Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GENÇ KIZ YARDIMLARINIZI BEKLİYOR

DEVİC HASTASI TÜLAY AFACAN YAŞAMA TUTUNMAYA ÇALIŞIYOR

Okunma: 79163

05.01.2017 18:49

devic, tülay afacan, yardım, bartın,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’ın Boğaz köyünde yaşayan Afacan ailesinin kızları Tülay Afacan Türkiye'de yalnız 5 kişi de görülen MS grubundan Devic hastalığıyla mücadele ediyor. Tüm vücudu uyuşturan ve yatağa bağlayan bu hastalık ataklarla kendini gösteriyor. Son 5 aydır hayatı altüst olan Afacan ailesi destek bekliyor.

 

Yaklaşık 5 ay önce dayanılmaz bir baş ağrısı uyuşma ve tüm vücutta hissizlik belirtileri fark eden Tülay Afacan şimdi yatağa bağlı yaşıyor.

 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde Alman Dili ve Edebiyatı bölümü son sınıf öğrencisi Tülay’ın durumu bir türlü düzelmeyince baba Metin Afacan hastane hastane dolaştı. Tülay’a Başkent Üniversitesi Hastanesi'nde MS grubundan olan ve Türkiye'de nadir görülen Devic hastalığının teşhisi konuldu.

 

Türkiye'de bu hastalığa yakalanan diğer hastalar şuanda yatağa bağlı yaşıyor. Türkiye’de  Bu hastalığa yakalanıp ayağa kalkabilen tek kişi Artvinli sema şirin. Tülay’ın ayakta kalabilmesi için ailesi en büyük destekçisi. Hastane Doktorlarına göre Tülay’ında sema şirin gibi ayağa kalkabilmesinin en büyük avantajı genç olması.

 

İlk olarak Başkent Üniversitesi hastanesinde ameliyatı gerçekleşen Devic hastası Tülay Afacan şimdi Başkent Üniversitesi Ayaş fizik tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde tedavi görüyor.

 

Baba Metin Afacan kızının tedavisi için şu ana kadar elde avuçta ne harcamış, eş dost akrabalardan destek almış ve 15 bin lira civarında da kredi çekmiş. Baba Afacan aylık bin liraya yakın emekli maaşı ile hem evinin masraflarını hem ailesinin geçimini, hem kredi taksitlerini hemde hasta kızı Tülay’ın masraflarını karşılamaya çalışıyor.

 

Anne Şengül Afacan ise kızı Tülay’ı bir an olsun yalnız bırakmıyor. “Çocuklarım için canımı bile veririm. Yeterki onlar iyi olsun. Kızım Tülay Ameliyatın ardından ayağa kalkabilmesi için yoğun bir fizik tedavi görüyor. Hastane masrafları çok ağır. Tedavi durumuna göre günlük 300 tl ile 450 tl arasında masrafımız var. Bir emekli maaşı ile hayatımızı sürdürüyorduk. kızımın ayağa kalkabilmesi, yürüyüp koşabilmesi için elde avuçta ne varsa harcadık. Bu hastalık çok tehlikeli bir hastalıkmış. Yatağa düşenlerin çoğu kalkamıyor yürüyemiyormuş. Öğrendiğim kadarıyla bu hastalığa sadece Artvinli sema şirin adında ki bir kız olumlu yanıt vermiş. Doktorlarımız hiçbir zaman umudunuzu kaybetmeyin, kızınız daha çok genç. İnşallah tedavi tamamlanınca buradan yürüyerek koşarak çıkacak diyorlar. Ben hiç bir zaman umudumu kaybetmedim. Fakat tedavinin devamı kızım için çok önemli. Burada günlük 300- 450 TL arası masrafımız oluyor. Elimizde avucumuzda hiçbir şey kalmadı. Yardım severlerden destek bekliyoruz. Aylık en az beş bin liraya hastane masraflarımız var. Allah kimsenin başına böyle bir hastalık vermesin” diyerek tekrar yardımseverlerden destek istedi.

 

Devic hastası Tülay Afacan ise “Bir an önce iyileşip ayağa kalkmak istiyorum. Eski hayatıma dönmek istiyorum. Üniversite hayatımın son yılındayım. Bütün hayatım alt üst oldu. Belimden aşağısı tutmuyor. Hem ben hemde ailem perişan olduk. Tek dileğim yatağa bağlı yaşamamak. Bende Artvin’li Sema Şirin gibi iyi olup yürüyüp koşmak, Hayatıma kaldığım yerden devam etmek istiyorum. Biliyorum uzun bir tedavi sürecim var. Umudumuzu hiç kaybetmedik. İnşallah tedavi sonunda herşey istediğimiz gibi olur. Dedi”

 

Tülay Afacan son olarak tedavisinin devamı için yardımda bulunacaklara şimdiden teşekkürlerini iletti.

 

Yardımda bulunmak isteyenler Devic hastası Tülay Afacan’ın kardeşi Tugay Afacan’ın hesaplarına para yatırabilirler.

 

HESAP SAHİBİ: TUGAY AFACAN (KARDEŞİ)

ZİRAAT BANKASI BARTIN ŞUBESİ

İBAN NO: TR77 0001 0000 5264 8210 06 5002

ŞUBE KODU: 0052

HESAP NO: 64821006

EK: 5002

TELEFON NUMARALARI:

KARDEŞİ TUGAY AFACAN: 0541 380 04 94

ANNESİ ŞENGÜL AFACAN: 0543 688 54 42

Etiketler: devic, tülay afacan, yardım, bartın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00828
0.009552024-05-26 07:51:23