Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
HEPSİ EL İŞİ HEPSİ GÖZ NURU

VİDEO HABER - VİDEO HABER - VİDEO HABER

Okunma: 6665

18.05.2017 18:44

ulus halk eğitim merkezi, kubilay kocamanel, halk eğitim kursu, ulus yıl sonu sergisi
Facebook'ta Paylaş

Ulus Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Yılsonu Sergisi Büyük İlgi Gördü

 

Bartın’ın Ulus ilçesinde Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu tarafından yıl boyunca açılan 76 kursa toplam bin 900 kursiyer katıldı. Kursiyerler tarafından hazırlanan ürünler yıl sonu sergisinde protokol üyeleri ve vatandaşların beğenisine sunuldu.  Ulus Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Kubilay Kocamanel sergi öncesi yaptığı konuşmada “Parolamız ‘beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz’ ifadesini hayata geçirmektir.” diye konuştu.

Ulus Öğretmen Evi’nde gerçekleşen serginin açılışına Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, Kumluca Belediye Başkanı İsmail Can, Bartın Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Mehmet Asım Özdemir, Ulus Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Kubilay Kocamanel, Ulus İlçe Milli Eğitim Müdürü Levent Ok, Bartın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ali Özdemir, Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, kursiyerler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

 

Kocamanel: “Yediden yetmişe herkes için eğitim ilkesi”

 

Ulus Halk Eğitim Merkezi ve ASO Müdürü Kubilay Kocamanel sergi açılışı öncesi yaptığı konuşmada eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitim Merkezlerinin önemine vurgu yaparak, “Eğitim faaliyetleri içerisinde Halk Eğitim Merkezleri’nin büyük bir yeri ve önemi vardır. Yediden yetmişe herkes için eğitim ilkesine göre hareket eden Halk Eğitimi Merkezlerinde nitelikli insan gücü yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Her ne kadar eğitim sistemimiz örgün ve yaygın eğitim diye iki ana başlık etrafında toplansa da; yaygın eğitim kısmını tamamen üstlenmekle birlikte aynı doğrultuda örgün eğitim içinde de faaliyet göstermekteyiz. Bu bağlamda okullarımızda sosyal-kültürel spor kursları açtık. Masa tenisi kursu öğrencilerimiz küçükler yıldızlar ve gençlerde il birincilikleri alıp ilimizi bölge şampiyonalarında temsil etmişlerdir. İlçemiz Çınar Spor Futbol Kulübünün alt yapı takımlarına kurslar açmaktayız. Ortaöğretimden mezun olmuş öğrencilerimizin sınavdaki başarılarını arttırma ya yönelik YGS hazırlık kursları açtık ve açmaya da devam edeceğiz. Ayrıca öğrencilerimizi kötü alışkanlıklardan korumak için tüm öğrencilerimize bağımlılıkla mücadele seminerleri verdik.” Dedi.

 

“Beşikten mezara kadar eğitim”

 

Eğitirken üretim yapan, üretim yaparken iş gücünü ekonomik katkı olarak aile bütçesine aktaran, meslek sahibi kişiler yetiştirmek ve bunları toplumun değişik üretim ve hizmet sektörlerinde değerlendirmek Halk Eğitimin en başta gelen amaçları arasında olduğunu da sözlerine ekleyen Kocamanel, “Halk Eğitim merkezlerimiz beşikten mezara kadar eğitim ilkesinden hareketle tüm bireylere, hizmet vermeyi kendine amaç edinmiş, yerel değerlere önem veren, faaliyetleri rastgele değil, planlı ve programlı olan kurumlardır. Parolamız ‘Beşikten mezara kadar ilim tahsil ediniz’ ifadesini hayata geçirmektir. Ayrıca tüm kursiyerlerimize “Bütçemi yönetebiliyorum”, “Aile içi şiddet-çocuk istismarı” ve “Planlı ders çalışma yöntemleri” seminerlerini verdik. 2016-2017 eğitim-öğretim yılında mesleki ve teknik kurslar kapsamında , kurumumuz ilçe merkezimizde ve Abdipaşa -Kumluca Beldelerimizde bilgisayar operatörlüğü- çalışanları için “İş sağlığı ve güvenliği”, “Katı yakıt kalorifer ateşçiliği”, “El Sanatları”, “İlk yardım” gibi mesleki kurslar açıp ayrıca Bartın Çalışma ve iş Kurumu İl Müdürlüğümüzle protokol kapsamında “Hasta Kabul İşlemleri”, “Aşçı çırağı” ve Bartın Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Genç Çiftçi Projesi kapsamında “Süt Sığırı yetiştiriciliği” kurslarımızı açıp Bartın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından sigortaları yapılıp günlük yevmiyeleri ödenmiştir.” Diye konuştu.

 

“Desteklerinden dolayı teşekkür ediyorum”

 

Ulus Halk Eğitimi Merkezi olarak 2016-2017 eğitim- öğretim yılında 76 kurs açtıklarını, açılan kurslara bin 100’ü bayan ve 800’ü erkek olmak üzere toplamda bin 900 kursiyerin katıldığını belirten Kocamanel, “Açtığımız bu kurslarda bize maddi ve manevi desteklerini esirgemeyen Kaymakamımız Sayın Recep Hasar’a, Belediye Başkanımız Hasan Hüseyin Uzun’a, Abdipaşa Belediye Başkanımız Yaşar Dönmez’e, Kumluca Belediye Başkanımız İsmail Can’a Bartın Çalışma ve İŞKUR İl Müdürümüz Adem Arslan’a Bartın Gıda ve Tarım Hayvancılık İl Müdürümüz Abdulsettar Bayram’a İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent Ok’a okul müdürlerimize ve birlikte çalıştığım idareci arkadaşlarıma, halk eğitim çalışanlarına, kurslarımızda görev alan tüm öğretmen, usta öğretici arkadaşlarıma, sergide emeği geçen herkese ve davetimize teşrif edip sergimizin açılışında bizleri şereflendirdiğiniz için siz değerli misafirlerimize çok teşekkür ediyorum.” Dedi.

 

Öztürk: “Kursların ev ve iş hayatımıza katkısı olacak”

 

Kursiyerler adına bir konuşma gerçekleştiren Sevil Işık Öztürk de halk eğitim kurslarının tüm kursiyerlere önemli deneyimler kazandırdığını söyleyerek, “Bu kursların bana ve diğer kursiyer arkadaşlarıma ev ve iş hayatımızda birçok katkısı olacaktır. El sanatları kursu geçmişe yönelik büyüklerimizden öğrendiğimiz unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarını halen daha devam ettirmenin mutluluğunu yaşıyorum. Bu sayede geleneklerimizin ölmediğini ve bizden sonra gelecek nesillere de aktaracağımıza gönülden inanıyorum. El sanatları psikolojik yönden de bizlere terapi gibi gelmekte. Ev hanımlarımıza da iş imkanları sunmakta.” Dedi.

 

Arslan: “Zaman evde oturmak zamanı değil”

 

Bir başka kursiyer olan İlknur Arslan da küçük bir beldede yaşayan ev hanımları olarak birçok sosyal aktiviteden uzak kaldıklarını ancak halk eğitim kursları sayesinde ürettiklerini ve üretmenin mutluluğunu yaşadıklarını kaydedip, “Biz Türk hanımları üretmeyi severiz. Ürettikçe de mutlu oluruz. Yuvamız için çocuklarımız için. Meydana gelen her üründe geleceğe dair umutlar ve hayaller vardır. Zaman evde oturmak zamanı değildir. Zaman bilinçli olmak, kendini geliştirmek zamanıdır. Kendimize zaman ayırmalı, kendimiz için bir şeyler yapmalıyız. Halk eğitimin açmış olduğu kurslara katılarak kendimiz için bir şeyler yapabilir, yeni şeyler öğrenebiliriz.” Şeklinde konuştu.

 

İşaret dili ile İstiklal Marşı

 

Katıldıkları kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere sertifikaları protokol üyelerince takdim edilirken işaret dili kursuna katılan Kumluca Zafer Ortaokulu öğrencilerinin İstiklal Marşı ve Hayat Bayram Olsa şarkılarını işaret dili ile söylemleri büyük beğeni kazandı.

 

Ürünler beğeni topladı

 

Açılış öncesinde halk oyunları gösterileri ile gitar ve bağlama kursuna katılan kursiyerlerin mini konserinde etkinliğe renk kattı. Daha sonra açılışı yapılan yılsonu sergisi protokol üyeleri ve vatandaşlar tarafından gezilirken Kaymakam Recep Hasar ve diğer davetliler sergilenen ürünler hakkında kurs eğitmenleri ve kursiyerlerden bilgiler aldı. Sergide el emeği göz nuru ürünler beğeni topladı.

Etiketler: ulus halk eğitim merkezi, kubilay kocamanel, halk eğitim kursu, ulus yıl sonu sergisi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

11.47419
11.474682020-07-10 15:16:57