Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FAİZE 71,7 MİLYAR TL ÖDEYECEĞİZ

Türkiye’nin IMF’ye borcu olmadığını duyurdular ama söylemedikleri bir şey vardı...

Okunma: 2654

12.02.2018 20:04

saadet partisi, bartın, ünal yurtbay, ımf, borç, faiz, zeytin dalı, şehit, bartın haberleri, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

 

 Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay yaptığı yazılı basın açıklamasında AK Parti iktidarının ekonomik uygulamalarını eleştirerek, “Türkiye’nin artık IMF’ye borcu olmadığını duyurdular. Doğruydu ama söylemedikleri bir şey vardı. Hükümet hâlâ borçlanma politikalarını IMF’nin koyduğu kurallara göre yürütüyor. Son 15 yıl içerisinde ödediğimiz faizin miktarı 700 milyarı geçmiş. Hükümetin kendi bütçesine koyduğu rakamlara göre, bu sene faize 71,7 milyar TL ödeyeceğiz. Gelecek sene bu 85 miyar TL olacak.” dedi.

 

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay yazılı basın açıklamasında bulunarak AK Parti iktidarının ekonomik uygulamalarını eleştirdi.

 

Yurtbay açıklamasına şehitlerimizi anarak başlarken, “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin, Suriye'nin Afrin bölgesinde yürüttüğü Zeytin Dalı Harekatında geçtiğimiz gün 2’si kırıma uğrayan helikopterde olmak üzere, şehit düşen 11 askerimizi gözyaşları içerisinde dar-ı bekaya uğurladık. Şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza şifa, ailelerine sabırlar diliyor, Zeytin Dalı Harekatının en kısa zamanda başarılı bir şekilde bitmesini temenni ediyorum.” dedi.

 

Müsebbibi, oyuna gelen iktidardır

 

Suriye’de akan kan ve gözyaşının sorumlusunun başta Amerika olduğunu ve onun oyunlarına gelen bugünkü iktidar olduğunu kaydederek açıklamasını sürdüren Yurtbay, “Afrin’de NATO vesilesiyle güya dostumuzmuş gibi duran bir ABD var. Bazıları Amerika’yı kurtuluşa vesile olan bir ülke olarak görebilir ama dünyada gelişen hareketlere bakın, Amerika nereye müdahale etmişse orada kan ve gözyaşı olmuştur. ABD, hiçbir yere menfaati gerektirmediği zaman girmez. Bir yere girmişse sadece ve sadece kendi menfaatini teminat altına almak için girmiştir. Irak'a girdi, biz de destek verdik! 1,5 milyon insanı katletti. Arkasından Suriye geldi, bizi kışkırttılar, hiç tereddütsüz arkanızdayız dediler. Bugün Suriye’de akan kan ve gözyaşının müsebbibi başta Amerika ama arkasından onun oyunlarına gelen bugünkü iktidardır. Hatalardan ders almazsak doğru ve isabetli bir dış politika sürdüremeyiz.” dedi.

 

En büyük ihtiyaç birlik ve beraberliği sağlamaktır

 

İçinde bulunduğumuz günlerde ülkemizin birlik ve beraberliğe ihtiyacı olduğunu vurgulayan Yurtbay, “Bugünkü iktidara, yaptıkları hataları bir kardeşlik duygusu içerisinde hatırlatıyoruz. Eğer bugün Türkiye sınır ötesine birtakım askeri müdahaleye ihtiyaç duyduysa en büyük ihtiyaç önce içerde birliği ve beraberliği sağlamaktır. Dünyada hemen hemen her ülke bir savaş tehlikesi çıktığı zaman çoğunlukta olan bir iktidar yönetimde olsa bile hemen ‘Milli bir hükümet’ kurar. Neden? Çünkü artık mesele, falanca parti, filanca parti meselesi değil, ülkenin güvenlik meselesidir. Bu güvenliğin korunması farklı kanaatlere, farklı siyasi partilere mensup herkesin vazifesidir. Artık iç çekişmeleri bir tarafa bırakıp birleşmek mecburiyetindeyiz. Onun için şu an Türkiye’de kutuplaşmanın kaldırılması bir numaralı meselemizdir.” diye konuştu.

 

 AB için ayrıldılar, şimdi ‘Ne biçim AB’ diyorlar

 

Yurtbay açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı; “Geçmişte bizimle beraber olan arkadaşların ayrılırken kurtuluşu Avrupa Birliği’nde aradıklarını hatırlatmak isterim. Bunu kesinlikle unutmasınlar. Bugün ‘ne biçim Avrupa Birliği’ diyorlar. Hani sizde insan hakları vardı, hani sizde adalet vardı. Hani siz doğruya doğru, eğriye eğri diyordunuz. ‘Ne oldu?’ diyorlar. Biz ‘günaydın’ diyoruz. AB Hristiyan Yahudi medeniyeti üzerine kurulan bir birliktir. Medeniyetler hep inançlar üzerine inşa edilmiştir. Biz de kendi inancımız üzerine kurulan bir medeniyetin mensuplarıyız. Farklılıklar var aramızda. Onlar hasımlarını katletmekten, ezmekten zevk alırlar. Kendi koydukları kuralları bile çiğnerler. Bizim medeniyetimiz ise temelde adalet üzerine inşa edilmiştir. Biz kurunun yanında yaş da yanar diyemeyiz.

 

 Su kalmadı ki havuzu yapacaksın

 

Ekonomi hukuku, dış politikayı, iç politikayı her şeyi ilgilendirir. Eğer bütçenizin çok önemli bir miktarı aldığınız borcun faizine gidiyorsa o ülkede iyi bir ekonomi politikası var denilemez. Bu arkadaşlarımız iktidara geldikten birkaç yıl sonra Türkiye’nin artık IMF’ye borcu olmadığını duyurdular. Doğruydu ama söylemedikleri bir şey vardı. Hükümet hâlâ borçlanma politikalarını IMF’nin koyduğu kurallara göre yürütüyor. Son 15 yıl içerisinde ödediğimiz faizin miktarı 700 milyarı geçmiş. Hükümetin kendi bütçesine koyduğu rakamlara göre, bu sene faize 71,7 milyar TL ödeyeceğiz. Gelecek sene bu 85 miyar TL olacak. Niye çünkü IMF kurallarını eksiksiz tatbik ettiği için. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu. Çuvalın dibi delik, ne koysan gidiyor artık. Şimdi akıllarına gelmiş ‘Erbakan Hoca bu işi nasıl çözdüydü?’ ‘Havuz sistemi’ diye bir şey vardı, neydi acaba?’ ‘Şu havuz sistemini araştırın, biz de kuralım.’ Ya su kalmadı ki ne havuzu yapacaksın sen? Buna havuz yapılır mı?

 

Böyle tedavi yöntemi olmaz

 

15 Temmuz’dan sonra çok ciddi bir travma ile karşı karşıya kaldığımızı hatırlatıyorum size. Ancak zararlı olanla faydalı olanı ayırt etmek zorundayız. Suçlu ile suçsuzu ayırt etmek mecburiyetindeyiz. Vücuttaki bir zararlı hücreyi çıkarayım derken bütün faydalı hücreleri de tahrip ederseniz bütün beden zarar görür. Böyle bir tedavi usulü olmaz. Onun için ısrarla diyoruz ki, bu olağanüstü hal, olağan hale gelmesin. Olağanüstü hal sürekli hale gelirse o zaman hukuksuzluk hakim olur.”

 

Etiketler: saadet partisi, bartın, ünal yurtbay, ımf, borç, faiz, zeytin dalı, şehit, bartın haberleri, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04059
0.041182020-05-27 08:20:34