Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GAZETECİLER SORDU MİLLETVEKİLİ TUNÇ YANITLADI

...

Okunma: 2908

12.02.2018 19:43

yılmaz tunç ak parti, milletvekili, bartın milletvekili, bartın haber, haber bartın, bartın haberleri, ak parti haberleri, bartın yılmaz tunç, bartın tv, toki köprüsü, şehir hastanesi, kozcağız, ilçe, baraj, kurucaşile, yol, tünel, arıtma tesisi
Facebook'ta Paylaş

MİLLETVEKİLİ TUNÇ : “400 YATAKLI ŞEHİR HASTANESİ İNŞAATI BAŞLIYOR”

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç AK Parti iktidarında Bartın’a 5 milyar TL’lik kamu yatırımı kazandırdıklarını ve 5 milyar TL’lik yatırımın da devam ettiğini ifade ederken 400 yataklı şehir hastanesi inşaatına da yakın zamanda başlanacağını söyledi.

 

Bartın’da yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya gelen AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç yatırımlar hakkında açıklamalarda bulunurken gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Programa Milletvekili Tunç’un yanı sıra AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı ve Tanıtım Medya Başkanı Ayhan Tepe’de katılım sağladı.

 

Kozcağız’ın da ilçe olmasını başarabilirsek…

 

Milletvekili Tunç açıklamalarında ilk olarak, “Kozcağız’ın ilçe olması için biz elimizden geleni yapacağız. Bugüne kadar Kozcağız’a ilçe gibi hizmetler ve yatırımlar yaptık yapmaya da devam ediyoruz. Terminalle Kozcağız arası duble yol olacak.  Yolun ihalesini 110 milyon TL’ye gerçekleştirdik. O yolda 3 köprünün yeniden ihalesi yapılacak ve köprüler yenilecek. Bu çalışmayla birlikte o yolda trafiği rahatlatmış olacağız. Kozcağız- Kumluca bağlantısında ise sadece baraj kısmı kaldı. Kozcağız’a biz bir belde gibi değil ilçe gibi hizmetler veriyor ve yatırım yapıyoruz. Kozcağız’ın ilçe olması için de biz elimizden geleni yapacağız. Bu süreçte gerekli görüşmelerimiz oldu. İlgili dosyalarımızı verdik. Bütünşehirle ilgili yapılan düzenlemeler esnasında Kozcağız’ın da ilçe olmasını başarabilirsek 3 ilçesi olan Bartın’ın 4 ilçesi olmuş olacak” dedi.  

 

Köprüyü yapacağız alan belli

 

Yeni imar planı ve TOKİ Köprüsü hakkında da açıklamalarda bulunan Milletvekili Tunç, “Bartın’a şuanda TOKİ vasıtasıyla bin adet konut yaptık. Bunun dışında Bartın’da imar planına göre yapılaşmalar devam ediyor. Onun dışında yeni imar planıyla ilgili çalışmalar var. Tabi biz bu konuda tıkanan bir yer olursa ya da durum olursa onun çözümü noktasında elimizden geleni yapmaya hazırız. Her zaman yardımcı oluruz. TOKİ Köprüsünü bildiğiniz gibi DSİ’nin yatırım programına aldık ve Irmak Islah Projesi kapsamında yapacağız. Şuanda Bakanlıkta. İhalesini bekliyoruz. Köprüyü yapacağız alanda belli. Bu alan Sanayi Sitesinin altında. AK Parti iktidarında 2002’den bu yana toplam 5 milyar TL’lik kamu yatırımını Bartın’a kazandırdık. Şuanda devam eden 5 milyar TL’lik yatırım daha var. Önümüzdeki 5 yıllık süreçte bu 5 milyar TL’lik yatırım da tamamlandığında Bartın her alanda gerçekten büyümesini daha da hızlandıran bir il konumunda olacak. Sadece Bartın-Kurucaşile yolu 1 milyar TL’lik bir proje. Bartın Üniversitesi’nin kampüs alanına 3 yıl için ayırdığımız para 300 milyon TL. Anaokulundan ilkokuluna ortaokuldan lisesine kadar Bartın’a 37 tane okul kazandırdık. Bartın’da hemen hemen yenilemediğimiz okul kalmadı. Aynı zamanda okullarımız için kapalı spor salonları da yapıyoruz.” diye konuştu.

 

Hastane çalışmaları başlayacak

 

KDV hariç 158 milyon TL’ye ihale edilen şehir hastanesi inşaatına önümüzdeki günlerde başlanacağını da kaydeden Milletvekili Tunç, “Sağlıkta Bartın’a yapacağımız en büyük yatırım 400 yataklı hastanemiz olacak. Şiremirçavuş Mahallesinde bu hastaneyi yapacağız. Hastanenin ihalesini KDV hariç 158 milyon TL’ye gerçekleştirdik. KDV dahil 200 milyon TL’ye yakın büyük bir yatırım olacak. Önümüzdeki günlerde orada hafriyat çalışmaları başlayacak. İlçe hastanelerimize gelince Amasra İlçesi hastanemizin inşaatı bitmek üzere. Kurucaşile İlçesindeki sağlık merkezimize bir ek bina yapmayı düşünüyoruz. Kozcağız’a İlçe Entegre Hastanesi olarak FETÖ’den devletimize devrolan bir yurt binası vardı. Bu yurt binasının tadilatını yapacağız. Aile sağlığı merkezlerimizi beldelerimizin tamamında yaptık. Geçen yıl da Kızılelma, Tekkeönü, Kurtköy ve Ellibaş köyleri olmak üzere 4 tane yaptık. Bu yıl da 4 tane daha yapacağız. Bir tane TOKİ’ye aile sağlığı merkezi yapacağız. Kemerköprü Mahallesinde bir tane yapacağız. Aladağ’da aile sağlık ve yaşam merkezi yapacağız.” dedi.

 

30 fabrikamız bulunuyor

 

Yeni Organize Sanayi Bölgesinin kamulaştırma çalışmalarının devam ettiğini ve tamamlandığında 40 fabrikanın daha Bartın’da kurulacağını kaydeden Milletvekili Tunç, “Bartın için Organize Sanayi Bölgemizde ilave alanla ilgili bir çalışmamız vardı. İlave alanda şuanda kamulaştırma çalışmaları devam ediyor. Kamulaştırma çalışmaları bittiğinde sanayicimize tahsis edeceğiz. Şuanda Organize Sanayi Bölgemizde 30 fabrikamız bulunuyor. 40 fabrikanın daha gelebileceği bir alanı Organize Sanayi Bölgesine kazandıracağız. Bunun alt yapı ve elektrik gibi sorunlarını da çözüyoruz. Şuanda 380’lik trafo merkezimizde inşaat devam ediyor. Yüksek enerji hattı bildiğiniz gibi çekilmişti. Tabi bu hat Kastamonu’ya kadar uzanacak. Bu yatırım önümüzdeki 100 yıllık enerji sorununu da çözmüş olacak.” dedi.

 

Kurucaşile yolunu 2019’a bitirmek istiyoruz

 

Ulaşım ağındaki çalışmalardan da bahseden Milletvekili Tunç, “Ulaşımla ilgili Kurucaşile yolumuzda şuanda çalışma yapılmayan bir tünel yok. Amasra Tüneli daha önce bitmişti. Çakraz-Avara arasındaki tüneli daha önce tamamladık. Avara-Cumayanı arasındaki yol bitmek üzere. Cumayanı Tüneli bitti. Cumayanı ile Dizlermezeci arasındaki viyadük bitmek üzere. Dizlermezeci’den Meydan Köyüne geçecek olan tünel bitmek üzere. Karaman’la Tekkeönü arasındaki tünelin uzunlu 4 bin 600 metre yani Ilgaz tünelinden bile uzun. Kurucaşile-Cide bağlantısının da şuanda uygulama projeleri yapılıyor. Bartın-Kurucaşile yolunu 2019 yılına kadar bitirmek istiyoruz. Bu yolda tam 24 kilometre tünel uzunluğu olacak. Bu yol çalışmasının toplam maliyeti 1. 5 milyar TL. Kozcağız-Kumluca yolu baraj geçişiyle ilgili çalışmalar bitince tamamlanmış olacak. Kozcağız-Bartın arasını duble yol yapacağız. Kozcağız-Hasankadı-Karabük-Yenice yolu proje çalışmaları devam ediyor. Tabi bu çalışma da uzun vadeli bir çalışma. Bartın-Arıt yolunda çalışmalar devam ediyor. Bu yol en sürünceme de kalan çalışmamız oldu. Bunun nedeni de müteahhit firmadan kaynaklandı. Yeni çevre yoluyla alakalı projeler devam ediyor. Yeni çevre yolu tünellerle birlikte Bartın Üniversitesi’ne kadar bağlanacak. Liman bağlantısının neden olmadığı söyleniyor. Ancak limanla ilgili bir bağlantı problemi yok. Gölbucağı ile Bartın Limanı arasındaki yolu zaten biz duble yol yapacağız. Gürgenpınarı ile Boğaz arasındaki yol için bizim daha önce bir çalışmamız olmuştu. Ancak burası sit alanı olduğu için bu çalışmamız kalmıştı. Bu yol duble yol olunca buradaki trafikte rahatlamış olacak. Aslında o yolu biraz uzatıp İnkumu’na ulaşımını sağlamak lazım. İnkumu’na ulaştırıp tünelle İnkumu’na inmek lazım.” dedi.

 

Ömertepesi çamur içindeydi

 

Milletvekili Tunç spor yatırımlarından bahsederek devam ettiği açıklamalarında, “Gençlik sporla alakalı olarak yatırımlarımız devam ediyor. Ömertepesi eskiden çamur içindeydi. Şuanda ise Ömertepesi’nde Avrupai bir tesis görüyorsunuz. Artık oradan sporcular yetişiyor. Sporcu fabrikamızda boks ringimiz bile mevcut. Ömertepesi’ndeki futbol sahamızın aynı standartlarında ilçelerimizde ve beldelerimizde de sahalar yaptık. Amasra futbol sahamızın beton tribünün de yeniden programa aldık ve bu yıl inşallah yapacağız. Arıt Kapalı Spor Salonumuzda bitmek üzere. Önümüzdeki günlerde Hasankadı Kapalı spor Salonumuzun da ihalesi olacak.” şeklinde konuştu.

 

Santral ihalesi gerçekleştirilecek

 

Tamamlanan ve devam eden barajlar hakkında bilgiler veren Milletvekili Tunç, “Barajların 2’si bitti. Kirazlıkköprü Barajı yıllardır konuşuldu. 20 yıldır bitmeyen baraj dendi ancak asıl çalışma 2014’ten sonra başladı. DSİ yeniden bir ikmal ihalesi yaptı, Karayolları da yolun ihalesini gerçekleştirdi. Her iki iş ayrı ayrı yürüyünce hızlı bir şekilde bitti. Bartın için büyük bir tehlike ortadan kalmış oldu. Şuanda barajın kapakları yapılıyor. Daha sonra enerji için bir santral ihalesi gerçekleştirilecek. 35 yerde taşkın koruma çalışmasını tamamladı. Kışla Barajı tamamlandı. Kozcağız Barajı 2019 yılının mart ayında bitecek. Eldeş devam ediyor. 30 adet daha devam eden birçoğu da Bartın şehir merkezinde olan taşkın koruma çalışması daha var.” diye konuştu.

 

Kanalizasyon alt yapılarını yaptık

 

İnkumu derin deniz deşarjı ve Bartın Atıksu Arıtma Tesisini Bartın Belediyesinden beş kuruş çıkmadan yaptıklarını kaydederek konuşmasına devam eden Milletvekili Tunç, “Bunlar hep hükümetimizin yatırımları. Amasra derin deniz deşarjı ve atıksu arıtma tesisi, Çakraz derin deniz deşarjı bunlar ilimiz sahilleri için yapılan çalışmalar. İleri de belki Mugada’ya da yapacağız. Beldelerimizin tamamının kanalizasyon alt yapılarını yaptık.” dedi.

 

Bittiğinde görmek lazım

 

Güzelcehisar sahilinde lav kayalarının olduğu dünyada da sayılı Türkiye’de ise tek yer. Lav kayalarını tabiat anıtı olarak ilan ettik. BAKKA, İl Özel İdaresi ve Bartın Üniversitesiyle ortaklaşa bir proje hazırlandı. Bu projenin de tanıtımı yapıldı.  Orada bizzat kendim de incelemede bulundum. Bu projenin elbette ki bir fizibilitesi yapılmıştır. Bu proje lav sütunlarının yaz-kış turizme açılabilmesi ve insanların bu sütunları rahatça görebilmesi için oluşturulan bir yürüyüş yolu projesi. Tabi çelik kazıklar çakılında orada metal bir görüntü oldu. Ancak bu proje daha inşa at aşamasında. Bu metal görüntü ahşapla kaplanınca bu görüntü de ortadan kalkacak. Burada projenin bitmesi için bir sabretmek lazım. Bittiğinde projeyi görmek lazım.” dedi.

 

Etiketler: yılmaz tunç ak parti, milletvekili, bartın milletvekili, bartın haber, haber bartın, bartın haberleri, ak parti haberleri, bartın yılmaz tunç, bartın tv, toki köprüsü, şehir hastanesi, kozcağız, ilçe, baraj, kurucaşile, yol, tünel, arıtma tesisi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.05735
0.057652020-05-30 05:56:04