Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GİRİŞİMCİ ADAYLARI SERTİFİKALARINI ALDI

Video Haber - Video Haber - Video Haber - Video Haber -

Okunma: 2055

17.01.2018 15:34

kosgeb, müsiad, bartın, girişimcilik, kurs, sertifika, tören, nusret dirim, muhammet aksoy, turhan kalaycı, abdurrahman usta, bartın kosgeb, girişim
Facebook'ta Paylaş

1018 KİŞİYE UYGULAMALI GİRİŞİMCİLİK EĞİTİMİ VERİLDİ

 

KOSGEB ve MÜSİAD işbirliğiyle gerçekleştirilen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerler girişimcilik belgelerini düzenlenen törenle aldılar. Törende konuşan KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta 2017 yılında Bartın’da bin 18 kişinin Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi aldığını ve yıl içerisinde yeni kurulan 110 işletmeye toplam 2 milyon TL değerinde destek verildiğini söyledi.

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) İl Müdürlüğü ve Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Bartın Şubesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Uygulamalı Girişimcilik Eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere girişimcilik belgeleri törenle takdim edildi.

 

KOSGEB İl Müdürlüğü binasında gerçekleşen belge törenine Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, MÜSAİD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy, KOSGEB İl Müdürü Abdurrahman Usta ve girişimcilik eğitimini başarıyla tamamlayan girişimci adayları katıldı.

 

Usta: “110 işletmeye girişimci desteği”

 

Törenin açılış konuşmasında kurslar ve eğitimlerin yanı sıra destekler hakkında açıklamalarda bulunan Kosgeb İL Müdürü Abdurrahman Usta, “Uygulamalı Girişimcilik Eğitim KOSGEB’in yeni iş kuracak girişimci adaylara vermiş olduğu 150 bin TL’lik girişimcilik destek programı için alınması gereken bir eğitim. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde Bartın’da bin 18 kişiye bu eğitimi vermiş bulunmaktayız. Bu eğitimi tamamlayarak işini kuran girişimcilere yönelik 2016 yılında verdiğimiz destek 1,5 milyon TL iken bu rakam 2017 yılında 2 milyon TL’yi aşmıştır. Bu kapsamda 2017 yılı içerisinde yeni kurulan 110 işletmeye KOSGEB’in girişimci desteğini sağlamış bulunmaktayız. KOSGEB desteğiyle kurulan işletmelerin sayıları kadar önemli olan onların ekonomiye sağladığı katkılar.” dedi.

 

“Daha fazla destekleyeceğiz”

 

2016 ve 2017 yıllarında KOSGEB desteğiyle kurulan işletmelerin bugün itibariyle 510 kişiyi istihdam ettiğinin de altını çizen Usta, “Bu durum Bartın ekonomisine ciddi bir katkı sağlıyor. Son yıllarda tabiri caize ekonomik bağımsızlık mücadelesi veriyoruz. Bu mücadelede girişimcilerimize, yatırımcılarımıza ve biz kamu kurumlarına ciddi görevler düşüyor. Yatırımcılarımız ve girişimcilerimiz daha fazla yatırımda bulunacak ve bizde KOSGEB olarak onları daha fazla destekleyeceğiz. Ülke ekonomisine yarattığı katma değerle katkı sağlamayı amaç edinen bütün işletmelerimizin biz KOSGEB olarak tüm desteklerimizle yanındayız.” diye konuştu.

 

“İşbirliğimiz artarak devam edecek”

 

Girişimcilerimizden ve yatırımcılardan yatırımlarını arttırmalarını istediğini de kaydeden Usta, “Biz KOSGEB olarak mesai mefhumu gözetmeksizin onların yanındayız. Bartın ekonomisine katkı sağlamak amacıyla ekonomik paydaş olan kurumların ve sivil toplum kuruluşlarının yapmış olduğu işlerin çok önemli olduğunu düşünüyoruz. Bu eğitimin düzenlenmesinde bizlerle işbirliği içerisinde olan MÜSİAD İl Başkanımız Muhammet Aksoy’a ve Yönetim Kuruluna teşekkür ediyorum. İnşallah 2018 yılında da işbirliğimiz artarak devam edecek. Girişimci adaylarımıza da aldıkları eğitimin ve belgenin hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

 

Aksoy: “Memnuniyet duyuyoruz”

 

MÜSİAD-KOSGEB işbirliğinde 2017 yılında 2 kursta toplam 115 kişiye eğitim verildiğini kaydeden MÜSİAD Bartın Şubesi Başkanı Muhammet Aksoy ise konuşmasında, “MÜSİAD-KOSGEB işbirliğinde 2017 yılında 2 kursta toplam 115 kişiye eğitim verildi. Bunlardan yüzde 50’si kadın girişimci adayları. KOSGEB 2017 yılında 110 firmaya 2 milyon TL katkı sağladığını görüyoruz. Bundan son derece memnuniyet duyuyoruz. Türkiye de kadın istihdamı yüzde 34. Bartın’da girişimci kursuna katılanların yüzde 51’i kadın olduğunu düşündüğümüzde kadın girişimcilerin Bartın’ımızda Türkiye ortalamasının üzerinde olduğunu müşahede ediyoruz. Girişimcilik, sahip olduğunuz tutkuyu insanların hayatını değiştirecek iş fikirlerine dönüştürmektir. Hedefiniz insanların yaşamlarına "Bu olmadan önce ben ne yapıyormuşum" dedirtecek şekilde dokunmak olsun.” dedi.

 

“Prangalar insanın zihninde”

 

Girişimcilerden hayallerinin peşinden koşmalarını isteyen Aksoy, “Kendinize büyük hedefler koyun, engellerin çözümü, ararsan mutlaka var. Biz MÜSİAD olarak Kadın girişimcilerimizden son derece memnuniyet duyuyoruz. Kadın girişimciliği artırmak için öncelikle kadının kendi önünde kendisinin engel olmaması gerekli. İddia ediyorum aynı zamanda hem çocuk emziren, hem yemek yapan, hem sunum yetiştiren, hem şirketlerin insanlarıyla uğraşan, hem de telefonlara cevap veren kadın pek çok şeyi erkeklerden daha kolay yapabilir. Bazı prangalar insanın zihninde. Yeterince inanırsak, istersek işin tembelliğine kaçmazsak, hayal edersek istediklerimizin büyük bir bölümüne gerçekleştirebileceğimize inananlardanım. Sabredeceğiz, mücadele edeceğiz ve başaracağız. Ülkemizin kalkınması yatırımcı ve girişimcilerimizin cesaretiyle olacaktır.” dedi.

 

Vali Dirim: “İş kuran sayısı yüzde 10 civarında”

 

Bartın Valisi Nusret Dirim de törendeki konuşmasında eğitim alarak iş kuranların sayısını az olduğunu ve bu sayının artması gerektiğine vurgu yaparak, “Bartın için önemli bir eğitim programının tamamlandığını memnuniyetle görüyoruz. Bu yıl bin civarında ve çoğu kadın girişimci olmak üzere eğitim verildiği anlaşılıyor. Bunların içinde iş kuran sayısı oransal olarak yüzde 10 civarında. Yani girişimcilik eğitimi alan her 10 kişiden 1’i iş kuruyor. Tabi bu sayının biraz daha artması lazım. Hiç kuşkusuz bu eğitimler boşa gitmiyor. Eğitim alan kişiler kendi işini bu yıl kurmasa da önümüzdeki yıl belki imkanları daha iyi olduğunda ve daha iyi bir ortam yakaladığında girişimcilik ruhunu gerçekleştirecektir diye düşünüyorum” dedi.

 

Madencilik girişimcilik duygusunu azaltmış

 

Bartın’ın geçmişte bir ticaret şehri olduğunun altını çizerek konuşmasına devam eden Vali Dirim, “Girişimcilik cesaret isteyen bir durum. Biz Bartın’ın geçmişinde çok ciddi girişimcilik ruhu olduğunu biliyoruz. Bartın aslında bir ticaret şehri. Bartın’ın geçmişinde deniz ticareti yoluyla İstanbul’a entegre olmuş bir çok tüccar var, sanayici var. Son dönemdeki ekonomik gelişmeler ve bölgenin kömüre dayalı madencilikle tanışması bir miktar girişimcilik duygusunda eksilmeye yol açmış. Belki girişimcilerin çocukları ve torunları madenciliği tercih etmişler. Tabi yer altında madencilik sektöründe çalışmak çok kolay bir iş değil. Bu bölgenin insanının çok ağır ve meşakkatli iş koşullarına dahi uyum sağlayabildiklerini biliyoruz. Hatta dünyanın birçok yerine gittiklerinde madencilik sektöründe çalışmayı tercih ettiklerini görüyoruz.  Tabi ki madenciliğinde artık bölgemizde çok getiri sağlayan bir sektör olmaktan çıktığını görüyoruz. Madencilik ölmeyecektir, sanayi ve enerji sektörü ile entegre olup birçok kişiye iş ve aş kaynağı olmaya devam edecektir. Buranın geçmişi, insanların genlerinde çok ciddi bir ticaret birikimi var. Cenevizliler bu bölgede çok ciddi ticari koloni olarak var olmuşlar. Bu bölgenin çok ciddi tüccarlar yetiştireceğini düşünüyorum. Geçmişinde aslında ticaret olan tüm şehirler Türkiye’de bir şekilde çok büyük ekonomik gelişme sağladılar. Kayseri şehri bu örneklerden biri. Geçmişine baktığınızda ticaretle uğraşan toplumlar var. Gaziantep’te aynı şekilde bir örnek.” dedi.

 

“Hepsi hayata geçecek”

 

Bartın’ın var olan potansiyelinin gelecekte daha da aktif bir hal alacağının da altını çizen Vali Dirim, “Bartın’ın da bu girişimcilik genlerinin güçlü bir şekilde bu kuşaklarda da olduğunu düşünüyorum. Bartınlıları tekrar eğitimle ticaretle buluşturmalıyız. Bartın Limanı güçlenecek, Filyos Limanıyla güçlü bir liman haline gelecek. Karadeniz Sahil Yolu tamamlanacak. Demir yolu bağlantısı olacak. Bartın’dan İstanbul istikametine önemli bir demiryolu ağıyla bağlanacak. Havaalanı ciddi bir şekilde kullanılacak. Buradaki turizm potansiyelleri belki şu an uyuyan imkanlar ama mutlaka ülkemizin gelişen ve büyüyen ekonomisi ile hepsi hayata geçecek. Bölgemiz önemli bir turizm ve üretim merkezleriyle entegre ticaret şehri olma yolunda ilerleyecektir. Ben çıktığınız bu yolda sizlere başarılar diliyorum. Şansınız ve bahtınız açık olsun. Cesaretiniz bol ve özgüveniniz yüksek olsun. Eğer koordine edilirse işini kuran girişimcilerimizin açılış programlarını da birlikte yaparız.” şeklinde konuştu.

BARTIN TV

Etiketler: kosgeb, müsiad, bartın, girişimcilik, kurs, sertifika, tören, nusret dirim, muhammet aksoy, turhan kalaycı, abdurrahman usta, bartın kosgeb, girişim
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

5.52205
5.522572020-05-27 16:35:46