Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HAYVAN SAHİPLERİ DİKKAT

5 Mart itibari ile başladı...

Okunma: 5047

06.03.2018 17:16

aşı, hayvancılık, hayvan, kedi, köpek, büyükbaş, veteriner, tarım il müdürlüğü, aşılama
Facebook'ta Paylaş

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında Büyükbaş Hayvanlara Şap ve Brusella Aşı uygulamaları ile Kedi ve Köpeklere Kuduz aşı uygulaması 5 Mart tarihinde start aldı. Bartın genelinde Büyükbaş Hayvan varlığının tamamına Şap aşısı, 9.915 dişi buzağıya Brucella aşısı ile 14 bin 44 kedi ve köpeğe Kuduz Aşısı yapılması planlanıyor.

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvan hastalık ve Zararlıları ile Mücadele Programı kapsamında Büyükbaş Hayvanlara Şap ve Brusella Aşı uygulamaları ile Kedi ve Köpeklere Kuduz aşı uygulaması 5 Mart tarihinde start aldı.

 

Hayvan sahipleri dikkat

 

Bartın Gıda, Tarım Ve Hayvancılık İl Müdürlüğünce aşılama kampanyasına ilişkin açıklamada, “Şap Hastalığı Aşılı Arilik Genelgesi (Genelge 2017/3) kapsamında her yıl düzenli olarak planlanan ve uygulanan Büyükbaş hayvanlarda "Şap Hastalığına Karşı Aşılama Kampanyası" kapsamında hedefimiz,  halen Aşılı Ari durumdaki Trakya Bölgesinin 2020 yılında ''Aşısız Ari Bölge'' statüsüne; Ülke genelinde diğer bölgelerin  ise 2020 yılında  ''Aşılı Ari Bölge'' ve 2023 yılında ''Aşısız Ari Bölge'' statüsüne ulaştırmaktır. Şap hastalığı çok salgın bir hastalık olması, tedavi masraflarının yanı sıra hayvanlarda et ve süt veriminde kayıplar yaşanması ve genç buzağılarda ölüme sebep olmasından dolayı aşılama büyük önem arz etmektedir. Brucellanın konjuktival aşı ile Kontrol ve Eradikasyon Projesi kapsamında; Brucella S19 aşısı 3-6 aylık Dişi Buzağılar ile Geçen yıldan 1. Aşıları yapılmış Genç Ergin dişilere uygulanacaktır. Kuduz Hastalığından Korunma ve Kuduz Hastalığıyla Mücadele yönetmeliği  kapsamında 3 aydan büyük Kedi ve Köpeklerin aşıları yapılacaktır. Hayvan sahipleri aşıları her yıl düzenli yaptırmakla yükümlüdür.” denildi.

 

Yetiştiricilerin etkin rol almasını bekleniyor

 

Bartın’da planlanan aşılama çalışması hakkında da bilgi verilen açıklamada, “Bu amaçla İlimiz tüm belde, köy ve mahallelerinde bulunan yaklaşık 12 bin Hayvancılık işletmemizde İl ve İlçe Müdürlüklerimizde görevli Veteriner Hekim ve Yardımcı Sağlık personelimiz tarafından 2018 yılında Büyükbaş Hayvan varlığının tamamına Şap aşısı, 9.915 dişi buzağıya Brucella aşısı ile 14.044 kedi ve köpeğe Kuduz Aşısı yapılması planlanmaktadır. Şap ve Brucella hastalığının ciddi ekonomik kayıplara neden olmasının yanı sıra Brucella ile Kuduzun Halk sağlığını tehdit eden ciddi hastalıklar olduğu gerçeğini unutmadan, tüm yetiştiricilerimizin Aşı Kampanyası süresince bu konuda duyarlı olmasını ve aşılama kampanyasında etkin rol almasını bekliyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

Etiketler: aşı, hayvancılık, hayvan, kedi, köpek, büyükbaş, veteriner, tarım il müdürlüğü, aşılama
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04531
0.045612020-02-28 12:26:51