Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HEMA’DAN MİLLETVEKİLİ YALÇINKAYA’YA DAVET

YATIRIMLARIMIZI GÖRMEYE DAVET EDİYORUZ

Okunma: 4101

27.11.2017 18:40

rıza yalçınkaya, amasra, hema, yatırım, davet
Facebook'ta Paylaş

 

Hattat Holding A.Ş Kurumsal İletişim Müdürü Mustafa Yavuz, “Bartın Milletvekili Sayın M. Rıza Yalçınkaya’nın Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş’ nin Amasra B Projesi kapsamında sürdürdüğü yatırımları yerinde görmesini, Batı Karadeniz Bölgesinde Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Özel Sektör Kömür üretimi ve Enerji Üretimini gerçekleştirecek olan şirketimizde yapılan çalışmaları, kullanılan ve kullanılacak teknolojileri yerinde incelemesini temenni ediyoruz.” Dedi.

 

Amasra’da faaliyet gösteren Hattat Holding A.Ş bünyesinde ki HEMA A.Ş’den CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya’ya şirketin Amasra’da ki yatırımları yerinde görme daveti yapıldı.

 

Hattat Holding A.Ş Kurumsal İletişim Müdürü Mustafa Yavuz tarafından yapılan açıklamada, “Avrupa’nın En Büyük Madencilik – Enerji Projelerini sürdüren Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş., Ülkemizin Enerji’de dışa bağımlılığına son verebilmek amacıyla hazırladığı 3.5 milyar Euro’ luk projelerini gerçekleştirmek ve Batı Karadeniz’i Türkiye’nin En Büyük Enerji üstlerinden biri haline getirmek için tüm çalışmalarını başlatmış ve büyük bir azimle devam etmektedir.” denildi.

 

En büyük rezerv

 

Yavuz açıklamasında Amasra B Projeleri kapsamında 3 adet 8 metre çapında kömür kuyuları açıldığını ve yeraltında 25 km galeri sürüldüğü belirtilerek, “Havzada bulunan en uzak noktadaki kömür rezervlerine yapılan 120 km eşdeğer sondajlar ile havzadaki rezervler her geçen gün artarak 1 Milyar 300 Milyon tonu aşmakta olup, Batı Karadeniz Havzanın en büyük rezervi Amasra B sahasında bulunmaktadır.” dedi.

 

Dışa bağımlılığımız azalacak

 

 Türkiye’nin elektrik üretiminde, 2002 yılında 132 Milyar kWh iken 2016 yılında 278,3 Milyar kWh yükseldiğine dikkat çeken Hattat Holding A.Ş Kurumsal İletişim Müdürü Mustafa Yavuz “Ülkemizin yeraltı kaynaklarının kullanımı ile son 15 yılda yerli kömürle elektrik üretimi oranı yüzde 16 ‘ya çıkmıştır. Buda 5.000 kWh olan elektrik üretimi 2017 yılı sonu 10.550 kWh çıkarılmıştır. Ülkemizde yeraltı kaynaklarımızın etkin bir şekilde kullanılması ile dışa bağımlılığımız azalacak, bölgemizde istihdam artacaktır.” şeklinde konuştu.

 

Avrupa’da Kömürlü Elektrik Santrali sayısı 682

 

Son 15 yılda Dünya’da ekonomisi hızla gelişen ülkeler arasında bulunan Çin ve Hindistan ülkelerinin başarılarının kendi yeraltı kaynaklarını kullanarak elektrik üretmeye borçlu olduğunun da altını çizen Yavuz, “Polonya’da yüzde 84, Almanya’da yüzde 42, İngiltere’de yüzde 39, Danimarka’da yüzde 34 Taşkömürü ile elektrik üretiliyor. Avrupa’da 682 Kömürlü Elektrik Santrali bulunuyor. Bunlara ilerleyen zamanda 30 yeni santral daha eklenecek.” diyerek ülkemizde yeraltı kaynaklarından en önemlisi olan yerli taşkömürü ile yapılacak santrallerinin önemini vurguladı.

 

Yerinde incelemesini temenni ediyoruz

 

Türkiye’nin enerji üretiminde dışa bağımlılığın azaltılması,  yeraltı kaynaklarının etkin ve çevreye duyarlı bir şekilde kullanılması; tüm siyasi parti liderlerinin ortak hedefleri olduğunu belirten Mustafa Yavuz, Geçtiğimiz günlerle CHP Genel Başkanı Sn. Kemal Kılıçtaroğlu grup toplantısında yaptığı konuşmada, dışarıdan kömür ithal ediyoruz, Türkiye’de kömürmü yok, çalışan işçimi yok, tüketecek yer mi yok, neden elimizin altındaki kömürü çıkartmayalım sözleri ile yerli üretime desteğini bildirmişken, Bartın Milletvekili Sayın M. Rıza Yalçınkaya’nın Hattat Enerji ve Maden Tic. A.Ş’ nin Amasra B Projesi kapsamında sürdürdüğü yatırımları yerinde görmesini, Batı Karadeniz Bölgesinde Cumhuriyet Tarihinin En Büyük Özel Sektör Kömür üretimi ve Enerji Üretimini gerçekleştirecek olan şirketimizde yapılan çalışmaları, kullanılan ve kullanılacak teknolojileri yerinde incelemesini temenni ediyoruz. Bu zamana kadarki süreçte bu diyaloğu sağlıklı bir şekilde sağlayamadık ama bundan sonraki dönemde milletvekilimizin de yerli taşkömürü üretimi hususundaki hassasiyetini de düşünerek yaptığımız modern tesisleri ve kuyularımızı yerinde, yer altına inerek incelediğinde fikirlerinin olumlu yönde değişeceğine inanıyoruz. Bu vesileyle tüm kamuoyunun önünde Sayın milletvekilimiz M.Rıza  Yalçınkaya’yı misafir etmekten mutlu olacağımızı belirtmek isteriz.” dedi.

Etiketler: rıza yalçınkaya, amasra, hema, yatırım, davet
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04054
0.041052019-09-20 21:43:32