Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÜVENLİKÇİ VE TEMİZLİKÇİLER DOĞUMA MI GİRİYOR?

İnsanın içini ürperten iddialar... Mağduriyet yaşayan aileler Valilik açıklamasına böyle tepki gösterdiler...

Okunma: 16833

08.07.2017 19:09

bartın, kadın doğum, mağdur, aileler, doğum, valilik, açıklama
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde 36 yaşındaki H.K.'nin doğum sancılarının 'gaz sancısı' sanıldığı, müdahale edilmediği ve H.K.'nin tuvalette doğum yaptığı ayrıca doğan bebeğin öldüğüne yönelik haberler Hürriyet, Milliyet, Akşam, Takvim, Vatan ve Cumhuriyet gazetelerinde geniş yer buldu.

 

Gazetelerin yanı sıra ulusal haber sitelerinin manşetlerinde de yer alan haberlerin ardından Bartın Valiliğince yapılan açıklamada “İddialar Sağlık Bakanlığı, Valiliğimiz ve Adli Makamlarca hassasiyetle takip edilmekte olup olaylar ile ilgili olarak yapılan inceleme ve soruşturmalarda; somut suç unsuruna rastlanmadığı, adli, idari, disiplin ve mali yönden herhangi bir işlem tesis edilmesine gerek görülmediği anlaşılmıştır.” denildi.

 

Ulusal ve yerel medyada yer alan Bartın Kadın Hastalıkları ve Doğum Polikliniğinde ki sakat doğum ve ölüm haberlerine yönelik olarak Bartın Valiliğinin yaptığı açıklama ise mağdur aileleri üzdü.

 

Sosyal medya üzerinden üzüntü ve serzenişlerini ifade eden mağdur aileler araştırılması gereken birbirinden ilginç iddialarda da bulundular.

 

Aynı hastanede son 4 yılda çeşitli ihmaller sonucu ayrıca 1 bebeğin öldüğü, 7 bebeğin de sakat kaldığı ileri sürülürken 34 yaşındaki Muhammet Karakök’te eşi Gülhan Karakök'ün 14 Ekim 2015 tarihine hastanede doğum yaptığını, doğum sırasında doktorun eşini bırakıp başka bir hastanın doğumuna girdiğini, eşinin doğumunu ebe ve hizmetlilerin yaptırdığını iddia etti.

 

Muhammet Karakök, şu anda 20 aylık olan oğlu Muhammet Ali'nin, doğum sırasında yapılan hatalar nedeniyle sağ kolunu hiç hareket ettiremediğini, konuyu yargıya taşıdıklarını belirtti.

 

Sosyal medyada tepkiler çığ gibi

 

Haberlerin ardından sosyal medyada tepkilerde çığ gibi büyüyor. Birçok vatandaş sosyal medyada yaptıkları yorumlarla yaşanan olaylara tepkilerini dile getirdiler. Bazı vatandaşlar benzer mağduriyetleri kendilerinin de yaşadıklarına yönelik iddialarda bulundular.

 

Güvenlikçiler ve temizlikçiler doğumlara mı giriyor?

 

Bazı iddialarda ise doğumlara hastanede görevli güvenlikçi ve temizlik görevlilerinin de girdiği yönünde. İddialara göre hastanede ki doğumlarda güvenlik ve temizlik görevlileri ebelere yardımcı olarak doğumların yapıldığı bölümlere giriyor ve doğum sırasında ebelerin yönlendirmeleri ile görev yapıyorlar.

 

İddialar doğru mu?

 

Güvenlik ve temizlik görevlilerinin sağlık alanında hiçbir bilgiye sahip olmamalarına rağmen doğumlar sırasında doğumların gerçekleştirildiği bölümlere girip ebelerin yönlendirmeleriyle görev alıp almadıkları ise merak konusu.

 

İddiaların gerçekliği araştırılacak mı? Valilik makamında bu konuda araştırılma yapılması ve iddialar doğruysa personel yetersizliğinden dolayı mı böyle bir uygulama gerçekleştiği konusunda kamuoyunun aydınlatılması bekleniyor.

 

Öte yandan mağduriyet yaşadıkları iddiasında bulunan aileler Bartın Valiliği tarafından yapılan açıklamaya sosyal medyada tepkilerini dile getirdiler.

 

İşte o yorumlardan bazıları…

Etiketler: bartın, kadın doğum, mağdur, aileler, doğum, valilik, açıklama
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00251
0.002932020-09-28 12:52:45