Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÖÇÜKLERLE TEHLİKEDE BÜYÜYOR!

...

Okunma: 5019

11.08.2018 14:24

inkumu, güzelcehisar, yol, göçük, sahil, deniz, sahil yolu, deniz yolu, tehlikeli yol, inkumu yolunda tehlike, inkumu yolunda kaza, güzelcehir yolu, bartın inkumu yolu, bartın tv, abamedya, bartın televizyonu, btv
Facebook'ta Paylaş

Her yaz mevsiminde on binlerce kişinin akın ettiği İnkumu ve Güzelcehisar yolunda oluşan göçükler tehlike saçıyor. Sahipsizliği nedeniyle ancak Valilik öncülüğünde kurumların koordinasyonu sağlanarak bakım-onarım yapılabilen yolda acil önlemler alınmaz ve gerekli çalışmalar yapılmazsa çok canlar yanacak.

Bartın’ın İnkumu sahili ile Güzelcehisar sahiline ulaşım sağlayan yolda tehlike çanları çalıyor. Özellikle yağışlı havalarda zeminin kayganlaşmasından dolayı birçok kazanın yaşandığı İnkumu yolunda göçüklerin oluşması kaza riskini artırıyor. Zaten dar ve virajlı olan yolun göçen kısımlarına konulan uyarıcı levha ve dubalarda rüzgar nedeniyle devriliyor.

 

Yaz mevsimlerinde başta İnkumu olmak üzere Güzelcehisar sahiline araçlarıyla gidip gelen vatandaşlar her gün Azrail’le dans ettiklerini ifade ederken sisli ve yağışlı havalarda tehlikenin daha da büyüdüğünü ifade ediyorlar.

 

Gelsinler kendileri görsünler

 

Şehir dışından gelen tatilcilerinde yolda tehlikeler atlattığını ifade eden vatandaşlar, “İnkumu’na ve Güzelcehisar’a ulaşımın sağlandığı yol zaten virajlı, yokuş ve dar. Yolda oluşan göçükler gece saatlerinde ölümlü kazalara davetiye çıkarıyor. Göçüklerin olduğu bölgelerdeki uçurumlar 80-100 metrelik uçurumlar. Allah korusun yol çizgisini dahi yutan göçükler nedeniyle yoldan çıkacak bir araç olsa içindeki hiç kimsenin sağ kurtulma şansı yok çünkü yoldan çıkacak araç yüz metrelik uçuruma düşecek. Bunu yetkililerin görmesi gerekiyor ve bir an evvel tedbirlerin alınması gerekiyor. Bu yolu bilen vatandaşlar dikkatli ve tedbirli bir şekilde ulaşımlarına devam ediyorlar fakat il dışından gelenlerin bu göçüklerden haberi yok. İnkumu’na ve Güzelcehisar’a Karabük, Zonguldak, Bolu, Kastamonu ve Ankara gibi birçok çevre şehirden araçlarıyla gelenler oluyor. Allah korusun bu göçükler nedeniyle yaşanacak bir kazanın ve kaybedilecek canların vebalini kimse ödeyemez. Yetkililer gelsinler, tehlikeyi kendi gözleriyle görsünler.” şeklinde görüşlerini ifade ettiler.

 

Tabiat Anıtının utandıran yolu

 

Bartın Güzelcehisar sahilinde bulunan ve 80 milyon yıllık olduğu tahmin edilen lav sütunları tabiat anıtı ilan edilmişti. Lav sütunlarının turizme kazandırılması için çalışmalar başlatılırken sahile 800 metrelik yürüyüş platformu yapılmış ve bölgede turizmin artacağı ifade edilmişti. Ancak İnkumu ile beraber Güzelcehisar’a da ulaşım sağlayan yoldaki göçmeleri yetkililerin görmezden gelmesi turizme en büyük darbeyi vuruyor.

 

Sahipsiz yol

 

İnkumu ve Güzelcehisar’a ulaşımın sağlandığı yolun kurumlar bazındaki  sahipsizliği de dikkatlerden kaçmıyor. Karayolları, Özel İdare, Belediye gibi kurumların sorumluluk ağında bulunmayan yolun Orman İşletmesi sorumluluğunda olduğu ifade ediliyor. Yoldaki sahipsizlik yapılması gereken bakım-onarım çalışmalarının da önünü kesiyor.

 

Çizgi bile çekilememişti

 

Gece karanlığında ve sisli havalarda vatandaşların araçlarıyla güçlükle ilerleyebildiği yolda geçtiğimiz yıllarda da olmayan yol çizgileriyle gündeme gelmişti. Bartın’da yerel basının üstünde durduğu konuyla ilgili birçok haber yapılmasına karşın yol çizgileri sezon sonunda çizilebilmişti.

 

Tatilciler gibi öğrencilerde kullanıyor

 

İnkumu ve Güzelcehisar bölgelerine ulaşımın sağlandığı yol yaz mevsimlerinde on binlerce vatandaş tarafından kullanırken kış mevsimlerinde ise Güzelcehisar sakinleri tarafından sıklıkla kullanılıyor. Güzelcehisar ve çevrede oturan vatandaşlar işlerine, çocuklarsa okullarına bu yolu kullanarak ulaşım sağlıyor.

 

Bariyerde yok!

 

İnkumu ve Güzelcehisar yolunda yüzlerce metrelik uçurumlar olmasına karşın yaşanabilecek kazalarda can ve mal kaybını en aza indirecek bariyer uygulamalarının da olmadığı bölümler için çalışma başlatılması bekleniyor.

 

Etiketler: inkumu, güzelcehisar, yol, göçük, sahil, deniz, sahil yolu, deniz yolu, tehlikeli yol, inkumu yolunda tehlike, inkumu yolunda kaza, güzelcehir yolu, bartın inkumu yolu, bartın tv, abamedya, bartın televizyonu, btv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04043
0.040852019-05-20 20:48:40