Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FINDIK ÜRETİCİLERİ DİKKAT!

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fındık üreticilerini kozalak akarına karşı uyardı.

Okunma: 379

07.02.2019 15:04

Facebook'ta Paylaş

Bartın Tarım ve Orman İl Müdürlüğü fındık üreticilerini kozalak akarına karşı uyardı.

 

Fındık Kozalak Akarının fındık ağaçlarında önemli zararlara neden olabildiği belirtilen açıklamada, “Bu zararlı, meyve, yaprak ve sürgünü oluşturan tomurcukları tahrip ederek ürün kaybına; yoğunluğun fazla olduğu bahçelerde ise uç kurumalarına sebep olarak fındığa zarar vermektedir. Fındığın meyve ve yaprak, dal ve çiçeklerinde beslenerek büyük ekonomik kayıplara neden olur.” denildi.

 

Tombul, Mincane ve Uzunmusa çeşitlerinin çok hassas olup % 70'lere varan zararlara neden olabildiği ifade edilirken fındık kozalak akarına karşı mutlaka mücadele yapılması gerektiği belirtildi.

 

Halk arasında "fındık kozası" denilen fındık kozalak akarını çıplak gözle görmenin mümkün olmadığının altını çizilirken, “Ancak tomurcuklara zarar vermek suretiyle oluşturduğu kozalardan kolayca tanınmaktadır. Bu kozalar iri nohut büyüklüğündedir. Kozalar tam açıldığında içi kırmızımsı, sarımsı bir renk alır. Fındık kozalak akarları toplandıktan ve bahçede bir yere bırakıldıktan kısa bir süre sonra, kozayı terk edemedikleri ve besin bulamadıkları için ölürler. Kozaların içindeki faydalılar bu işlemden zarar görmezler. Elle toplamak suretiyle yapılan mücadele ile kimyasalların yaratacağı olumsuzluklar ortadan kaldırılmış olur.” denildi.

 

Akarla Mücadele Yöntemleri ise şu şekilde açıklandı;

 

Kültürel Mücadele: Fındık yaprak açmadan, özellikle Ocak ve Şubat aylarında kozalaklar elle toplanıp bahçede bir yere bırakılmalıdır. Toplanan kozalaklar yakmak veya gömmek suretiyle yok edilmemelidir. Çünkü kozaların içleri diğer faydalı akarlar ve böcekler için barınma yeridir.

 

Kimyasal Mücadele: Sürekli mekanik mücadele yapılan fındık bahçelerinde kimyasal mücadeleye gerek duyulmaz. En uygun kimyasal mücadele zamanı akarların göçünün yoğun olduğu nisan sonu mayıs başındaki bir haftalık süredir.

 

Fakat son yıllarda değişen iklim koşulları nedeniyle zararlı organizmaların takibi giderek önem kazanmıştır. Kış aylarında yeterli yağışın ve sert soğukların olmaması, iklimin ılıman geçmesi sebebiyle, iklim koşulları değerlendirildiğinde şartların bitki sağlığı açısından zararlı organizmaların lehine devam ettiği görülmektedir. Bu durum tüm canlıların faaliyetlerine erken başlamasına sebep olmaktadır. Bu nedenle zararlı organizmaların kışın iklim koşullarının olumsuz etkisi ile beslenme ve çoğalma gibi yaşamsal faaliyetlerini sürdürmesi ve daha kısa sürede bitki ve bitkisel ürünlerde zararlı hale gelmesi sebebiyle önemli bitki sağlığı sorunlarına neden olabilmektedir.

 

İlimizde 2019 yılı Şubat ayı ilk haftalarında arazi ve mikroskobik yapılan incelemelerde zararlının faaliyetlerinin başladığı ve mücadele dönemine girildiğini görülmektedir. Üreticilerimiz tarafından gerekli tedbirlerin alınması önemle duyurulur.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09927
0.099762019-09-19 05:01:45