Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İBADET VE DUALARLA REGAİP KANDİLİ

Kutsal ayların ilk gecesi ve Regaip Kandili olan bu gecede tüm Müslüman alemi ibadetler ve dualar eda edecek. Bartın’da birçok camide Regaib Gecesi dolayısıyla programlar düzenlenecek. Geceyi en iyi şekilde eda etmek isteyen vatandaşlar camilerle akın edecek.

Okunma: 2880

30.03.2017 15:27

regaip kandili, regaip gecesi, regaip kandili 2017
Facebook'ta Paylaş

 

Bu akşam Müslüman alemi tarafından ibadetlerle geçirilecek Regaip Kandili ile birlikte 3 aylara da girilmiş olacak. Receb ayının ilk Cuma gecesine Regaib gecesi deniliyor. Bazı alimlerin açıklamasına göre, Peygamber Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- bu gece pek çok ruhani ahval ve ikrama kavuşmuş olmakla, Yüce Allah’a şükür için on iki rekat namaz kılmıştır.

 

Allahü teâlâ (c.c) bu gecede, Müminlere, ragibetler (ihsanlar, ikramlar) yapar. Bu geceye hürmet edenleri affeder. Regaib Gecesi'nde yapılan dua kabul olur, namaz, oruç, sadaka gibi ibadetlere, sayısız sevaplar verilir. Üç Aylar Regaip Kandili'nin gelişi ile bu gece başlayacak. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile bitecek. Bu aylar dua ve tövbelerimizin kabul edilme ümidini daha fazla hissedeceğimiz aylardır. Recep Ayı ile başlayan, Şaban ile devam eden ve Ramazan Ayı ile sona eren üç ayları dualarla ibadetlerle geçirmek çok önemlidir.

 

Peki Regaib Kandili'nde hangi ibadetleri yapabiliriz?

 

Kur'an-ı Kerim okunmalı, okuyanlar dinlenmeli, uygun mekânlarda Kur'an ziyafetleri verilmeli, Kelamullah'a olan sevgi, saygı ve bağlılık duyguları yenilenmeli, kuvvetlendirilmeli. Peygamber Efendimize (s.a.s.) salât ve selâmlar getirilmeli, O'nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli. Tefekkürde bulunulmalı, "Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah'ın benden istekleri nelerdir" gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli. Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı, gönüller alınmalı, kederli yüzler güldürülmeli. Günahlara samimi olarak tövbe ve istiğfar edilmeli, idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamette bulunulmalı. Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı, vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli. Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli. Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli, iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli. Hayattaki manevî büyüklerimizin, hocalarımızın, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, mesaj yahut e-mail çekerek tebrik edilmeli, duaları istenmeli. Başta bütün insanlık olmak üzere kendimize ve sevdiklerimize mümkün mertebe ismen dualar etmeli.

Etiketler: regaip kandili, regaip gecesi, regaip kandili 2017
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.58005
0.580542020-07-07 06:37:00