Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İLK HASADI VALİ GÜNER YAPTI

"BARTIN’DA LAVANTA MI OLUR DİYENLER İÇİN"

Okunma: 95

26.07.2021 15:24

Facebook'ta Paylaş

LAVANTA ÇİÇEĞİNDE İLK HASADI VALİ GÜNER YAPTI

Kozmetik ve temizlik sanayisinden sağlık sektörüne kadar birçok alanda kullanılan lavantanın ilk hasadını Bartın Valisi Sinan Güner Yaptı.

Lavanta fidelerinden Valilik konutu bahçesine de dikilmesini isteyen Vali Sinan Güner bugün ilk hasadını yaptı.

Vali Güner sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda elindeki lavanta çiçeği buketi fotoğrafını paylaşarak “Bartın’da lavanta mı olur diyenler için. Konut’un bahçesinde ilk yıl lavanta hasadına başladık. Biz kurutup çayını içeceğiz. Ancak, yatırım maksatlı ekenler yağ, kozmetik, ilaç, aktariye veya turistik paketlerle satabilecekleri gibi sabun, krem de yapabilecekler. Lavanta bahçelerinin turizm sağlayacağı katlı da unutulmamalıdır. 850 gram lavanta balının perakende satış fiyatı 230₺/kg fiyatı 270 ₺, 10 ml lavanta yağı 110₺” dedi.

Vali Sinan Güner’in  yoğun girişim ve destekleri ile Bartın’da geçtiğimiz aylarda yüzbinlerce lavanta çeliği ve lavanta fidesi yatırımcı tarafından toprakla buluşturulmuş bu sayede de yaklaşık 150 kişiye iş imkanı oluşmuştu.

LAVANTA ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ

Boyları genelde 20 - 40 cm aralığında olan bu bitkilerin bazıları 60 cm'e kadar uzayabilir. Gümüş renkli yaprakları karanlıkta bile parlar ve bu yönüyle estetik bir bütünlük sağlar. Çalı şeklinde olan yaprakları son derece güçlü olup ani ısı değişimlerine karşı dahi dirençlidir. Günümüzde lavanta çiçekleri koku sanayinde en çok kullanılan bitkilerin başında geliyor. Aynı zamanda özünden elde edilen yağ hem masajlarda hem de cilt bakımında sıklıkla kullanılıyor.

İlaç sanayisinde koku vermede, merkezi sinir sistemini düzenleyici ilaçların bileşiminde yer alan lavanta, sanayide parfümeri ve kozmetikte cilt temizleyici losyon, koku verici, kokulu banyo sabunu ve köpüklerin yapımında kullanılıyor.

Lavanta Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Lavanta çiçeğinden yayılan koku kişilerin çok daha sakin ve dingin olmasını sağlar. Aynı zamanda kronik baş ağrısı çeken kişilerin bu yöndeki şikayetlerini azaltır. Bağırsaklarda biriken kötü gazların atılmasında yardımcı olan bu özel bitki, hazımsızlık, şişkinlik gibi midevi sorunların giderilmesinde de etkilidir. Insomnia ve uyku apnesi gibi doğrudan doğruya insan sağlığını riske atan uyku bozukluklarının belirtilerini en aza indirger. Kişilerin çok daha kısa sürede uykuya dalmasını sağlar. Bu nedenle yatılan odada lavanta çiçeği bulundurulması öneriliyor.

Çok sevilen çiçeğin faydaları bunlarla sınırlı değil. Stres azaltıcı etkiye sahip olan bu bitki kişilerin çok daha mutlu ve pozitif hissetmelerini de sağlıyor Lavanta çayı ise idrar söktürücü özelliktedir ve kış hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini güçlendirir.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00352
0.004072021-09-25 15:43:19