Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
GÜZELCEHİSAR İL KOORDİNASYON KURULU GÜNDEMİNDE

...

Okunma: 1860

24.01.2018 16:34

güzelcehisar, lav sutunları, fırtına, zarar, yürüyüş yolu, yürüyüş platformu, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, nusret dirim, vali dirim, haberler bartın, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Valisi Nusret Dirim, Güzelcehisar Lav Kayalıklarının turizme kazandırılması amacıyla yapımına başlanan ve geçtiğimiz hafta yaşanan fırtına da zarar gören yürüyüş platformunda kamunun zararının olmadığını söyledi.

 

Vali Nusret Dirim 2018 yılı ilk İl Koordinasyon Kurulu toplantısında Güzelcehisar’da çalışmaları devam eden söz konusu projeyi gündeme getirerek açıklamalarda bulundu.

 

İdaremizin zararı söz konusu değildir

 

Vali Dirim açıklamasında, “Burada işin kabulü yapılmadığı için herhangi bir kamu zararı oluşmuş değildir. Yüklenici firmaya ait bir zarar vardır. Yani İdare bu işi alana kadar yüklenici firmaya ait olur. Burada da İdaremiz bu işi teslim alırken teknik şartnamesindeki bütün teknik edilen imalatla, sağlıklı bir şekilde kabulü yapılacağı için İdaremizin herhangi bir zararı söz konusu değildir. Kamuoyunda ‘kamu zararı oluştu’ diye bir yanlış anlaşılma var. Böyle bir şey kesinlikle söz konusu değildir. Yüklenici firmanın sigortalattırdığı bir imalatın kaybı söz konusudur. Bir zarar oluşursa bu zarar yüklenici firmanın zararı olarak gerçekleşir. Kamunun bir zararı oluşmaz.” dedi.

 

Kabulü yapılmış olsaydı İdarenin zararı olacaktı

 

Vali Dirim projenin kabulü yapıldıktan sonra oluşabilecek zararların ise projeyi teslim alan idarenin yönetiminde olacağını ifade ederek, “Eğer kabulü yapılmış bir iş olsaydı İdarenin zararı olacaktı. Ama şuan yapım aşamasında olan bir iş. Ve tamamlanmadığı için yüklenici firmanın zararı var. Ama her şeyden önce burada bir afet meydana geldi bunu da görmemezlik gerçekten bir haksızlık olur. Tüm Karadeniz’i hatta Akdeniz’i etkileyen bir afet oldu. Bu çevrede yaşayan insanlar şimdiye kadar bu şiddette ve büyük boyutta dalgalarla karşılaşmadıklarını söylüyorlar. Böylesine bir afette zarar görmeyen bir tesis olamaz. İnkumu’nda da ciddi hasarlar meydana geldi, beton ve parke imalatlar söküldü, yollar aşındı yani çok ciddi sıkıntılar yaşandı. Güzelcehisar’da bir zarar söz konusu oldu ama bu zarar kamu kaynaklarının azalmasına yol açmadı.” şeklinde konuştu.

 

Yüzde 15’i zarar gördü

 

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış ise projeye ilişkin açıklamasında, “Güzelcehisar projemiz son aşamasına geldi. Demir aksamının tamamı bitti. Ahşap kaplamasının da yüzde 50’si tamamlandı. Son meteorolojik olayda 15 metre dalgaların etkisiyle zarar gördü. Bu sadece Güzelcehisar sahilimizde değil, tüm kıyılarımızda da etkili oldu. Bu dalgalardan ahşap bölümün yüzde 15’i zarar gördü. Tespitimiz bu şekilde. Bu olayda devletimizin herhangi bir zararı oluşmadı. Çünkü bu proje halen devam ediyor. Yani burası yüklenici firmanın sorumluluğunda. İmalatını sigorta ettirdi. Gerçekten zor bir imalat. Ahşap kısımların yatay ve dikey montajları yapılmamıştı. Çünkü yüklenici firma bir an önce yapılan imalatları kamuoyuna göstermek istiyordu. Yüzde ellisi tamamlanmasına rağmen biz bunu bu şekilde söylemiyorduk. Çünkü bağlantıları yapılmamıştı. Bu nedenle da dalgalar bağlantısı yapılmayan ahşap bölüme zarar verdi. Şu anda yüklenici firma çalışmalarına devam ediyor. Ocak sonunda işi teslim alacaktık. Bu son olay dolayısıyla 15 günlük bir gecikmeyle projeyi bitirmek istiyoruz.” dedi.

Etiketler: güzelcehisar, lav sutunları, fırtına, zarar, yürüyüş yolu, yürüyüş platformu, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, nusret dirim, vali dirim, haberler bartın, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.26453
1.265052020-06-03 17:00:51