Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İHRACATTA DEVLET İMKANLARI ANLATILDI

...

Okunma: 2633

16.05.2017 17:30

bartın tso, bartın ticaret ve sanayi odası, harun koçak, rukiye duru, bartın tso başkanı halil balık, bartın ihracaat
Facebook'ta Paylaş

 

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Koordinasyonu ve Bartın TSO ev sahipliğinde gerçekleşen seminerde Bartın’da sanayici ve iş adamlarına dış ticaret konulu seminer verildi. Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanlarının katılımlarıyla gerçekleşen seminerde İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları başta olmak üzere Ülke Masaları, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan Pazarına İhracat İmkanları anlatıldı.

 

 

Organize Sanayi Bölgesi’nde yer alan İnovasyon Merkezi’nde gerçekleşen seminerde Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanları Rukiye Duru ve Dış Ticaret Uzmanı Harun Koçak tarafından Bartın’da faaliyet gösteren sanayici ve iş adamlarına İhracatta Sağlanan Devlet Yardımları başta olmak üzere Ülke Masaları, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan Pazarına İhracat İmkanları gibi konularda bilgiler verildi.

 

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ev sahipliğinde gerçekleşen seminere Bartın TSO Yönetim Kurulu Başkanı Halil Balık, Bilim, Sanayi ve Ticaret İl Müdürü Biron Cangi, OSB İl Müdürü Oğuzhan Kasapoğlu, Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) Bartın Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü Osman Bahadır Kalecik, sanayiciler ve iş adamları katıldı.

 

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Rukiye Duru, ihracatta sağlanan devlet yardımlarının UR-GE desteği, pazara giriş belgelerinin desteklenmesi, pazar araştırması ve pazara giriş desteği, yurtdışı fuar desteği, yurtiçi fuar desteği, yurtdışı birim marka ve tanıtım desteği, tasarım desteği, marka desteği, küresel tedarik zincirine giriş desteği, alıcı kredisi ve sigorta tazmin desteği, Türkiye ticaret merkezleri destekleri ve mal ihracatına yönelik devlet destekleri olmak üzere 11 başlık altında ele alınabileceğini söyledi.

 

Pazara giriş belgelerinin desteklenebilmesinin önü açılmıştır

 

UR-GE desteği hakkında detaylı açıklamalarda bulunan Duru, “UR-GE projelerinde, kümelerin yurtdışında tanıtılmasına yönelik harcamalar destek kapsamına alınmıştır. Böylece, kümelerin hedef pazarlarında markalaşabilmesinin yolu açılmıştır. UR-GE Projelerinin 3 yıllık destek süresine, ilave 2 yıl eklenebilmesinin önü açılmıştır. Proje yaklaşımı, ihtiyaç analizi, gelişim yol haritası ve performans denetimi ve yurtdışı fuarlara 1 defa fuar ziyareti şeklinde katılımdır. Pazara giriş belgeleri desteğinde firmalarımızın bir ülke pazarına girişte avantaj sağlayan ve akredite edilmiş kurum veya kuruluşlardan aldıkları çevre ve kalite belgeleri, insan can, mal emniyeti ve güvenliğini gösterir işaretler ile test/analiz raporu alma giderleri, tarım ürünlerine ilişkin laboratuvar analizleri ve belgelendirme giderleri firma başına yıllık 250 bin ABD Dolarına kadar yüzde 50 oranında desteklenmektedir. Yıllık şirket başına 250 bin ABD Doları limit korunmuş olup, belge başına 25 bin ABD Doları sınırı kaldırılmıştır. Böylece gemi ve yat sektörü gibi yüksek maliyetli belge giderlerinin olduğu sektörlerdeki pazara giriş belgelerinin desteklenebilmesinin önü açılmıştır.  Pazar araştırması ve pazara giriş desteğinde işbirliği kuruluşlarımız, yılda 5 adede kadar Sektörel Ticaret Heyeti, 10 adede kadar Alım heyeti düzenleyebilmekteydi. Bu sınırlamalar da kaldırılarak, işbirliği kuruluşlarımızın daha fazla heyet düzenleyebilmesinin önü açıldı.” Dedi.

 

Destek oranları 10 puan artırılmıştır

 

Yurt dışı birim, marka ve tanıtım desteğinde üzerine bina yapılmak üzere kiralanan arsaların da yurt dışında faaliyet gösteren şirketler için birim tanımına ilave edildiğini aktaran Duru, “Tanıtım harcamalarının ve markalaşma faaliyetlerinin daha fazla önem kazanması sebebiyle, bu faaliyetlere ilişkin destek oranları 10 puan artırılmıştır. Destek sürelerinde ülke esası getirilmiştir. Türkiye ticaret merkezleri desteğinde Türkiye ticaret merkezlerine ilişkin dekorasyon ve kurulum giderleri yani 300 bin dolar destek kapsamına alınmıştır. Tasarım desteğinde işbirliği kuruluşları tarafından düzenlenen tasarım yarışmalarında dereceye girmek suretiyle yurtdışı eğitim ve yaşam gideri desteğinden faydalandırılacak tasarımcı sayısını yıllık 30’dan 60’a çıkarılmıştır. Tasarımcı şirketleri ve tasarım ofisleri tarafından gerçekleştirilen marka tescilinin yenilenmesi giderleri destek kapsamına alınmıştır. Tasarım ve Ürün Geliştirme Projelerinin kapsamında alımı desteklenen harcamaların listesi sektörden gelen talepler doğrultusunda geliştirilmiştir.” Diye konuştu.

 

Giderler yüzde 50 oranında desteklenmekte

 

Küresel tedarik zincirine giriş desteğinde ihracatçıların küresel firmalar ile yeni tedarikçi ilişkileri kurmalarını sağlamak amacıyla oluşturulan yeni destek mekanizması kapsamında da bilgiler veren Duru, “Proje bazlı olarak üretici firmalarımızın ihtiyacı olan; yazılım alımı, eğitim/ danışmanlık, sertifikasyon, ürün geliştirmeye dönük makine ekipman alımı ve yurt dışı ofis depo kiralama giderleri desteklenmektedir. Proje kapsamında gerçekleştirilen giderler yüzde 50 oranında desteklenmektedir. Proje süresi iki yıl olup proje başına 1 milyon ABD Dolarına kadar destek verilecektir. Firmaların azami 1 projesi destek kapsamındadır. E-ticaret sitelerine toplu üyelik desteğinde ihracatçılarımızın e-ticaret platformlarında daha etkili olabilmelerini sağlamak amacıyla oluşturulan yeni destek mekanizması kapsamında; işbirliği kuruluşlarının, en az 250 şirketin yer aldığı toplu üyelik başvurularıyla şirketlerin e-ticaret sitelerine üyelik giderleri desteklenmektedir. Üyelik giderleri yüzde 80 oranında ve 3 yıl süresince desteklenmektedir. Her bir şirket için yıllık en fazla 2 bin ABD Doları tutarında destek sağlanmaktadır. Bir işbirliği kuruluşu en fazla 5 e-ticaret sitesi için destekten faydalanabilmektedir. EXIMBANK  sigorta tazmin desteğinde ihracatçılarımızın yeni pazarlara girerken üstlendikleri risklerin Eximbank tarafından daha cesur bir şekilde sigortalanmasının sağlanması amacıyla Kredi Sigortası Tazmin Desteği: Eximbank’ın, tazminat ödemeleri neticesinde oluşan, zarar oranının yüzde 60’ın üzerine çıkması durumunda, bu oranın üzerinde kalan giderler 20 milyon ABD Dolarına kadar desteklenmektedir. Proje Bazlı İhracat Sigortası Desteği ise Yatırım malı ve makina gibi orta/uzun vadeli sigortaya konu nitelikteki mal ihracatının sigortalanmasına yönelik işlemlerde, Eximbank tarafından yapılan tazminat ödemelerinin reasüre edilemeyen kısmı yüzde 50 oranında yıllık 100 milyon ABD Dolarına kadar desteklenmektedir.” Şeklinde konuştu.

 

Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanı Harun Koçak ise seminerde Ülke Masaları, Birleşik Arap Emirlikleri ve Lübnan Pazarına İhracat İmkanları hakkında bilgiler verdi.

 

Seminerin sonunda Ekonomi Bakanlığı Dış Ticaret Uzmanları Rukiye Duru ve Harun Koçak tarafından katılımcıların soruları da yanıtlandı.

Etiketler: bartın tso, bartın ticaret ve sanayi odası, harun koçak, rukiye duru, bartın tso başkanı halil balık, bartın ihracaat
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0651
0.065672019-09-20 21:03:33