Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÜZELCEHİSAR İÇİN ZARİF DEĞERLENDİRMESİ

Bakan Eroğlu Güzelcehisar'da inşası devam eden proje için gayet zarif dedi ve ekledi...

Okunma: 5945

24.11.2017 17:28

güzelcehisar, zarif, veysel eroğlu, baraj, kirazlık barajı, kışla barajı, kozcağız barajı,
Facebook'ta Paylaş

 

Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Bartın’da Valilik ziyaretinde kent genelindeki yatırımları ele alarak değerlendirmelerde bulundu. Bartın’a son 15 yılda 4 milyar TL’lik bir yatırım yapıldığını ve bu yatırımların büyük kısmının da Orman ve Su İşleri Bakanlığı’na ait olduğunu belirten Bakan Eroğlu, Güzelcehisar’da inşa çalışmaları devam eden yürüyüş yolu içinde “gayet zarif yapılmış” değerlendirmesinde bulundu.

 

Orman Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu Bartın’daki programları kapsamında Bartın Valisi Nusret Dirim’i Valilik binasında ziyaret etti. Ziyarette kent genelindeki yatırılmalarla ilgili bilgiler veren Bakan Eroğlu Güzelcehisar’da inşası devam eden ve doğayı bozduğu gerekçesiyle birçok kesimin tepkilerine neden olan yürüyüş yolu için “gayet zarif yapılmış” değerlendirmesinde bulundu.

 

4 baraj yapıyoruz ve 2’sini bitirdik

 

Bakan Eroğlu açıklamalarında ilk olarak baraj yatırımlarına değinerek, “Bartın, Bakanlığımızın bir ili gibi çünkü orman derseniz en güzel ormanlar Bartın’da, en güzel tabiat Bartın’da, su da var. O nedenle biz buranın hizmetkârıyız. Burada 4 tane baraj yapıyoruz ve 2’sini bitirdik ve bu benim için büyük mutluluk verici. Bartın’da 34 derenin ıslahını tamamladık, 11 milyon fidanı toprakla buluşturduk. Bartın Şehir Ormanı, 4 bal ormanı ve 5 mesire yeri tesis ettik. Orman köylülerine büyük destek veriyoruz. Orman köylerinde yaşayan bin 473 aileye 10 milyon TL ferdi proje kredisi ve desteği sağladık. Burada bal üretimini arttırmak istiyoruz. Bal üretiminde orman köylülerine yüzde 20’si hibe, yüzde 80’i faizsiz, 5 yılda geri ödeyebilecekleri şekilde kredi veriyoruz. Bunun için de yer de tahsis ediyoruz. Orman köylülerimiz için yeni gelir kapıları açıyoruz. 10 adet Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ve 1 adet Deniz Otomatik Meteoroloji Gözlem İstasyonu ile Yıldırım Tespit ve Takip Sistemi kurduk.” dedi.

 

2055 yılına kadar içme suyu

 

Barajların kapasiteleri hakkında da bilgiler veren Bakan Eroğlu, “Bartın Kışla Sel Kapanı; temelden yüksekliği 55,5 metredir. Su biriktirme hacmi 14,87 milyon metreküp olacak tesis, Bartın şehir merkezini taşkınlardan koruyacaktır. İnşaat çalışmaları tamamlanan tesis, 29 Kasım 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 375 tesisin toplu açılış merasimi ile Ankara’dan hizmete alınacaktır. Kirazlıköprü Barajı da; temelden yüksekliği 72,5 metredir. Su biriktirme hacmi 66,1 milyon metreküp olacak baraj, 30 bin 960 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Ayrıca 12,3 M W kurulu gücündeki santral ile yıllık 41 milyon kiloWatt.saat enerji üretimi sağlanacaktır. İnşaat çalışmaları tamamlanan tesis de 29 Kasım 2017 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 375 tesisin toplu açılış merasimi ile Ankara’dan hizmete alınacaktır. Bartın’da 2 barajımız da inşaat safhasında. İnşaat çalışmaları devam eden Kozcağız Barajı’nın temelden yüksekliği 54 metredir. Su biriktirme hacmi 38,6 milyon metreküp olacak baraj, 24 bin 600 dekar zirai arazinin sulanmasına hizmet edecektir. Barajda yüzde 61 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Yapımı devam eden diğer barajımız Ulus Eldeş Barajı’nın da temelden yüksekliği 46,2 metredir. Su biriktirme hacmi 840 bin metreküp olacak baraj ile Ulus ilçesine yıllık 120 bin metreküp içme suyu temin edilecek ve bin dekar zirai arazinin sulanması sağlanacaktır. Barajda yüzde 30 fiziki gerçekleşme sağlanmıştır. Bu barajların yanında planlama safhasında olan 1 baraj daha var. Ulus Bahçecik Ilındır Barajı. Barajın temelden yüksekliği 40 metre ve su biriktirme hacmi 3,9 milyon metreküp olacaktır. Bartın ili ve Amasra ilçesinin 2055 yılına kadar içme suyu ihtiyacının karşılanmasına hizmet edecektir. Taşkın koruma tesisleriyle halkımızı ve toprağımızı koruyoruz. Tamamladığımız 34 dere ıslahı ile 33 meskûn mahal ve 2 bin 832 dekar arazi taşkınlardan korunmuştur.” dedi.

 

Proje çalışmaları devam ediyor

 

Irmak Islah projesine de değinen Bakan Eroğlu,Bartın Çayı’nda 3 bin 2 metre, Kozcağız Çayı’nda 3 bin 975 metre ve bu iki yan kolun birleşiminden itibaren Karadeniz’e kadar olan Bartın Irmağında 13 bin 261 metre olmak üzere toplam 20 bin 238 metrelik güzergâhı kapsamaktadır. Ana kolda proje hazırlama çalışmaları tamamlanmış olup, yan kollarda proje çalışmaları devam etmektedir. Bartın şehir merkezi taşkınlardan korunacak ve Bartın daha güzel ve güvenli hale gelecektir. Proje hazırlama çalışmalarının revize edilmesine müteakip inşaat ihalesi yapılacaktır.” diye konuştu.

 

Baktım gayet zarif yapılmış

 

Bartın’ı n tabiat turizmine açılması için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirten Bakan Eroğlu, Güzelcehisar’da inşa çalışmaları devam eden yürüyüş platformu hakkında ki soruya ise, “Buradaki çalışmalardan bilgimiz var. Koruma alanı dışında. Biz burayı anıt ve tabiat alanı olarak sonradan ilan ettik. Ama burası sit alanı ve normalde burada bir yürüyüş yolu yapılıyor. Üzeri de tamamen ahşapla kaplanacak. Bir bunun farkındayız ama buraya ulaşım için bu da şart. Turistlerin bu lav sütunlarını görmesi ve seyretmesi için dar bir yürüyüş yolu yapılıyor. Ayrıca bunun imar planı yapılmış ve uygun. Bunun yanında sit alanları bize ait değil Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Anıtlar Kurulu’ndan da izin alınmış. Burada başka bir sorunlar var sanırım ama turizm açısından da bu şarttır. Çünkü insanların oraya rahatça ulaşması lazım. Bu bütün dünyada yapılıyor. Buradaki çalışmaya da baktım gayet zarif yapılmış, tabiatla uyumlu ahşapla kaplanacak. Zaten imar planı da alınmış, her şey usulüne uygun yapılmış. İlgili Müdürlüklerimiz burayı koruyorlar ve korumakla da mükellefler. Burası için bir talimat verdim ve koruma planını hazırlayacaklar ve bu koruma planına uygun yapılacak. Çünkü daha önce koruma planı yoktu ve biz bunu bir öncesi ziyaretimizde ilan ettik. Merak etmeyin burayı koruyacağız ve sadece korumakla da kalmayacağız, bütün dünyaya burayı tanıtacağız.” ifadelerinde bulundu.

Etiketler: güzelcehisar, zarif, veysel eroğlu, baraj, kirazlık barajı, kışla barajı, kozcağız barajı,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01315
0.014492024-07-24 01:54:01