Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FINDIK KURDUNA DİKKAT...

...

Okunma: 3963

29.05.2017 19:00

fındık kurdu, bartın tarım il müdürlüğü
Facebook'ta Paylaş

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Bartın’da fındık bahçelerinde fındık kurdu tespitine yönelik çalışma gerçekleştirildi. Konuya ilişkin açıklamada fındık kurduna karşı mücadelenin önemine de değinilerek ilaçlama yöntemleri hakkında bilgiler verildi.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Bartın’da bazı fındık bahçelerinde fındık kurdu tespitine yönelik çalışma gerçekleştirildi. Müdürlük tarafından yapılan açıklamada fındık kurduna karşı mücadelenin önemi anlatılırken ilaçlama yöntemleri hakkında da bilgiler verildi.

 

Çıkışı mayıs başlarında fazlalaşır

 

Fındık kurdunun, fındıkta önemli verim düşüşüne ve dolayısıyla ekonomik kayıplara neden olduğunun altı çizilen açıklamada, “Fındık Kurduna karşı mücadele yapılması önem arz etmektedir. Çiftçilerimizin buna dikkat etmesi ve zamanında mücadele etmesi bu kayıpların azaltılması açısından önemlidir .Fındıkta ana zararlı olan "Fındık Kurdu", beslenme ve yumurta bırakmak yoluyla meyvelerde zarar yapmaktadır. Fındık kurdu erginleri kül renginde 6-7 mm boyunda ince uzun hortumlu bir böcektir. İlk erginler iklime bağlı olarak mart ayı içerisinde görülür. Ergin çıkışı mayıs başlarında fazlalaşır, çıkan erginler 16°C'den düşük sıcaklıklarda fazla aktif değildir.” Denildi.

 

Öncelikle karanfillerde zarar yapar

 

Açıklamanın devamında ise fındık kurdunun gelişi ve üreme süreci hakkında bilgiler aktarılarak, “Mayıs ayında ergin çıkışı tamamlanmış olur. Yumurtlayıncaya kadar uzun bir süre beslenirler. Ancak sıcaklık 20°C'ye erişinceye kadar böcekler uçamadığı için aynı ocak üzerinde beslenmek zorunda kalırlar. Mayıs sonu haziran başında yumurtlamaya başlar. Bir dişi ortalama 42 yumurta bırakır. Yumurta kuluçka süresi 8 gündür. Yumurtalarını meyve kabuğunun hemen altında hazırladığı bir yuvaya bırakır. Yumurta bırakılan meyvelerin kabuğu üzerinde 4-5 mm uzunlukta kahve renkli bir çizgi görülür. Yumurtadan çıkan larva iç fındık üzerinde bir ay kadar beslenip gelişir. Gelişen larva, kabuk üzerinde 1,5-2 mm çapında bir çıkış deliği açıp toprağa iner. Burada 1-3 yıl kaldıktan sonra ergin olarak çıkar. Aynı yıl toprağa geçen larvaların % 18'i bir yıl sonra, % 75'i ikinci yılda ve % 7'si de üçüncü yılda ergin olarak toprağı terk ederler. Erginler öncelikle karanfillerde zarar yapar, daha sonraları fındığın meyve kabuğunu, hortumunun ucundaki ağız parçalarıyla kemirerek deler ve kabuk içindeki yumuşak etli kısımla beslenir. Normal iriliğe erişinceye kadar zarar gören meyvelerde kabuk içindeki etli kısım bozularak sarı bir renk alır. Sonradan bu renk kabuk üzerinde belirir. Meyve beslenemediği için kabukta çöküntüler oluşur.” İfadelerine yer verildi.

 

Çok yüksek ekonomik zararlara neden olur

 

Fındık kurdunun zarar şekillerine göre sarı karamuk ve kara karamuk şeklinde adlandırıldığı da ifade edilen açıklamada, “Bir ergin beslenme yoluyla yaklaşık 80 meyveye zarar verir. Meyve içerisinde beslenen larvalar meyve içini tamamen yedikten sonra bir delik açarak dışarı çıkar. Böylece fındıkta çok yüksek ekonomik zararlara neden olur. Rastgele seçilen 10 ocaktan 2 veya daha fazla ergin böcek düştüğünde ilaçlama yapılmalı, aksi takdirde ilaçlama yapılmamalıdır.” Denildi.

 

Konuya ilişkin detaylı bilgi almak isteyenlerin İl ya da İlçe Müdürlüklerine de müracaat edebilecekleri belirtildi.

Etiketler: fındık kurdu, bartın tarım il müdürlüğü
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.54994
0.550272020-05-25 03:30:12