Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÖZ GÖRE GÖRE İHLAL YAPILIYOR AMA...

Plajlarda vatandaşların kullanım hakkını gasp eden şezlongcular için yasa ne diyor? Başkan ne diyor? Şezlonglar denize nasıl sıfıra sıfır kuruluyor?

Okunma: 15666

05.07.2017 18:53

şezlong, inkumu, amasra, bartın, plaj, deniz
Facebook'ta Paylaş

Yaz sezonunun başlaması ve binlerce kişinin serinlemek için deniz kıyılarına akın ettiği Bartın plajlarında şezlongcuların kapladığı alanlar vatandaşların tepkisini çekiyor.

 

Fahiş fiyatlar

 

İnkumu sahilinin her iki bölümünde ve Amasra’da ki plajlarda kurulan ve fahiş fiyatlarla müşteriye sunulan şezlonglar yüzünden vatandaşların sahil hakkı gasp ediliyor.

 

Denize sıfır kurulumlar

 

İnkumu sahilinde şezlonglar denize sadece birkaç metre mesafede kurulurken Amasra’da ise şezlongların denize sıfıra sıfır kurulduğu dikkatlerden kaçmıyor.

 

Amasra küçük liman mevkiinde plaja kurulan şezlongların yanı sıra yine plaja konulan masa sandalyelerde durumun vahimliğini üst seviyelere taşıyor.

 

Paljlarda şezlongcularla tatilciler arasında yer tartışmalarının yaşandığı da çok kez sosyal medya platformlarında gündeme geliyor.

 

Şezlong kiralamıyorsanız burada denize giremezsiniz!

 

İnkumu’nda bazı şezlongcuların denize sadece birkaç metre mesafede kurdukları şezlongları kiralamayanların o bölgede denize giremeyeceklerine dair söylemlerde bulundukları ve şezlong kiralamayan vatandaşları denize girmek için şezlong olmayan bölgelere yönlendirildikleri de vatandaşların şikayetleri arasında.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın gazetecilerin şezlong uygulamasına dair sorularına ise şu şekilde yanıt verdi; “Geçtiğimiz yıl İnkumu’nda 26 tane şezlongçu vardı. Geçen sene yaşanan sıkıntılardan dolayı burası için ihaleye çıktık. Bu ihale ile 26 olan şezlogçu sayısı 9’a düştü. Yani bu sene İnkumu’nda sağ tarafın aşağı yukarı 10’da birini şezlongçular kullanılıyor, geriye kalan 10’da 9’luk kısmı da yine vatandaşlarımız kullanıyor.

 

Daha önce ise belki de buranın 4’te 3’ünde şezlongçular vardı. Sol taraf Milli Emlak’a ait olduğu için oraya müdahale edemiyoruz. Sağ tarafta geçen yıl yaşanan sıkıntılardan dolayı şezlongçular için ihaleye çıktık. Kanuni olarak da Milli Emlak’tan bize devir olduğu için her ihaleye çıktığımız, para aldığımız herhangi bir işte biz Milli Emlak’a bu paranın yüzde 30’unu ödüyoruz.

 

Buralar ayrıca Bartın Belediyesi Zabıta Müdürlüğü’nce de kontrol altında ve şartnamede kıyıdan da en az 10 metre çekmek şartı var, saatleri belli, yerleri belli, vereceği hizmet belli. Eğer şartnamenin dışına çıktığı tespit edilirse de biz gereğini yapıyoruz. Bölünmüş alanın dışına çıkmak ve belirtilen hususlara da uymamak ihale fesih sebebidir. Bu da net bir şekilde şartnamede belirtilmiştir.

 

İnkumu’nda sağ taraftaki plajın 10’da 9’u vatandaşlarımız tarafından kullanılıyor, kullanmak da hakkıdır. Ama geçen sene ve ondan önceki yıllarda burada bir keşmekeşlik vardı. Plajın 4’te 3’ünde neredeyse şezlongcular vardı, kavgalar oluyordu. Gerek Belediyemize gerek Valiliğimize gerek Emniyet Müdürlüğümüze, gerekse Jandarma ve Milli Emlak’a şikayetler yapılıyordu. Ama bu yıl yaptığımız düzenlemeyle plajın 10’da 9’unu halkımız kullanıyor. Burada 10 personelimizle de denetim yapılıyor, 6 tane Zabıta memurumuz, 4 tane de Zabıta memuru yardımcımız var.”

 

Başkan Akın’ın açıklamalarına göre İnkumu’nda denize en az 10 metre uzaklıkta kurulması gereken şezlongların sadece birkaç metre mesafede kurulu olması da soru işaretleri oluşturdu.

 

Denetimler mi yetersiz? Göz mü yumuluyor?

 

İnkumu tatil beldesinin sağ ve sol tarafında belli aralıklar kurulan şezlongların denize sadece birkaç metre mesafede kurulması, “Denetimler mi yetersiz? Göz mü yumuluyor? Vatandaşın plaj hakkının gasp edilmesine neden sessiz kalınıyor?” sorularını da beraberinde getirdi.

 

Kıyı kanunu ne diyor?

 

KIYI KANUNUNUN UYGULANMASINA DAİR YÖNETMELİK

 

Madde 1- (Değişik: RG- 13/10/1992-21374)

 

Bu Yönetmelik, 1.7.1992 tarih ve 3830 sayılı Kanun ile değişik 4.4.1990 tarih ve 3621 sayılı Kıyı Kanununun 5 ve 16 ncı maddeleri gereğince düzenlenmiştir.

 

Amaç

 

Madde 2- Bu Yönetmeliğin amacı, deniz, tabii ve suni göller ve akarsularda kıyı kenar çizgisinin tespiti, kıyıların kullanılması ve korunması ile kıyılarda, doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan alanlarda, deniz ve göllerin kıyılarının devamı niteliğinde olan sahil şeritlerinde planlama ve uygulama esaslarını belirlemektir.

 

Kapsam

 

Madde 3- Bu yönetmelik, deniz, tabii ve suni göller ve akarsu kıyıları ile sahil şeritlerini, bu yerlerden kamu yararına yararlanma imkan ve şartlarını, kıyılarda ve sahil şeritlerinde planlama ve yapılanma esaslarını doldurma ve kurutma yolu ile arazi kazanma ve kullanma esaslarını, kıyı kenar çizgisi tespit komisyonunun teşekkülü, görev ve yetkileri, çalışma şekli ile Kanunun uygulanmasına açıklık getiren esasları kapsar.

 

Toplumun Yararlanmasına Açık Yapı: Mevzuata göre tespit ya da tasdik edilmiş kural ve ücret tarifelerine uygun biçimde, getirdiği kullanımdan belirli kişi ya da topluluklara ayrıcalıklı kullanım hakkı tanımaksızın yararlanmak isteyen herkese eşit ver serbest olarak açık bulundurulan ve konut dokunulmazlığı olmayan yapıdır.

 

Genel Esaslar

 

Madde 5- Kıyılar ve doldurma ve kurutma yoluyla kazanılan araziler Devletin hüküm ve tasarrufu altındadır. Kıyılar, herkesin eşit ve serbest olarak yararlanmasına açıktır.

 

Kıyı ve sahil şeritlerinden yararlanmada öncelikle kamu yararı gözetilir.

 

Kıyı, herkesin eşitlik ve serbestlikle yararlanmasına açık olup, buralarda hiçbir yapı yapılamaz; duvar, çit, parmaklık, tel örgü, hendek, kazık ve benzeri engeller oluşturulamaz.

 

Etiketler: şezlong, inkumu, amasra, bartın, plaj, deniz
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00379
0.004252020-09-28 12:21:36