Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GAZETECİLER ÇED SÜREÇLERİNİ DAHA İYİ OKUYACAK

...

Okunma: 1891

10.10.2017 18:35

coseed, doğal hayatı koruma vakfı, tema, çed, çed raporları, çed haberleri, çevresel etki değerlendirmesi okuryazarlığı, atölye çalışması, istanbul, şişli, bartın 74 haber gazetesi, bartın haberleri, çevre haberleri
Facebook'ta Paylaş

 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye) tarafından İstanbul’da düzenlenen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Okuryazarlığı’ konulu Atölye Çalışması yerel ve ulusal basın temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu temsilcilerini bir araya getirdi. Çalışmaya Bartın 74 Haber Gazetesi Sorumlu Müdürü Bülent Bostancı’da katılım sağladı.

 

Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF-Türkiye), Arnavutluk, Bosna Hersek, Karadağ, Hırvatistan ve Sırbıstan’da ki ortakları ile birlikte, kalkınma için sivil toplum hareketi (CO-SEED) projesini uyguluyor. CO-SEED Projesi, yasal çerçevelerin geliştirilmesini ve çevresel karar alma süreçlerinin daha katılımcı ve şeffaf olmasını sağlayarak doğal kaynakların sürdürülebilir yönetimine katkıda bulunmayı amaçlıyor. Sivil toplum ağı kurulması ve basının da konuya ilgisinin artırılarak sürdürülebilir ve çevre dostu kalkınma için çevresel etki değerlendirme ve stratejik değerlendirme süreçlerini geliştirmeyi hedefliyor. Bu kapsamda yerel ve ulusal basın kuruluşu temsilcilerin yanı sıra sivil toplum kuruluşu temsilcilerinin de katılımlarıyla düzenlenen ‘Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Okuryazarlığı’ konulu Atölye Çalışması İstanbul Şişli’de gerçekleşti.

 

Önemli isimler önemli bilgiler

 

ÇED Okuryazarlığı Atölye Çalışmasına WWF-Türkiye üyesi Aslı Gemici, Gül Türün, Türkiye Erozyonla Mücadele Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) üyesi Av. Ömer Aykul, Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan ve Birgün Gazetesi'nden Özgür Gürbüz konuşmacı olarak katıldılar.

 

Geniş katılım zengin konular

 

Bartın, Zonguldak, Karabük, Edirne, Aydın, Denizli, İstanbul, Ankara, Manisa, Çanakkale gibi birçok ilden katılımcının yer aldığı programda Aslı Gemici tarafından Çevreye Uyumlu Sosyo-Ekonomik Kalkınma için Sivil Tolum Hareketi (CO-SEED) projesinin tanıtımı, düzenlenen atölye çalışması ve beklenen sonuçlar hakkında bilgilendirmelerde bulundu.

 

TEMA üyesi Av. Ömer Aykul, ÇED ve SÇD tanımlar ve süreçleri hakkında bilgi verirken Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan da sivil toplum kuruluşlarının ÇED süreçlerindeki etkinliği, karşılaşılan sorunlar ve basın ile işbirliği olanaklarına yönelik bir konuşma yaptı.

 

Enerji sektörüne yönelik haberleriyle tanınan Birgün Gazetesi’nden Özgür Gürbüz de çalışmada ÇED süreçlerinin takibi; süreçlerle ilgili haberlerin geliştirilmesi, haber kaynakları ve sivil toplum ile işbirliği konularında tecrübe ve birikimlerini katılımcılarla paylaştı.

 

Aslı Gemici’nin sivil toplumun ve basının çevresel karar alma süreçlerine katılımı ve etkisi ile ilgili dünyadan iyi örnekler sunumuyla devam eden çalışma, Gül Türün tarafından yönetilen ÇED süreçleri, sivil toplum ve çevre ile ilgili örnek olayların değerlendirilmesi konulu örnek olay çalışması ile son buldu.

 

ÇED hazırlık süreci 147 günden 50 güne

 

TEMA üyesi Av. Ömer Aykul çalışmadaki konuşmasında ÇED hazırlık süreçlerinin 2002 yılından bu yana azalış gösterdiğini ve 2002 yılında 147 gün olan ÇED hazırlık sürecinin 50 güne düştüğüne dikkat çekti.

 

TEMA’dan başarılı davalar

 

TEMA tarafından açılan davaların başarı oranının % 67 olduğunun da altını çizen Av. Aykul, ÇED süreçlerinde sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşlarına önemli görevler düştüğünü, 2001 yılında Bartın’da mobil santrale karşı gösterilen kitlesel direnmenin de bir hukuk yöntemi olduğunu ve çevreye zararlı yatırımlarla mücadelenin her aşamasında yargıya güvenmeye devam edeceklerini söyledi.

 

Termik santrallerin alternatifinin yenilenebilir enerji olduğunu da sözlerine ekleyen Aykul, ÇED hazırlık süreçlerinde ÇED’e söz konusu olan yatırımın kümülatif bir şekilde değerlendirilmesi, geniş alanda etki değerlendirmelerinin yapılması, ekosistem bileşenleri üzerindeki etkilerinin dikkate alınması gerektiğine değindi.

 

Yatırımcı ve ÇED firması arasında ilişki

 

Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan da konuşmasında ÇED dosyalarının bağımsız uzmanlarca hazırlanması gerektiğine değinerek, “Yatırımcı firma ile ÇED firması arasında ticari ilişki olmasın istiyoruz.  ÇED firmaları yatırım alanlarını görmeden eksik ve zayıf ÇED dosyaları hazırlıyorlar. Valilikler de çok sayıda ÇED gerekli değildir kararı veriyor. ÇED gerekli değildir kararlarına yönelik açılan davalarda yargıya ek yük oluşturuyor. Valiliklerde de yeterli sayıda uzman personel yok.” dedi.

 

STK’lara engel

 

ÇED süreçlerinde ki halkın katılımı toplantılarına sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak bazen engeller dolayısıyla katılamadıklarını kaydeden Doğan, “Kolluk kuvvetlerinin barikatlarını aşarak toplantılara katılım sağlayamadığımız zamanlar oluyor. Aslında bir suç işleniyor. Valiliklere halkın katılımı toplantılarına herkesin katılım hakkı olduğu hatırlatılmalı. Bizler istiyoruz ki sivil toplum kuruluşlarının ÇED süreçlerinde halkın katılımı toplantılarına katılım hakkı mevzuatla belirtilmeli. Ayrıca bu toplantılarda ses ve video kaydı alınmalı. Toplantıların ardından tutulan tutanaklarda halkla açık olmalı ve ilgili bakanlık sitesinden ulaşılabilmeli. Sivil toplum kuruluşları ÇED süreçlerini takip etmekte yetersiz kalabiliyor. Bilgi ve ekip eksikliği yaşanıyor. BARO’ların desteğine ihtiyacımız oluyor. Avukatlık ve bilirkişi ücretleri de çok yüksek. İnceleme Değerlendirme (İDK) Kurulu üyesi kurum temsilcileri yatırımların çevreye etkisi konusunda görüş vermekte ancak bilimsel inceleme ve araştırma yapma konusunda yetersizler. Üstelik İDK toplantıları yazılı görüşlerle yani İDK üyelerinin katılımları olmadan yapılabiliyor. İlgili bakanlıklarda yatırımların çevreye etkisi konusunda yeterli duyarlılığa sahip değiller.” dedi.

 

ÇED değil olaylar haber oluyor

 

Sivil toplum kuruluşları ve basın kuruluşlarının işbirliğindeki öneme de değinen Doğan, “STK ve medya ilişkileri zayıf. STK’lar basın bülteni yazmayı bilmiyor. Gazetecilerde bilimsel süreçle ilgilenmiyor ve takip etmiyorlar. Araştırmacılık olmadığı gibi haberler magazinleştirilebiliyor. ÇED süreçleri ne yazık ki sadece olay çıkması durumunda haber yapılıyor.” dedi.

 

Yatırımın analizi ÇED raporunda

 

Birgün Gazetesi’nden Özgür Gürbüz de konuşmasında çevre suçlarının görünür suçlar ve görünmez suçlar olarak ikiye ayrıldığını belirtirken ülkemizde ve dünyada termik santral emisyonlarının şeffaf bir şekilde paylaşılmadığını söyledi. Kamuda bilgiye erişim sorunu olduğunu vurgulayan Gürbüz, gazeteciler ve sivil toplum kuruluşlarının ÇED raporlarını basit bir şekilde inceleyerek yapılacak yatırım hakkında önemli bilgilere erişilebilme imkanı bulabileceklerini söyledi.

 

Ülkemizde rakamlarla ÇED

 

Aslı Gemici de ‘Dünyadan İyi Örnekler’ başlıklı sunumunda sivil toplum ve basının çevresel karar alma süreçlerine katılımları ile elde edilen başarıları anlattı. Gemici sunumunda ülkemizde ki 54 bin 357 yatırım için ÇED gerekli değildir kararı verildiğini söylerken ÇED gereklidir kararının 872 ve ÇED olumsuz kararının ise 46, ÇED olumlu kararının da 4 bin 577 olduğu bilgisini paylaştı.

Etiketler: coseed, doğal hayatı koruma vakfı, tema, çed, çed raporları, çed haberleri, çevresel etki değerlendirmesi okuryazarlığı, atölye çalışması, istanbul, şişli, bartın 74 haber gazetesi, bartın haberleri, çevre haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.06655
0.066852020-05-25 11:30:13