara çıkarak vatanına devletine ve liderine nasıl sahip çıktığını yedi düvele en güzel şekilde gösterdi. Daha geçen hafta BM’de 128 ülke Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği öneriye destek oldu. Artık herkes Türkiye’nin büyümesini görüyor ve takdir ediyor. Asya, dünyada hızla büyüyen çok önemli bir pazardır. Türkiye’de bu pazarda çok iyi ve önemli bir yer edindi kendine. Gerçekten de Türkiye dış politikası ile iç politikadaki dinamikleri ile Türk halkının geraseti ve liderine güvenerek onun etrafında bütünleşmesiyle ülkemiz büyüme hamlesini bundan sonra da devam ettirecek diye düşünüyorum.”diye konuştu.

 

Dairelerde ciddi indirimler var

 

Bartın’da konut satışlarında  ciddi indirimler olduğunu da sözlerine ekleyen Yıldırım, “Müteahhitler ellerindeki daireleri nakite çevirebilmek için çok ciddi iskontolar yapabiliyorlar. Bartın’da müteahhitlere daire başına 25 bin TL’ye kadar iskontolar yaptırabiliyoruz.  Bunun için de herkese tavsiyemiz, eğer ev almayı düşünüyorlarsa bu ayları çok iyi değerlendirmeleri.” dedi.

Etiketler: bartın, emlak, inşaat, murat yıldırım, yıldırım yapı, yıldırım inşaat, bartın inşaat, bartın emlak
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.17679
0.177192020-05-31 06:36:52