Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HALK OTOBÜSÜ ZAMLARI CHANGE ORG'DA

Zamların geri düşürülmesi için imza kampanyası başlatıldı...

Okunma: 8661

09.01.2018 17:26

halk otobüsleri, bartın, zam, imza, kampanya, ulaşım, yolcu, şehir içi, yolcu taşıma, halk otobüsü zam, bartın hal otobüsü, bartın özel halk otobüs
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerine yapılan zam Change.Org’a taşındı. Vatandaşlar katıldıkları imza kampanyası ile yapılan zammın geri çekilmesini talep ediyor.

 

Cemal Akın başkanlığında gerçekleştirilen Aralık Ayı Bartın Belediye Meclis toplantısında, Özel Halk Otobüsleri yolcu taşıma ücretlerine zam yapılması, AK Partili ve CHP'li Meclis üyelerinin ret vermesine rağmen oy çokluğu ile kabul edilmişti.

 

Yüzde 25 zam ağır geldi


2018 yılından itibaren uygulanmaya başlanan zamlı tarifede 2 lira olan tam bilet 50 kuruş zamlanarak 2,50 liraya, emekli ve öğrenciler için 1,50 lira olan indirimli yolcu ücreti ise 25 kuruş zamlanarak 1,75 liraya yükselmişti.

 

Yeni yılın ilk günlerinden itibaren uygulanmaya başlanan ve vatandaşlar arasında da tepkilere neden olan halk otobüsleri zammı Change.Org’a taşındı.

 

Change.Org’da açılan kampanyada, “Bartında otobüs fiyatlarının aşırı yüksekliği, üstüne katarak artması biz öğrencileri ve halkı zorlayacak konuma gelmiş olup, fiyatların düşürülmesini arz ediyoruz.” notu düşüldü.

 

Kısa sürede 2 bin 600 kişi imza attı

 

İmza kampanyasına kısa sürede 2 bin 600 kişi destek verirken Change.Org’a taşınan zam konusunda Belediye Meclisinin geri adım atıp atmayacağı ise merak konusu.

 

Aktarma ücretli olsun önerisi

 

Öte yandan vatandaşlar aktarmanın hala ücretsiz olduğunu ifade ederlerken, “Bir vatandaş Orduyeri ya da Yalı gibi merkeze yakın bir mesafeden halk otobüsüne bindiğinde 2,5 TL ödeme yapıyor. Cezaevi gibi daha uzak bir mesafeden halk otobüsüne binen bir yolcu ise kent merkezine kadar yine 2,5 TL ücret ödüyor. Bu kişi aktarma yaptığında isterse yeni terminale ya da başka bir noktaya kadar yine ücretsiz ulaşım sağlıyor. Bu yönden bakıldığında kısa mesafe için özel araçları yerine toplu taşımayı tercih edenler haksızlığa uğruyor.  Bartın’da trafik yoğunluğu her geçen gün artarken toplu taşımaya yapılan  yüksek oranlı zamlar insanları tercih noktasında düşündürüyor. Toplu taşımanın teşvik edilmesi gerekirken yapılan zamlar insanları toplu taşımadan uzaklaştırıyor. Kısa mesafeler için zamsız ya da çok cüzi bir zam uygulaması yapılıp aktarmalar için 50 kuruş ya da 1 TL gibi ek ücret uygulaması gerçekleştirilse çok daha uygun olabilir. Böylece kısa mesafe kat edecek kişilerle daha uzun mesafe kat edecek kişiler aynı ücreti ödemek zorunda kalmazlar.” şeklinde görüş belirttiler.

 

Etiketler: halk otobüsleri, bartın, zam, imza, kampanya, ulaşım, yolcu, şehir içi, yolcu taşıma, halk otobüsü zam, bartın hal otobüsü, bartın özel halk otobüs
Okuyucu Yorumları

Ferdi

09.01.2018

Tam isabet olmus.hastaneden catmacaya in 2.5 lira.sizce az mi.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

10.0383
10.038782020-06-03 02:31:05