Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÜZELCEHİSAR'I FIRTINA VURDU

Yürüyüş yolu projesi de fırtınadan nasibini aldı... VİDEO HABER

Okunma: 4587

19.01.2018 18:42

güzelcehisar, lav sutunları, fırtına, zarar, yürüyüş yolu, yürüyüş platformu, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, haberler bartın, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

Bartın kıyılarında etkili olan fırtınada Güzelcehisar’da yapımına başlanan yürüyüş platformu büyük zarar gördü. Platformun üstünün kaplandığı ahşap malzemelerin bir kısmı dalgaların etkisiyle denizi boylarken bir kısmı ise sahil kıyılarına vurdu. Oluşan zararla beraber projenin yanlışlığı bir kez daha gündeme geldi.

Bartın’da kıyı kesimlerinde etkili olan fırtına sahil bölgelerinde büyük hasarlara yol açtı. Amasra, Kurucaşile,  İnkumu, Mugada ve Güzelcehisar’da tekneler, kıyı şeritleri, kaldırımlar ve yollarda zarar gördü.

 

Güzelcehisar’da 80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla oluşturulan yürüyüş platformu da zarar gördü. Platformun üzerine montajlanan ahşapların bir kısmı dalgalarla birlikte denize giderken bir kısmı da kıyılara vurdu.

 

Proje eleştirilmişti

 

Güzelcehisar’da 80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılması amacıyla başlatılan proje eleştirileri de beraberinde getirmişti. 1.derece doğal sit alanı olan Güzelcehisar Sahilinin koruma amaçlı imar planı hazırlanırken, planın Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca onaylanmasının ardından Bartın İl Özel İdaresi ve İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Bartın Üniversitesince hazırlanan “Güzelcehisar Lav Sütunları Ve Sahilinin Turizm Ve Rekreasyon Amaçlı Peyzaj Uygulama Projesi” için çalışma başlatılmıştı.

 

Ahşap kaplama dalgalara dayanamadı

 

Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamına alınan projede, ihalenin ardından başlayan çalışmalara birçok vatandaş ve STK tepki gösterirken yetkililer ise projenin tamamlandığında eşsiz bir güzellik ortaya çıkacağını savunmuşlardı.

 

Proje kapsamında Güzelcehisar kumsalının tam ortasından geçen yürüyüş platformu için dev demir kazıklar çakılmış ve demir yığınından oluşan platformun üzeri ahşapla kaplanmıştı.

 

İlk fırtına da büyük yanlış ortaya çıktı

 

80 milyon yıllık lav sütunlarının turizme kazandırılmasını amaçlayan projede yürüyüş yolunun dağ dibi araziler kamulaştırılarak patika şeklinde yapılması yerine kumsalın tam ortasından geçen demir yığınları ile yapılması tepkileri beraberinde getirirken aynı zamanda fırtınalarda platformun zarar göreceği kaydedilmişti. İlk fırtınada bu gerçek ortaya çıktı. Platformun üzerinin kaplandığı ahşap malzemelerin neredeyse tamamı fırtına da zarar gördü. Ahşap malzemelerin bir kısmı dalgalarla birlikte denize karışırken bir kısmı da sahilin iç kesimlerine vurdu.

 

Yetkililer bu işe ne diyecek?

 

Projeyi tüm eleştirilere rağmen savunan, önerileri dikkate alarak projede revizyona gitmeyen yetkililer Güzelcehisar’da ortaya çıkan manzarayı doğal afete mi bağlayacaklar? Oluşan on binlerce TL’lik zarar nereden ve nasıl karşılanacak? Fırtınanın yerle bir ettiği projede aynı uygulamaya devam mı edilecek? Tüm bu soruların yanıtları ise ilerleyen günlerde şekillenecek.

 

Bartın TV

Etiketler: güzelcehisar, lav sutunları, fırtına, zarar, yürüyüş yolu, yürüyüş platformu, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, haberler bartın, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09105
0.091452020-05-28 21:58:13