Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÖRÜŞMELER 20 GÜN SÜRECEK...

Dursun'dan önemli açıklamalar...

Okunma: 3187

02.11.2017 22:16

kenan dursun, bartın il genel meclisi, bartın il genel meclis başkanı kenan dursun, güzelcehisar, mugada, bartın haber, haber bartın, bartın haberleri, haber
Facebook'ta Paylaş

2018 MALİ YILI BÜTÇE GÖRÜŞMELERİ 20 GÜN SÜRECEK

 

Bartın İl Genel Meclisi Kasım Ayı Toplantılarına başlarken İl Genel Meclisi Başkanı Kenan Dursun yaptığı açıklamada 2018 Mali Yılı Performans Planı, 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 43 milyon olarak belirlenen 2018 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinin 20 gün süreceğini belirtti.

 

Bartın İl Genel Meclisi Kasım Ayı Toplantılarına başladı. İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun başkanlığında toplanan İl Genel Meclisi Kasım ayı meclis toplantılarında 2018 Mali Yılı Performans Planı, 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 43 milyon olarak belirlenen 2018 Mali Yılı Bütçe görüşmelerini 20 gün içinde tamamlayacak.

 

Yoğun mesai bizi bekliyor

 

Kasım ayında da önemli çalışmaları imza atacaklarını belirten İl Genel Meclis Başkanı Kenan Dursun, “5302 Sayılı Özel İdare Yasası Gereği Kasım ayı meclis toplantılarında görüşülmesi zorunlu olan 2018 Mali Yılı Performans Planı, 2018 Mali Yılı Çalışma ve Yatırım Programı ile 43 milyon olarak belirlenen 2018 Mali Yılı Bütçe görüşmelerinin yapılacak olması nedeniyle toplantılar 20 gün sürecek.  Kasım ayı toplantıları bütçe görüşmeleri nedeniyle büyük önem taşıyor. 20 gün sürecek olan yoğun mesai bizi bekliyor. Meclis ve komisyon çalışmalarında fedakarca çalışacağımız meclis üyelerimize, özel idaremizin tüm çalışanlarına ve diğer kamu kurum ve kuruluşlarımdan katkı verecek herkese şimdiden teşekkür etmek isterim.” dedi.

 

En başarılı bütçe

 

30 Mart 2014 Mahalli İdareler seçimleriyle göreve gelen 6.dönem meclisinin 3 bütçe dönemini geride bıraktığını kaydeden Başkan Dursun, “Şimdi 4’üncü bütçeyi gerçekleştirecek olmanın heyecanı içerisindeyiz. 2015-2016 ve 2017 yılı  bütçelerini büyük bir başarıyla gerçekleştirdik. Özellikle 30 milyon olarak belirlenen 2015 yılı bütçesinde yüzde yüz bir gerçekleşme yaşadık. 6. Dönem meclisinin ilk bütçe çalışmasının açık vermeden yılı kapatması ve 2005 yılından bugüne tüm bütçe çalışmalarının göz önüne alındığında en başarılı bütçe çalışması olarak tarihe geçmiştir.” diye konuştu.

 

Gerçekçi bütçeler

 

Meclisin gerçekleştirdiği çalışmalarla çok sayıda ilklere de başarıyla imza attığını söyleyen Dursun, “Yine aynı anlayışla 34 milyon olarak belirlediğimiz 2016 bütçesinin de yüzde 98’lere ulaşan bir gelir gerçekleşmesi yaşandı. 2017 bütçesinde ise artık son 2 aya girildi. Burada da aynı başarıyı yakalayacağımızdan şüphemiz yok. Bütçeler öngörü çerçevesinde tahmini  gelirlerin hesaplanmasıyla oluşturuluyor. Geçmiş 3 yılın başarısındaki en önemli sırrı ayağı yere basan ve kimseyi boş umut vaat etmeyen gerçekçi bütçelerin hazırlanması olarak değerlendiriyorum. Bunun yanı sıra yine son 3 yılın ortalama yatırım giderlerine bakıldığında bütçe içerisindeki oranının  yüzde 44’ler de olması başarıyı kaçınılmaz kılmıştır.” dedi.

 

Eğitim yatırımlarına önemli kaynak

 

Tüm meclis üyelerine katkılarından dolayı teşekkür eden Dursun, “Geçmişteki başarılarımızdan aldığımız tecrübeyle ve 20 gün sürecek çalışmalarımızla 43 milyon olarak belirlediğimiz bütçemizin Performans ve Çalışma Yatırım Programlarını da hazırlayarak yine Bartın’ın özellikle kırsal alanda yaşayan hemşerilerimizin yol ve ulaşımda hayatlarını kolaylaştıracak tüm çalışmalar başta olmak üzere içme suyu ve alt yapı çalışmalarının da her zaman olduğu gibi programlarda yer alacak.  Bartın’ın  tüm kesimlerini kucaklayan bu çalışmalara katkı sağlayan tüm meclis üyelerimize tekrar teşekkür ediyorum. 2018 yılı bütçesi içerisinde yine en önemli kaynak eğitim yatırımlarına ayrılacak. Günümüz eğitim sisteminde anaokulları büyük önem kazandı. O nedenle anaokulu olmayan ilçe ve beldelerin tamamına anaokulu yapılmasını planladık. Bu kapsamda Kurucaşile İlçe Anaokulu, Merkez Kutlubey Kampüsü Anaokulu, Kumluca Beldesi Anaokulu, Hasankadı Beldesi Anaokulu ile Kozcağız Anaokullarının 2018 yılı çalışma ve yatırım programlarında yer alacak. Son dönemde üniversitemiz başta olmak üzere okullaşma yönünde büyük bir yatırıma sahne olan Bartın’ımıza bu büyük projelerin kazandırılmasında çok önemli katkısı olan Milletvekilimiz Sayın Yılmaz Tunç başta olmak üzere bakanlık yetkililerine de teşekkürü  bir borç biliyoruz.” dedi.

 

Koruma amaçlı imar planı onaylandı

 

İmar konusundaki çalışmaların da geniş bir alanda sürdürüldüğünü kaydeden Dursun, “Bu  kapsamda Arıt Revize İmar Planlarının onaylandı. Sahil köylerimizden Mugada içerisindeki 33 hektarlık alanda 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı ile 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planlarının tamamlandı. Yine aynı alan içerisinde 18 uygulamalarının da yapılarak tüm parsel sahiplerine yeni tapuları verildi. Bölgede yapılan imar planına dayalı olarak 18. Madde uygulaması ile birlikte sosyal alanları ve diğer tüm donatılarıyla birlikte plana dayalı gelişecek ve büyüyecek olan Mugada  gelecek nesillere gönül rahatlığı ile bırakacak. Ayrıca Büyükkızılkum Köyünde planı yapılmayan 15 hektarlık alanda gerçekleştirilen nazım ve uygulama imar planları onaylandı. Sahillerin kıyı kenar çizgisine bağlı olarak planlı gelişmesinin önünü açtık. Bu bölgede de 18. Madde uygulamaları tamamlandı. Tapu tescil çalışmaları devam ediyor. Ayrıca 2017 yılı içerisinde yapılan çalışmalarla Güzelcehisar plajının koruma amaçlı imar planı da onaylandı. Koruma amaçlı plana bağlı olarak yürütülen Güzelcehisar’da lav sütunlarına deniz üzerinden ziyaretçilerin ulaşımını sağlayacak iskele ve seyir terası ile diğer düzenlemeler 2017 yılı ek çalışma ve yatırım programına alındı. Projenin yapım ihalesi de gerçekleştirildi. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği alan projeye İl Özel İdaresi de 1 milyon 200 bin TL’sine finans ortağı oldu. Bu kapsamda yürütülen çalışmalarla yine Büyükkızılkum ve Hatipler Plajlarını içerisine alan sahilleri planlı bir şekilde geliştirmeye kararlıyız.” şeklinde konuştu.

 

Karavan Park Karadeniz’de ilk

 

Mugada sahilinde özel bir proje olarak gerçekleştirilen Karavan Park ve Bungalov Evler ile Mugada’nın ilgi odağı haline geldiğini de söyleyen Dursun, “Projenin Mugada’ya büyük  prestij kattı. Meclis olarak bu çalışmalara büyük önem verdik. Bu çalışmanın Batı Karadeniz'de bir ilk olması bölgenin tanıtımına önemli katkı sağlayacak. Bu ve buna benzer yenilikleri planlı olarak Bartın’ a kazandırmayı önemsiyoruz.”dedi.

Etiketler: kenan dursun, bartın il genel meclisi, bartın il genel meclis başkanı kenan dursun, güzelcehisar, mugada, bartın haber, haber bartın, bartın haberleri, haber
Okuyucu Yorumları

misafir

02.11.2017

Öz başı köyüne ne var oy sıralamasında ilk 5 hizmette sıçramış kaç

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00396
0.004482024-07-24 01:57:03