Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HANÇER SAPLIYORLAR AMA...

Milletvekili Yalçınkaya'dan Güzelcehisar yorumu...

Okunma: 3965

19.12.2017 18:46

rıza yalçınkaya, yalçınkaya, güzelcehisar, lav sutunları, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, haberler bartın, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi Müdürlüğü'nün kapatmaya doğru giden bir sürecin içerisine sokulduğunu ifade ederken Güzelcehisar içinse, “Güzelcehisar'ın göbeğine bir hançer saplıyorlar ama farkında değiller. İnsan şaşırıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

 

CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya partisinin Merkez İlçe Kongresinde yaptığı konuşmada TTK’dan termik santrale, Güzelcehisar’dan TOKİ Köprüsüne kadar çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

TTK Üretim yapamaz hale geldi

 

Amasra Taşkömürü İşletme Müessesesi Müdürlüğü'nün Bartın'ın en önemli istihdam alanlarından bir tanesi olduğunu ve müdürlüğün kapatmaya doğru giden bir sürecin içerisine sokulduğunu söyleyen Yalçınkaya, “Bartın, istihdam alanlarından bir tanesinin kapanmasıyla karşı karşıya. Bölgenin en büyük geçim kaynağı olan Amasra Taş Kömürü Kurumu maalesef üretim işçisi alınmaması nedeniyle üretim yapamaz hale geldi. 1980’li yıllarda yılda 5 milyon ton kömür üreten kurum bugün 1 milyon ton kömür üretimin altına düştü. Sendika ve TTK Genel Müdürlüğü “İşçi alamıyoruz, üretim yapamıyoruz” diye haykırıyor.  Ama bu çağrılara kimse yanıt vermiyor. Göz göre göre TTK'yı kapatmaya giden süreci bölgemize yaşatıyorlar.” dedi.

 

Kömürü bıraktı santrale odaklandı

 

Amasra’da termik santral kurma çalışmalarının da devam ettiğini söyleyen Yalçınkaya, “Dünyanın en güzel yerlerinden bir tanesi olan Amasra'ya termik santral kurma çabaları devam ediyor. Bu şirket, buraya kömür çıkarmak için gelmişti. Kömür çıkarmayı bir kenara bıraktı ve sadece termik santrale odaklandı. 3 bin yıllık geçmişi olan Amasra'nın göbeğine o ölüm bacalarını dikeceğiz diyorlar. Biz buna müsaade etmeyeceğiz. Yatırım yapmıyorlar, işsizliğe çare bulmuyorlar, ilin kalkınmasına çare bulmuyorlar. Bu ölüm bacalarıyla bu bölgenin ve insanların sağlığını tehlikeye atıyorlar. Elbet bunlar zamanı geldiğinde hesabı sorulacak.” diye konuştu.

 

Resmen bir köprü inşaatı yapılıyor


Güzelcehisar sahil bandının 1. Derece sit alanı olmasına karşın kumsalda yürüyüş yolu projesinin sürdürüldüğünü ifade ederek konuşmasına devam eden Yalçınkaya, “Bu alanda maalesef, devletin bazı bürokratlarının vizyonsuz oluşu nedeniyle bir yaya yolu adı altında çalışma yapılıyor. Resmen bir köprü inşaatı yapılıyor. Diyorlar ki “Güzelcehisar'ı turizme kazandıracağız.” Güzelcehisar'ın göbeğine bir hançer saplıyorlar ama farkında değiller. İnsan şaşırıyor. 2016 yılında, 'Güzelcehisar'a bir patika yol yağacağız, orayı turizme kazandıracağız diye proje yapmışlar. Daha imarı yokken, oranın daha koruma planı yokken, BAKKA'dan para alabilmek için proje hazırlamışlar. Planı olmayan bu yere köprü görünümlü yürüyüş yolunu yapıyorlar. Demek ki bunu birileri emretmiş, bu yapılacak denmiş. Yani teknik anlamda hiçbir şekilde incelenmeden,  Güzelcehisar sahiline hançeri saplamışlar. Bununla ilgili mücadelemizi yapıyoruz. Gerek Valiliğe,  gerek Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bu yanlıştan dönülebilmesi için uyarımızı yaptık. İnşallah uyarımızı dikkate alırlar ve bu yapılan yanlışı farkına varırlar ve bu Güzelcehisar'ı bu çirkin görüntünden kaldırırlar.” dedi.

 

Güzelcehisar'a yaptınız oldu

 

Senelerdir TOKİ Köprüsü meselesinin tartışıldığını ve henüz köprünün yapılamadığını kaydeden Yalçınkaya, “Bu köprü Bartın halkına defalarca yapılacak müjdesi verilmesine rağmen ne yazık ki 7-8 senedir sadece konuşuluyor, yapılmıyor. Buradan Bartın'daki tüm yetkililere sesleniyorum,  Güzelcehisar'da koyduğunuz performansı, halkın beklediği TOKİ Köprüsü içinde ortaya koymanızı bekliyoruz. Güzelcehisar'a yaptınız oldu, Güzelcehisar'a köprü gibi bir yaya yolunu armağan ettiğiniz. TOKİ Köprüsü'nde niye o cesareti gösteremiyorsunuz. Hodri meydan. Bütün yetkilerden rica ediyorum. Şu TOKİ Köprüsü yapımında da şu gözü kararmışlığınızı ortaya koyun. Hadi o zaman ben sizi takdir edeceğim.” dedi

Etiketler: rıza yalçınkaya, yalçınkaya, güzelcehisar, lav sutunları, lav sütunları, güzelcehisar lav sütunları, bartın haber, bartın tv, haberler bartın, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.38091
0.381312020-02-18 12:47:45