Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İL BAŞKANLIĞI İÇİN KRİTERLERİ AÇIKLADI

İl Başkanlığı için hangi kriterler göz önünde bulundurulacak...

Okunma: 5757

22.09.2017 17:08

il başkanı, bartın, ak parti, ak parti bartın, il başkan adayları, temayül yoklaması, aday kriterleri, ak parti il başkan aday kriterleri, hacı turan, hüseyin manav, sanem çöme taşdemir, yusuf ziya aldatmaz, turhan kalaycı, ali eyüpustaoğlu, regaip bayrak
Facebook'ta Paylaş

 

 

AK Parti’de gözler yeni İl Başkanının kim olacağına çevrildi. İl Başkanlığı için toplamda 8 Aday Adayı başvuruda bulundu. Temayül yoklaması için Bartın’a gelen Teşkilat Başkan Yardımcısı Hacı Turan yeni İl Başkanında aradıkları kriterleri açıkladı.

 

AK Parti İl Başkanı Av. Hüseyin Manav kongre sürecinde yeniden İl Başkanlığına aday olmayacağını açıklayıp Genel Merkezin uygun göreceği isme görevi devretmeye de hazır olduğunu ifade etti. Bu gelişmenin ardından AK Parti İl Başkanlığı için birçok isim Aday Adayı oldu. Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Turan’da temayül yoklaması için Bartın’a geldi. Parti binasında partililerle bir araya gelen Turan, İl Başkanlığı sürecinde adaylarda aradıkları kriterleri sıraladı.

 

Kırgınlık ve dargınlık olmaz

 

Teşkilatlardan Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Turan görevi bırakacağını açıklayan İl Başkanı Hüseyin Manav’a teşekkür ettiği konuşmasında, “Bugüne kadar İl Başkanlığında yapmış olduğu güzel hizmetler adına Başkanımız Hüseyin Manav ve ekibine teşekkür ediyorum. Siyaset temsil makamıdır, siz temsil makamında olduğunuz zaman belirli bir süre hizmet yaparsınız ve sonra başka arkadaşlara devredersiniz. Siyaset hiçbirimiz için bir geçim kaynağı değildir. Sürekli hayatımızın da parçası değildir. Belirli dönemler vardır bu dönemler içersinde, kader çizgisi içerisinde içimizden arkadaşlar Milletvekili, Bakan, İl Başkanı, Belediye Başkanı, Belediye ve İl Genel Meclis Üyesi, Gençlik ve Kadın Kolları Başkanı seçilirler, yönetim kuruluna seçilirler. Bulundukları bölgeye güzel hizmetler sunarlar. Arkadan yetişen özellikle gençler vardır ve onlara yer açmak için makamı devrederiz. Bu süreç içerisinde kırgınlık ve dargınlık olmaz. Biz binlerce insanı idare eden ve milyonlarca insana hizmet eden bir hareketin temsilcileriyiz. AK Parti felsefesini ve düşüncesini içselleştiren insanlar makam verildiği zaman çok güzel, makamdan müsaade istenildiği zamanda o insanlardan olumsuz tavrı göstermesini beklemeyiz. Önemli olan AK Parti felsefesi ve zihniyetini içselleştirmek lazım.” dedi.

 

Olumsuz serzeniş görmedik

 

Teşkilat Başkan Yardımcısı olarak 18 il ve 198 ilçeden sorumlu olduğunu ifade ederek konuşmasını sürdüren Turan, “Belki 90’a yakın ilçe başkanlarımız şu ve ya bu şekilde görevleri bırakacaklar. Bazı yerlerde de değişime ihtiyaç olduğu için görevlerini bırakacaklar. 4 tane İl Başkanımız görevi bıraktı. Belki önümüzdeki günlerde bazı İl Başkanlarımız da aday olmayacaklarını açıklayabilirler. İl Başkanlarımızdan hiçbir olumsuz serzeniş görmedik. Kendilerine teşekkür ediyorum. İlçelerin de yaklaşık yüzde 98’inde çok makul bir anlayışla bayrağı devrettiler. Birkaç tane sorunlu arkadaş oldu artık onu da zamana bıraktık inşallah onu da çözeceğiz. Bu dava ve bu hizmet içerisinde hareket edenler, davaya ne kadar sahip olduklarını ve ne kadar içselleştiklerini şu süreç içerisinde yaşadık. Başta Başkanımız ve tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum. Siyasette koltuğu bıraktığınız zaman alanı ve meydanı terk etmiyorsunuz. Geçmiş dönemlerde il başkanlığını bırakıp Meclis’te milletvekili olan arkadaşlarımız, belediye başkanı olan arkadaşlarımız var. Önemli olan bu süreci sağlıklı bir şekilde götürebilmek.” dedi.

 

Dikkat edilen kriterler

 

Aday tespitinde dikkat edilen kriterlere de değinen Turan, “İl, İlçe Başkanı ve Yönetim Kurulu üyesi olacak arkadaşların kesinlikle kamu kuruluşlarında çalışmasını istemiyoruz. Bunlar il ve ilçeler içinde geçerli. Belediye Meclis Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri ve Muhtarları kesinlikle ana kademe başkanı, ilçe ve il yönetim kurulu üyesi yapmıyoruz. Bu arkadaşlarımız kendi alanlarında hizmetlerine devam etsinler. Kamuyla ihale ve ticari ilişkileri olanları kesinlikle ana kademe başkanı yapmıyor ve yönetim kurulu üyesi yapmıyoruz. Ticaretine orada devam etsin, hakkıyla almış olduğu bazı işleri kamuoyu farklı yorumluyor. İlçe başkanı oldu il başkanı oldu ihale aldı şeklinde yorumlanabiliyor. Olumsuz bir bakış ve anlayışa sebep oluyor. Kesinlikle bu arkadaşlara biz gerek kongrede gerekse oluşturacağımız yeni teşkilat yapısında görev vermeyeceğiz. Diğer bir konu il ve ilçe başkanları olanlar, yönetim kurulu üyeliğine girecek bütün arkadaşların GBT’lerini sorgulatıyoruz. Yani paralel yapıyla ilgilisi var mı yok mu? Geçmişte bir suça karışmış mı? Bütün bilgileri alıyoruz ve bir de son 6 yılın sosyal medyasını takip ediyoruz. Genel Merkez’de sosyal medyaya bakan özel bir birimimiz var. Burada facebook, twitter hesaplarına bakıyoruz eğer olumsuz bir şey varsa o arkadaşlara da ‘başka arkadaşlarımızla hizmete devam edeceğiz’ diyoruz.” dedi.

 

Yeni başkan 10 güne belli olacak

 

Temayül yoklamasının nasıl gerçekleştirileceğini de sözlerine ekleyen Turan, “İl Başkanımız, İl Kadın Kolları ve Gençlik Kolları Başkanı, daha önceki Milletvekilleri, eski İl Başkanları, Belediye Başkanları ve İlçe Başkanları, İl Genel Meclis Başkanı’yla birebir görüşme yapacağız. Sonrasında da yine aday adaylarımızla da birebir görüşme yapacağım. İl Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Kadın ve Gençlik Kolları Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Disiplin Kurulu Üyeleri, Demokrasi Hakem Kurulu Üyeleri, Merkez İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri, İl Genel Meclis Üyeleri, Merkez İlçe Belediye Meclis Üyeleri, Kadın Kolları İlçe Başkanları, Gençlik Kolları İlçe Başkanları da ankete katılacaklar. Ankette en az 3 kişiye oy verilecek. 3 isimden aşağı oy verenlerin oyu geçersiz sayılacak. Bir de kimin ne oy verdiğini kimse bilmeyecek. O nedenle anketlere isimlerini değil sadece görevlerini yazsınlar. İnşallah çalışmalarımızı yapıp Sayın Cumhurbaşkanımızın programına göre de 1 hafta - 10 gün içerisinde yeni İl Başkanımızı belirlemiş olacağız.” dedi.

 

8 aday için temayül

 

Konuşmaların ardından ak parti il başkanlığı için adaylık başvurusunda bulunan 8 aday için temayül yoklaması gerçekleştirildi. AK Parti Bartın İl Başkanlığı için adaylıkta bulunan isimler arasında Turhan Kalaycı, Yusuf Ziya Aldatmaz, Ali Eyüpustaoğlu, Regaip Bayraktar, Sanem Çöme Taşdemir, Hasan Basri Nalbant, Uğur Yılmaz ve Av. Göksel Candan adaylığını açıklayan isimler arasında yer aldılar.

Etiketler: il başkanı, bartın, ak parti, ak parti bartın, il başkan adayları, temayül yoklaması, aday kriterleri, ak parti il başkan aday kriterleri, hacı turan, hüseyin manav, sanem çöme taşdemir, yusuf ziya aldatmaz, turhan kalaycı, ali eyüpustaoğlu, regaip bayrak
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.70045
0.700792020-06-03 03:41:14