Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İÇİŞLERİ BAKANLIĞININ GENELGESİ HAVADA MI KALDI?

...

Okunma: 617

01.07.2019 11:24

Facebook'ta Paylaş

İçişleri Bakanlığınca genelge yayınlamasına karşın Bartın’da köy düğünlerinde silah atma modasının her geçen gün yaygınlaşması tedirginlik yaratıyor.

 

Düğün, nişan, asker uğurlaması gibi eğlenceleri kana bulayan silahlı kutlamaların önüne geçilmesi amacıyla İçişleri Bakanlığı geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 81 iline genelge gönderdi.

 

Buna göre düğün veya nişan sahiplerinin, organizasyonlar öncesinde silah kullanılmayacağına dair taahhütname vermesi gerekiyor.

 

Genelgeye karşın Bartın’ın köylerinde silah atma modası gün geçtikçe yaygınlaşıyor.

 

Atılan silahların çoğunlukla kuru sıkı olmasına karşın düğün sahipleri, davetliler ve bilhassa çocuklar silah sesleri yüzünden korku dolu anlar yaşıyorlar.

 

Bartın’da köy düğünlerin olmazsa olmazı haline dönüşen silah atma olayına karşı kolluk kuvvetlerinin daha duyarlı olması bekleniyor.

 

Öte yandan, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun geçtiğimiz yıl gönderdiği genelgeye Bartın'da uyulmuyor mu?" sorusu da gündeme geliyor.

 

İşte o genelge;

“Düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak. Bu tip organizasyonlarda davetli olarak bile bulunan kolluk görevlileri ihbar, tutanak altına almak ve müdahale yükümlülüklerini yerine getirmedikleri takdirde, haklarında soruşturma açılacak. Muhtarlar, bölgelerinde havaya ateş açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

 

AFİŞ ASILACAK
 

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan ‘Mutluluğa Kurşun Sıkma, Geleceği Karartma’ yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak. 
 

HAVAYA ATEŞ AÇAN KAMU PERSONELİ HAKKINDA DİSİPLİN İŞLEMİ
 

Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse, hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma sırasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek.
 

VALİLİKLER GENEL EMİR ÇIKARABİLECEK
 

Bakanlık ayrıca, ülke genelinde düğün, nişan ve bunun gibi organizasyonlarda havaya ateş açılmasını engellemek, konu ile ilgili toplumsal farkındalık oluşturmak, uygulamada birliği sağlamak amacıyla valiliklere genel emir çıkarma talimatı verdi.

 

KURUSIKI SİLAHLAR YASAL MI?
 
Ses ve gaz fişeği atan, halk arasında “Kurusıkı” olarak tabir edilen silahların araçlar dahi taşınması yasak.


Ses ve gaz fişeği atan silah satın almak için, Adli Sicil Belgesi ile av bayilerine müracaat edilmesi ve müracaat sonrası alınan silahın bir ay içerisinde mülki amirliğe getirilerek kayıt ettirilmesi zorunlu.

 

Bu silah, ateşli silahlarla işlenen veya 6136 sayılı Kanun kapsamına giren suçlardan dolayı hükümlü bulunanlar ile kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkûm olanlara satılamaz. Bu silahın 18 yaşından küçüklere satılması ve silah üzerinde tadilat yapılması yasak.

 

Belirtilen hususlara aykırı davrananlara, 5729 Sayılı Ses ve Gaz Fişeği Atabilen Silahlar Hakkında Kanun ve ilgili Yönetmelik gereği 1294 TL idari para cezası uygulanırken silaha al konuluyor.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13261
0.133132020-06-04 10:05:14