Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HATTAT'IN YALANLARIYLA...

Video Haber - Video Haber - Video Haber

Okunma: 2602

12.04.2018 17:01

chp, hattat, hema, termik santral, santral, termik, kavşak suyu, ilknur erkan, dava, bartın, bartın tv, haber bartın, termik santral, amasra termik, bartın termik, santral bartın, termik bartın, santral amasra
Facebook'ta Paylaş

ERKAN: “HATTAT’IN YALANLARIYLA SANTRAL PROJESİNİ İPTAL ETTİREREK BAŞ EDEBİLİRİZ”

 

Hattat şirketinin Kavşak Suyu havzasını ele geçirmek için bilimsel unvana sahip olan kişilere kavşak suyunun içilemez olduğuna ilişkin raporlar hazırlattığını kaydeden CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan yaptığı basın açıklamasında, “Kavşak Suyumuza göz diken Hattat’ın bu yalanlarıyla ancak termik santral projesini iptal ettirerek baş edebiliriz.” dedi.

CHP İl Başkanı Hatice İlknur Erkan, Amasra’da termik santral kurma çalışmalarında bulunan HATTAT şirketinin Kavşak Suyu havzasını ele geçirmek için bilimsel unvana sahip olan kişilere kavşak suyunun içilemez olduğuna ilişkin raporlar hazırlattığını kaydetti.

 

Büyük bir fırsat var

 

Kavşak Suyuna göz diken Hattat’ın yalanlarıyla ancak termik santral projesini iptal ettirerek baş edilebileceğini de sözlerine ekleyen CHP İl Başkanı Erkan, “Bunun için önümüzde büyük bir fırsat var.” dedi ve Bartın halkını 16 Nisan Pazartesi Günü Zonguldak idare Mahkemesi’nde görülecek termik santral ÇED raporunun iptal davasına katılıma davet etti.

 

İddiaların kaynağı Hattat Holding

 

Son günlerde Kavşak Suyunun içilemez durumda, hatta zehirli olduğu yönünde iddialar yaratıldığını ve bu iddiaların gerçeği yansıtmadığını kaydeden Erkan, “Son günlerde Bartın halkının onlarca yıldır kullanmakta olduğu Kavşak Suyunun içilemez durumda, hatta zehirli olduğu yönündeki iddialarla yüz yüze kaldık. Bu iddiaların kaynağının Amasra’da termik santral kurmak isteyen Hattat Holding olduğunu çok iyi biliyoruz. Termikçi Hattat şirketi, Bartın halkı için çok büyük bir öneme sahip olan kavşak Suyu ve Kavşak Suyu havzasını ele geçirmek için bilimsel unvana sahip olan kişilere kavşak suyunun içilemez olduğuna ilişkin raporlar hazırlatmıştır” dedi.

 

Tatlı suya ihtiyacı var

 

Hattat şirketinin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarda tatlı suya ihtiyacı olduğunu ve bu miktarda suyun yörede ancak Kavşak Suyundan karşılanabilecek durumda olduğunu da sözlerine ekleyen Erkan, “Bu raporda; Kavşak Suyumuzun herhangi bir arıtım veya kontrol uygulanmaksızın halka sunulduğu, Kavşak Suyunun halka ulaştırılmasında temel su güvenliği ilkelerine uyulmadığı, Kavşak Suyunun “tüketim amaçlı sular standartlarına” uygun olmadığı, Kavşak Suyunun sadece yüzde 3 oranında kullanılan önemsiz bir su kaynağı olduğu gibi gerçekle yakından ilişkisi olmayan ibareler yer almaktadır. Hattat şirketinin termik santralde kullanmak için çok büyük miktarda tatlı suya ihtiyacı var. Bu miktarda su yörede ancak Kavşak Suyundan karşılanabilecek durumda. Ayrıca termik santral küllerini depolamak için ÇED raporunda gösterilen yerin teknik olarak uygun olmadığını hepimiz biliyoruz. Şirket ileride Kavşak Suyu havzasını kül ve alçı taşı deposu olarak kullanmak istiyor. Bunun benzer örnekleri Zonguldak Çatalağzı’nda var.” diye konuştu.

 

Bu iftiralar doğru değildir

 

Şirketin Akademisyenleri de kullanarak kavşak suyunun zehirli olduğu iddialarında bulunduğunu kaydeden Erkan, “Termikçi şirketin hazırlattığı bu sahte rapor, HEMA termik santrali ÇED raporunun reddedilmesi için Zonguldak İdare Mahkemesi'nde 2019 davacıyla açtığımız iptal davası için hazırlanan bilirkişi raporuna da aynen girmiştir. Termikçi şirket bununla da yetinmemiş, bazı akademisyenleri kullanarak Kavşak Suyumuzun arsenik içerdiği ve zehirli olduğunu medyada yaymaya çalışmıştır. Örneğin; Prof. Dr. Orhan Kural HEMA termik santrali için görüşünü soran CNN Türk Yeşil Doğa programı yapımcısı Güven İslamoğlu’na Kavşak Suyumuzun arsenikli olduğunu iddia etmiştir. Yapımcı Güven İslamoğlu bu konuda Bartın Belediyesinin görüşlerine başvurmuş, kendisine yapılan belgelere dayanan açıklamalar üzerine Prof. Orhan Kural’ın iftiralarına programında yer vermemiştir. Kavşak Suyu hakkındaki bu iftiralar doğru değildir. Kavşak Suyu çok temiz ve içilebilir bir sudur. Kavşak Suyu kamu yararı ve hizmeti önceliklerine göre içme suyu olarak kullanıma tahsisli sudur. Şirketin hazırlattığı raporda kavşak suyunun Bartın Belediyesinin yıllık su tüketimi içerisinde sadece yüzde 3’lük küçük bir kısmını oluşturduğu ve sanki önemli olmayan bir su kaynağı olduğu izlenimi oluşturulmaktadır. Halbuki kavşak suyu miktar olarak yüzde 3 olmakla birlikte Bartın şehir merkezinin yaklaşık yüzde 95'nin içme suyu ihtiyacını karşılamakta ve civar köylerin pek çoğunda da içme, çay ve yemek suyu olarak çok büyük oranda kullanılmaktadır.” Şeklinde konuştu.

 

Duruşmasında bulunacağız

 

ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için açılan davanın tarihi bir fırsat olduğunun da altını çizen erkan, “Kavşak Suyumuza göz diken Hattatın bu yalanlarıyla ancak termik santral projesini iptal ettirerek baş edebiliriz. Bunun için önümüzde büyük bir fırsat var. Bildiğiniz gibi Bartın- Amasra olarak HEMA termik santrali ÇED olumlu kararının iptal edilmesi için 2019 kişiye ulaşan rekor sayıda davacıyla iptal davası açmıştık. Bu davanın duruşması 16 Nisan Pazartesi Günü saat 10.00’da Zonguldak İdare Mahkemesi’nde görülecek. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak yapılacak bu dava duruşmasında bulunacağız. Üyelerimizden ve halkımızdan bu duruşmaya katılmalarını ve Bartın halkının sesini Zonguldak Adliyesi önünde ve duruşma salonunda duyurmalarını bekliyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak İl Örgüt ile de temas kurduk. Onlar da bizim davamıza destek olmak için duruşmaya gelecekler. Sevgili hemşerilerimizden en büyük beklentimiz termik santrale karşı 10 yılı aşan bir süredir sürdürdüğümüz termiksiz yasam mücadelesinde duruşma günü de yanımızda olmalarıdır.” diye konuştu.

 

Etiketler: chp, hattat, hema, termik santral, santral, termik, kavşak suyu, ilknur erkan, dava, bartın, bartın tv, haber bartın, termik santral, amasra termik, bartın termik, santral bartın, termik bartın, santral amasra
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04042
0.040872020-05-28 19:26:14