Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
FİTRE BU YIL KAÇ TL?

...

Okunma: 7131

26.05.2017 20:12

ramazan, fitre, fitre 2017, fitre ne kadar, fitre miktarı, fitre kime verilir, fitre kimlere verilir, fıtır sadakası kimlere verilir, kimler fitre verir
Facebook'ta Paylaş

 

Diyanet İşleri Başkanlığı, 2017 yılı fıtır sadakası (FİTRE) miktarını belirledi. Belirlenen fıtır sadakası miktarı bu Ramazan ayından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için 16,00 TL olarak belirlendi.

 

Fıtır sadakası nedir?

 

Ramazan bayramına kavuşan ve temel ihtiyaçlarının dışında belli bir miktar mala sahip olan Müslümanların, kendileri ve velâyetleri altındaki kişiler için, yerine getirmekle yükümlü oldukları malî bir ibadettir.

 

Yoksulların ihtiyaçlarının karşılanmasına katkıda bulunmak suretiyle, toplumda karşılıklı sevgi ve kardeşlik bağlarının pekişmesine vesile olan bu mali ibadetin meşru kılınmasındaki temel hedeflerden biri, insanların paylaşma bilincini canlı tutmaktır. Bu sayede her Müslüman, ihtiyacı olan yoksullara az da olsa bir şeyler verebilmenin ve yardımlaşmanın sevincini yaşar. Bundan dolayıdır ki fıtır sadakası, zekâttan farklı olarak, daha geniş bir mükellef kitlesi tarafından yerine getirilir.

 

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığınca 2017 yılı sadaka-i fıtır miktarı bu Ramazan ayından 2018 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için 16,00 TL olarak belirlenmiştir. Miktar belirlenirken hadis-i şerifler, ülkenin mevcut sosyal-ekonomik hayat şartları ve bir kişinin günlük asgari gıda ihtiyacı göz önüne alınmıştır. Belirlenen bu miktar, "asgari miktar"olup, sadaka-i fıtırda verilecek meblağ konusunda bir üst sınır bulunmamaktadır. Bu konuda ideal olan, herkesin kendi hayat standartlarına göre asgari günlük gıda harcamalarına denk düşecek bir meblağı vermesidir. Söz konusu meblağ, gıda gibi ayni olarak veya para şeklinde nakdi olarak ödenebilmektedir.

Etiketler: ramazan, fitre, fitre 2017, fitre ne kadar, fitre miktarı, fitre kime verilir, fitre kimlere verilir, fıtır sadakası kimlere verilir, kimler fitre verir
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.37083
0.371142020-02-18 13:19:17