Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
IFAD PROJE ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR

...

Okunma: 5634

29.05.2017 18:32

ıfad, ıfad bartın, 35 milyon dolar
Facebook'ta Paylaş

 

Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini kapsayan, üç il için 35 milyon dolar bütçe ayrılan Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) projesinde çalışmalar devam ediyor.

 

Türkiye için hazırlanan Sonuç Odaklı Ülke Stratejik Fırsatlar Raporu (Result-Based Country Strategic Opportunities Programme–RB-COSOP) hem Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) hem de Türkiye Cumhuriyeti tarafından kabul edildi. Söz konusu raporda yer alan RB-COSOP döneminde Yüksek Kesimler için Kırsal Kalkınma Programı (YKKKP) kapsamında Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini kapsayan "Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi"  uygulanması öngörülürken bu üç il için ayrılan proje bütçesi 35 milyon dolar oldu.

 

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığınca; Kalkınma Bakanlığı tarafından belirlenen ilçe bazlı gelişmişlik endeksleri dikkate alınarak; dağlık alanlarda, parçalı, küçük arazilere sahip, dezavantajlı coğrafik koşullarda yaşayan üreticilerin değer zinciri geliştirmek, sürdürülebilir doğal kaynak yönetimi yoluyla ekonomik çeşitliliği destekleyerek gelirlerini artırmak, yaşam standartlarını yükselterek kırsal yoksulluğu azaltmak amacıyla Kastamonu, Sinop ve Bartın illerinin genelde dağlık kesimlerinde yaşayan üreticileri için kırsal kalkınma projesi uygulanacak.

 

Uygulanması planlanan projenin fizibilite çalışmalarını yapmak üzere kredi kuruluşu Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü uzmanlarından oluşan bir misyon heyet proje sahasında gerekli çalışmaları yapmak üzere programın kapsadığı illerde saha çalışmaları yürüttü ve bu çalışmalar sonucunda programa ait fizibilite raporu hazırlandı.

 

19-30 Mayıs tarihlerinde proje illerinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Dış kaynaklı Projeler Çalışma Grubu ve Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) uzmanlarından oluşan heyet tarafından proje ana raporunun hazırlanması için detaylı saha çalışmaları yürütülmeye başlandı. Bu kapsamda ilimizde de bir dizi ziyaretlerde bulunuldu.

 

Ziyaret esnasında yerinde tespit ve gözlemler yapmak amacıyla Merkeze bağlı Özbaşı ve Bakraçboz Köylerine gidilerek köy ziyaretleri gerçekleştirilirken, köylerde köy halkıyla da görüşmeler yapılarak proje hakkında bilgilendirmeler yapıldı ve uygulanabilecek alt projeler hakkında bilgi alış-verişinde bulunuldu.

 

Ayrıca konu ile ilgili olarak İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıda ilimizdeki üreticiler, üretici örgütleri, sivil toplum kuruluşları, tarımsal sanayi kuruluşları, kamu kuruluşları ve ihtiyaç duyulan diğer kurumlarla görüşmeler yapılarak, bilgi alış verişinde bulunuldu. Proje ana raporunun detayları için gözlemler yapılıp, bilgiler toplandı. Bartın ilinin tarımsal yapısı hakkında da bilgi alış-verişinde bulunuldu.

 

Bartın İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nce yapılan açıklamada tarım çalışmaları yapacak heyetin; Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü Arazi Islahı ve Sulama Sistemleri Daire Başkanlığı, Dış kaynaklı Projeler Çalışma Grubu Koordinatörü Saliha Akbaş, Mühendis Nejla Furtana, Mühendis Nazan İlginoğlu, Uluslararası Tarımsal Kalkınma Fonu (IFAD) uzmanlarından ise, heyet lideri Peter Chrıstense, Tom  Anyonge, Reşat Lüle, Chiara Romano, Francesca Borgıa isimlerinden oluştuğu kaydedildi.

 

Öte yandan yine müdürlük tarafından yapılan açıklamada 2017 yılında fizibilite ve proje ana rapor çalışmaları tamamlanacak olan Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini kapsayan "Batı Karadeniz Kırsal Kalkınma Projesi"nin uygulanmasına 2018 yılında başlanılmasının planlandığı belirtildi.

Etiketler: ıfad, ıfad bartın, 35 milyon dolar
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

11.08276
11.083282020-07-10 15:00:15