Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GAZHANE KÜLTÜR PARKI PROJESİNDE TEMEL ATILDI

Bartın Belediyesi tarafından projelendirilen içerisinde amfi tiyatro, sanatsal aktivite alanları, dinlenme alanları, kafeterya ve çocuk oyun parklarının da bulunduğu Gazhane Kültür Parkı projesinin temeli atıldı. Projenin 2017 Temmuz ayında tamamlanarak halkın hizmetine sunulması bekleniyor.

Okunma: 6331

04.02.2017 17:38

gazhane, bartın belediyesi, cemal akın,
Facebook'ta Paylaş

 

Yalı Gazhane mevkiinde hayata geçecek Gazhane Kültür Parkı projesinde temel atıldı. Temel atma töreninde konuşan Başkan Akın, Bartın’ın su, kanalizasyon, yol, hava gibi önem arz eden ana sorunlarını çözdüklerini ve birbirinden güzel projelere de imza atmaya başladıklarını söyledi.

Gazhane Kültür Parkı projesinde temel atma törenine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, MHP Kadın Kolları Başkanı Nuran Akmaz, Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi, Bartın Madeni Eşya Sanatkarları Odası Başkanı Yılmaz Akdeniz, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, belediye çalışanları, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, basın mensupları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Törende bir konuşma yapan Belediye Başkanı Cemal Akın temeli atılan Gazhane Kültür Parkı projesi hakkında bilgiler vererek, “Bugün burada 11 bin metrekarelik alan üzerine Gazhane Kültür Parkının temelini atacağız. 40 yılı geçkin zamandır burada garaj dediğimiz Ulaştırma Müdürlüğü hizmet veriyordu. Artık şehir içinde kalması ve fiziki anlamda yeterli hizmet verememesinden dolayı burayı geçen ay içerisinde sanayiye taşıdık. Bartın’ı 3 bin metrekare ve çok modern, Türkiye’nin birçok vilayetinde olmayan Ulaştırma Müdürlüğüne kavuşturduk. En az 50 yıl hizmet verecek. Yaptığımız tüm hizmetleri gücümüzün yettiği kadarıyla 50 yıl hizmet verecek şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu alan 6 bin metrekare. Biz bu alanın ihalesini yaptık, geri kalan alan ise 5 bin metrekare. Orada da peyzaj çalışmaları olacak. Bizzat Bartın Belediyesi peyzaj ve park bahçelerdeki arkadaşlarımız beraberce çalışarak buraya hizmet verecekler.” Dedi.

 

Gençlerimiz bunları görsünler

 

Gazhane bölgesinde eskiden yaz akşamları sinema olduğunu hatırlatarak konuşmasını sürdüren Başkan Akın, “Bu proje dahilinde sinemayı nostalji haline getireceğiz. Yine içerisinde amfi tiyatroda yer alacak. Burada 150 metrekare taban alanlı 2 katlı 300 metrekare bir kafeterya olacak. Bir tarafı Bartın Irmağını görecek ve diğer yanına da havuz içersinde 12 metrelik tamamen birebir Bartın çektirmesi koyacağız. Gençlerimiz bunları görsünler arzu ediyorum ben. Tarihi fotoğraflar ve tarihi maketler sergi alanı olacak. Burada mesela Şadırvan ve Su Terazisi maketleri olacak. Çocuk oyun alanları ve dinlenme alanları olacak. Burası bir kültür merkezi, kültür parkı şeklinde de halka hizmet verecek. Normal parklar gibi değil değişik konsepte hizmet verecek.” Diye konuştu.

 

Böyle alanlara ihtiyacımız var

 

Projelerin devam ettiğini de sözlerine ekleyen Başkan Akın, “Kaynarca bölgesinde Jandarmanın alt kısmında 20 bin metrekarelik alanımız var. Nasip olursa Nisan ayı sonunda oranın da temelini atacağız. İçerisinde voleybol, basketbol tenis sahaları, buz pateni pisti, kaykaylar, küçük golf sahası, mini futbol sahası, çocuk oyun alanları şeklinde gerçekleştirilecek. 500 metrekarelik kafeteryası, süs havuzları, çevresinde yürüyüş yolları yer alacak. 12 bin metrekaresi yeşil alan içerisinde ve belki bin tane ağaç dikeceğimiz bir alan haline gelecek. Böyle alanlara artık ihtiyacımız var diye düşünüyorum.” Dedi.

 

Bunları yapmak akıl işi değildi

 

Gazhane Kültür Parkı ve benzeri projelerin öncesinde Bartın’ın ana sorunlarına odaklandıklarını ve bu sorunları bir bir çözdüklerini belirten Başkan Akın, “Bugüne kadar neden bu çalışmaları yapmadık çünkü Bartın’ın ana meseleleri vardı. Her gün 3 bin ton kanalizasyon ırmağa akarken, hava kirliliğinden buraya gelemezken, yollar çok kötüyken, su akmazken, musluklardan bulanık su akarken, itfaiye kavaklıdan trafik nedeniyle çıkış yapamazken bunları yapmak akıl işi değildi. İşte bunun için bunları biraz geciktirdik. Yaptığımızı yaptık o ayrı bir şey. İşte şimdi güzel projeler geliyor.” Şeklinde konuştu.

 

Belediyeyi borca sokmuyoruz

 

Doğalgaz çalışmalarından da söz eden ve Bartın’da vatandaşlardan yol katkı parası almadıklarının altını çizen Başkan Akın, “Her il yol katkı parası alıyor. Biz almaya kalksak her daireden 2 bin TL almamız lazım. İnsanların zaten sıkıntısı var birde biz yük olmayalım diyoruz Allah’ın izniyle parayı başka kaynaklardan buluyoruz. Kent Müzesi projesine de başladık. İnşallah o da Ağustos ayında bitecek. Burası da Temmuz sonunda bitecek inşallah. Gerçekten bu alanlar gerekiyordu. Allah da bizlere bu alanları yapmayı nasip etti. Hep beraberce içinde oturmayı da Allah nasip eylesin. Allah kazasız belasız burayı daim eylesin. Geçmişimizi de unutmayalım diye geçmişimize ait olan ne varsa buraya koymak istiyoruz. Allah emek veren bütün kardeşlerimizden razı olsun. Belediye’nin bütün birimleri burada görev yapıyor. Emek verenlerden Allah razı olsun. Buraları yaparken belediyeyi de bu yaptığımız işlerden dolayı asla borca sokmuyoruz. Buna dikkat ediyorum. Kendi işimi nasıl yapıyorsam, burada yapılan işlere de aynı şekilde çalışıyorum.” Dedi.

Etiketler: gazhane, bartın belediyesi, cemal akın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.96338
0.963822020-02-19 12:51:04