Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FİRMANIN TEHDİT İDDİASINI İŞÇİLER YALANLADI

...

Okunma: 4235

16.07.2018 17:35

denfa, işçi, eylem, tehdit, iddia, mehmet ali uysal, amasra, maden, işçi, bartın, bartın haber, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

Amasra’da madencilik faaliyetleri alanında çalışmalarda bulunan DENFA İnşaat’ın şirket müdürü Mehmet Ali Uysal tarafından yapılan açıklamada çalışmaya devam eden işçilerin işten çıkartılmak zorunda kalan işçiler tarafından tehdit edilerek işe gelmelerinin engellenmeye çalışıldığı iddia edildi. Eylemlerine devam eden işçiler ise firmanın iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirttiler.

 

Müdür Uysal açıklamasında, “Şirketimizde çalışmakta olan işçilerimizin ücret ödemelerindeki gecikmeden dolayı çalışmama hakkını yasal mevzuatlara uygun olarak kullanmadıklarından dolayı SGK bildirimleri yapılamamıştır. Bu konuda yapılacak işlem SGK’ya sorulmuş olup cevap beklenmektedir. Akabinde yasalara uygun olarak hareket etmeyen, işe başlaması gerektiği halde kanunsuz olarak işe başlamayan personelin işine son verilmek zorunda kalınmıştır. Çalışmaya devam eden işçilerimiz, işten çıkartılmak zorunda kalan işçiler tarafından tehdit edilerek işe gelmeleri engellenmeye çalışılmaktadır.  Şirketimizde çalışmakta olan işçilerimin herhangi bir ödenmemiş alacağı yoktur. Kamuoyunun bilgisine saygı ile duyurulur” ifadelerine yer verdi.

 

Öte yandan firmanın işten çıkardığı 50 maden işçisi eylemlerini sürdürürken, ailelerinden de destek geldi. 16 gün önce iş akitlerine son verilen işçiler şirketin önünde çadır kurup beklerken bir maaş ve tazminatlarını alamadıklarını öne sürerek eylemlerine devam ediyorlar.  İşçiler eylemde bulundukları alana 'Anayasal hakkımız suç ise? Hepimiz suçluyuz' ve 'Emekçi kabristanı' yazılı afişler astı.

 

16 gündür herhangi sonuç elde edemeyen işçilere bugün aileleri de destek verdi. Şirketin giriş çıkışlarını kapatan aileler, mağduriyetlerini giderilmesini istedi. İşçilerle görüşmeyen şirket yetkilileri, işçilere mahkemeye başvurmaları gerektiğini belirtti. Bunun üzerine işçiler ve şirket yetkilileri arasında gerginlik yaşandı. Bunun üzerine olay yerine jandarma ekipleri geldi. Kadınlardan bazıları mağdur olduklarını belirterek gözyaşlarına boğuldu.

 

Eylemlerine devam eden işçiler ise firmanın iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirttiler.

Etiketler: denfa, işçi, eylem, tehdit, iddia, mehmet ali uysal, amasra, maden, işçi, bartın, bartın haber, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.21218
0.212582020-02-27 16:49:24