Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Hıdırellez heyecan ile karşılandı

Okunma: 1025

09.05.2022 15:28

Facebook'ta Paylaş

Hıdırellez bu yıl tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da heyecan ile karşılandı. Asırlardır kutlanmaya devam eden ve baharın müjdeleyicisi olarak kabul edilen Hıdırellez her yıl 5 ve 6 Mayıs tarihleri arasından çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.

Hıdırellez, tabiatın canlanmasını, toprağın bereketlenmesini, dertlerden kurtulmayı ve Hızır ile İlyas peygamberlerin buluşmasını temsil ediyor.

 

Hızır peygamberin, karada darda kalan kişilere yardım ettiği; aynı zamanda bolluk ve bereket getirdiğine, İlyas peygamberin de suların koruyucusu olduğuna inanılıyor.

Geçtiğimiz iki yılda pandemi dolayısıyla hıdırellez kutlanamadı. Bu yıl salgın hastalık nedeniyle bir kısıtlamanın söz konusu olmadığından, iki yıl aradan sonra Hıdırellez günlerinde kutlama etkinlikleri yapılabilecek. 

Tüm yurtta olduğu gibi Bartın’da da Hıdırellez bu sene dolu dolu kutlanacak. Bartın Belediyesi tarafından düzenlenecek olan etkinliklerin yanı sıra kooperatif ve beldeler de Hıdırellez etkinlikleri gerçekleştiriyor.

Hıdırellez gecesinin önemi nedir?

Hızır ile İlyas her yıl 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece bir gül ağacı altında buluşur. Halk inancına göre, peygamber ve ölümsüz olan Hızır ile İlyas, her yıl sadece bir kez buluşuyor.
Onların ayaklarını bastığı her yerin yeşerdiği, temas ettikleri her şeyin bereketlendiği ve şifa dağıttıkları kabul ediliyor.

 

Nasıl kutlamalar yapılıyor? 

Hıdırellez de dilekler dilenir ve ağaca bez bağlanır, ateş üzerinden atlanır, gül ağacı altına istekler çizilir, farklı çiçekler kaynatılır ve içilir. 
Genç kızlar kısmet açmak için yüzük ve küpe gibi eşyalarını bir gece çömleklerde kilitli tutarlar. Yiyecek kaplarının, ambarların ve para keselerinin ağızları açık bırakılır. Yüzyıllardır devam eden bu gelenekler, nesilden nesile aktarılmaya devam ediyor.

Hıdırellez duası nedir? 

Senenin bereketli geçmesi ve dileklerin kabul olması için Hıdırellez duası edilir. Bu dua ise şöyledir; “Evime, mutfağıma, gelirime İlyas peygamberin duası; tıkanmış, yavaşlamış, durmuş işlerime Hızır’ın eli değsin. Bedenime, sağlığıma buluşmalarının gücü aksın. Hayatıma neşe, keyif, huzur ve bereketin hayırlısı gelsin.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00791
0.009262024-05-26 07:54:49