Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HASTANE YÖNETİMİNE SERT TEPKİ

“Geleni Ağlattınız Gideni Ağlattınız”

Okunma: 6114

04.04.2018 16:23

bartın, devlet, devlet hastanesi, bartın devlet hastanesi, başhekim, abdullah danışman, hastane yönetimi, sağlık sen, sendika, sağlık, naci durmuş, sağlık çalışanları, bartın haber, hastane haber, bartın haberleri, basın, bartın haberleri, hastane haberle
Facebook'ta Paylaş

Bartın Devlet Hastanesi çalışanlarının yönetimsel nedenlerden dolayı huzursuzluk yaşadığı iddialarıyla hastane bahçesinde basın açıklaması düzenlendi. Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Naci Durmuş, “Geleni ağlattılar, gideni ağlattılar.” diyerek Başhekim Danışman’ın hastaneyi korku hastanesine çevirdiğini söyledi.

 

Yeni Başhekim Abdullah Danışman’ın göreve başlamasının ardından Uzman Doktorların çeşitli nedenlerle tayin isteyerek Bartın’dan ayrılmaları ve hastane içerisinde yönetimsel nedenlerden dolayı yaşanan huzursuzluklar hakkında Sağlık-Sen Temsilcisi Naci Durmuş sağlık çalışanlarının da katılımıyla hastane bahçesinde açıklamalarda bulundu.

 

Düzenlenen basın açıklamasına Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Naci Durmuş, Sağlık-Sen Bölge Temsilcileri, bazı hastane çalışanları katılırken vatandaşların da açıklamaya destek verdiği görüldü.

 

Halkın sesi olmadılar

 

“Bartın Halkı Sağlık Çalışanları İle El Ele Hastanesine Sahip Çıkıyor” sloganıyla yapılan basın açıklamasında Bartın Devlet Hastanesi çalışanlarının parasal ve fiziki imkansızlıklara rağmen  serzenişte bulunmadan fedakarca çalıştıklarını kaydeden Naci Durmuş, “2017 sonu itibariyle hastanemizde verilmeyen hizmet kalmamıştı. Hatta  Zonguldak’ın Çaycuma ve Devrek İlçesinden hastanemize hizmet almaya gelen vatandaşlarımız vardı. Çok çalışıyor, az kazanıyorduk. Ama mutlu ve huzurluyduk. Bartın’da çalışan arkadaşlarım mecbur kalmadıkça tayin istemiyorlardı. 2018 yılına girildiğinde sağlık sisteminde değişiklikler yapıldı.  Kamu Hastaneleri Genel Sekreterliği tüm Türkiye’de olduğu gibi Bartın’da da kapandı ve tüm yetkileri Sağlık İl Müdürlüğüne devredildi. Sağlık Bakanlığı tarafından da ilimize başhekimliği ataması yapıldı.  Ancak ne yazık ki atananlar Sağlık Bakanlığının politikalarına riayet etmediler. Halkın sesi olmadılar. Bartın Devlet Hastanesi ek binalarıyla, az sayıdaki uzman hekimleriyle, pratisyen hekimleriyle, ebe, hemşire, sağlık memuru, sağlık teknikerleri, psikolog, memur ve hizmet alımlarıyla başarılı bir şekilde çalışarak sağlık hizmeti verdi. Halkımızın daha iyi hizmet alması için ilimizde bazı yeniliklere ihtiyaç vardı. Evet bu yenilikler yapılmalıydı. Ama tüm bu yenilikleri yaparken çalışanların rızası alınmadı. Bilgisine paylaşılmadı.  Çalışanlar mutlu edilmedi, huzursuz edildi. Gelen Başhekim tüm hizmetleri yetersiz gördü.  Yapılan hizmetleri yapılmamış gibi gösterdi.” dedi.

 

Geleni ağlattılar, gideni ağlattılar

 

Durmuş açıklamasının devamında tüm çalışanların tecrübesizlikle itham edildiğini de ifade ederek, “Bu hareket bir virüs gibi yayılarak tüm idari birimlerin odalarına, evlerine, ailelerine, çocuklarına, Bartın halkına yansıdı. İtiraz edenleri tehdit etti. Bugünde sağlık çalışanının vatandaşlarıyla buluşmaması için elinden geleni yaptı. Ama bu vatandaş sağlık çalışanlarıyla el ele hastanesine sahip çıkması için elinden geleni yapacak. Bugün bunun startıdır. Başhekim bununla da sınırlı kalmadı acilin en tecrübeli hemşirelerini görevden aldı servisin saha yeni atanmış hemşirelerini de acile aldı. Bu ne perhiz bu ne lahana. Acillerde bugüne kadar hizmet eden arkadaşlarımızın hepsi az sayıda olmasına rağmen çok işler yaptılar. Yapmaya da devam ediyorlar. Acile takviye yapılması gerektiğini bizde söylemiştik. Çünkü halkımız daha iyi hizmete layıktı. Ama bunu çalışanlarla bir bütün olarak el ele gönül gönüle yapmak lazımdı. Ama bunu tercih etmediler. Geleni ağlattılar, gideni ağlattılar.” diye konuştu.

 

Sevk oranları yüzde 200 yükseldi

 

Başhekim Abdullah Danışman’ın hastaneyi korku hastanesine çevirdiğini de sözlerine ekleyen Durmuş, “Sıkıntılarını, taleplerini anlatanları dinlemediği gibi “Ben yaparım” edasıyla yoluna devam ediyor.  2017 yılında 78 olan uzman hekim sayımız bugün 70’e düştü. Birçok yardımcı sağlık çalışanı gidiyor. Ultrason çekimleri için verilen gün sayısı 2 aya çıktı. Poliklinik muayene sayıları yüzde 50’ye düştü. Hastane doluluk oranı yüzde 30’a düştü. İl dışında sevk oranları yüzde 200 yükseldi. Tayin istemeyi düşünen hekim, sağlık memuru, hemşire ve bunun gibi sağlık çalışanlarımız var. Bütün bunları dile bugüne kadar Sağlık İl Müdürlüğü de dahil herkese dile getirdim ama kimseye anlatamadım. Bana “Gitsinler” diyorlar. Tamam gitsinler de gidenlerin yerine yenilerini getirebildiniz mi? 8 uzman hekimimiz gitti. Yerine kaç tane hekim getirebildiniz? Kaç tane ebe gitti. Yerine birilerini getirebildin mi? Yetişmiş, kalifiye,  Bartın halkına hizmet eden bu kadar gönül insanını 3 ayda ne yaptınız da bu kadar perişan ettiniz? Bu halk buna mı layık? Bu çalışan buna mı layık?” dedi.

 

Başhekim zarar verdi

 

Haziran ayında birçok hekim ve sağlık çalışanının da tayin isteyecek olduğunu söyleyen Durmuş, “3 ay boyunca bütün bu yaşananlara sabrettim. Ancak artık halkımızın ve çalışanlarımızın sesi olmak için açıklama yapma ihtiyacı hissettim. Bir başhekim 4 ay boyunca bir hastaneye, sağlık hizmetine ne kadar zarar verebilirse o kadar zarar verdi. Tehditle sağlık çalışanını hizaya getireceğini beyan ediyormuş. Başhekime soruyorum. Sen bilmiyor musun sağlık hizmeti sağlık çalışanıyla yapılır? Sen bilmiyor musun huzurun olmadığı yerde başarı olmaz. Arkanda kimler olduğunu bilmem. Ama sağlık çalışanlarının arkasında aileleri, Bartın halkı, sendikaları her şeyden önce Allah var.” dedi.

 

Etiketler: bartın, devlet, devlet hastanesi, bartın devlet hastanesi, başhekim, abdullah danışman, hastane yönetimi, sağlık sen, sendika, sağlık, naci durmuş, sağlık çalışanları, bartın haber, hastane haber, bartın haberleri, basın, bartın haberleri, hastane haberle
Okuyucu Yorumları

ali kemal

04.04.2018

bolu yuda aynı hale getirmişti o muhterem zat ALLAH tez zamanda kurtarsın sizi o zattan

Bartın Sever

05.04.2018

Üniversite hayatı Isparta\'da geçmiş biri olarak bir kaç sözüm var. 2004 - 2009 yılları arasında Isparta Belediye Başkanı Adalet ve Kalkınma Partisi\'nden Hasan Balaman\'dı. Bilenler bilir genelde kötü bilir kendisini. Bir çok kişinin huzurunu kaçıran; işleyen düzeni alt üst eden sonrasında iyi bir iş yapmış gibi görünen, Kraldan çok Kralcık bir başkan olarak bilinirdi. Birgün bir gazeteciyi dövdürdüğü iddia edilmişti ve basına ben dokunmadım otobüs altında kaldı demişti. Çok kişinin ahını almıştı özetle. Lakin atladığı bir nokta vardı. Hesap yapanın üzerinde bir hesap yapan vardır. Kendisi kim bilir neler neler hesapladı ve yaptı lakin Allah\'ın hesabını işin içine katmadı. Şahsi görüşüm Bartın Devlet Hastane\'sinin başına gelen de Isparta\'nın başına gelenle aynı. Huzur kaçıran bir yönetim, mağdur olan insanlar; AH edenler ve AH alanlar. Senaryo aynı sadece oyuncular değişik. Sadede gelecek olursak Hasan Balaman\'ın ölüm şeklini internete yazıp youtube.com dan izleyin. İzlemek istemeyen olursa ben söyleyeyim trafik kazasında otobüs altında kalarak. (Dövdürdüğü iddia edilen gazetecinin ahı tuttu sanırım.) Buradan vatandaşın ve çalışanların huzurunu kaçıran yönetime sesleniyorum. Ne kadar hesap yaparsanız yapın sizin üzerinizde de bir hesap yapan var. Saygılarımla.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00525
0.005812021-12-06 18:16:52