Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İLK KAN VALİ DİRİM'DEN

Kan vermek isteyenler bu habere dikkat!

Okunma: 5385

24.04.2017 18:26

damar yolundan hayat yoluna, kan bağışı, bartın kızılay, bartın turgut ışık meslek lisesi, kan bağışı kampanyası, bartın kan verme, bartın haberleri
Facebook'ta Paylaş

“Damar Yolundan Hayat Yoluna” projesi kapsamında 24-29 Nisan tarihleri arasında Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleştirilecek olan kan bağışı etkinliğinin ilk gününde Bartın Valisi Nusret Dirim’de kan bağışında bulundu.

 

Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından başlatılan, Bartın Kızılay Şubesi ve Karabük Kan Bağış Merkezi ile ortak yürütülen “Damar Yolundan Hayat Yoluna” projesi kapsamında Bartın’da 29 Nisan’a kadar devam edecek olan kan bağışı kampanyasının açılışı Bartın Valisi Nusret Dirim ve protokol üyelerinin katılımlarıyla gerçekleştirildi. Projenin açılışında Bartın Valisi Nusret Dirim’de kan bağışında bulunarak projeye destek verdi.

 

“Damar Yolundan Hayat Yoluna” projesinin açılışı Bartın Valisi Nusret Dirim, Belediye Başkan Yardımcısı Hüseyin Fırıncıoğlu, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Osman Aslan, İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu, Bartın Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr. Osman Açıkgöz, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, Türk Kızılayı Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ercan Tan ve Genel Merkez Kan Merkezi Genel Müdürü Nurettin Hafızoğlu, Karabük Kızılay Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Dinçer Karagöz, Bartın Turgut Işık Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Hamdi Demirel, öğrenciler ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla gerçekleşti.

 

Kan merkezinin açılması için çaba göstermekteyiz

 

Etkinlikte konuşan Türk Kızılayı Bartın Şube Başkanı İsmail Çakır, “Göreve başladığımız günden beri daima gündemde tuttuğumuz Bartın’da kan merkezinin açılması için çaba göstermekteyiz. Bu konuda kan merkezi çalışma ofisi mekânını da yıllar önce hazırladık. İlimizde toplanan kan bağışı Karabük Kan Merkezinde haftanın yalnız bir gününde ve diğer ayın 5 veya 6 gününde değişik mekânlarda yapılan kan bağışında toplam baktığımızda yılda toplanan kan bağışı 7 binin üstünde olduğu açıkça anlaşılmaktadır. Kan insanlarımız için vaz geçilmez bir yaşam unsurudur. Bartın Kızılay Hizmet binamız her şeyiyle buna hazırdır. Bu hususta bizlere yardımcı olunmasını hasleten istirham ediyoruz. İlimizin acilen buna ihtiyacı vardır. Hayat yolunda damar yoluna kan bağışı projemize destek veren başta Sayın Valimiz, Sayın Milli Eğitim Müdürümüze idarecilerimize, öğretmenlerimize Türk Kızılayı Bartın Şubesi Karabük Kan Merkezi yönetici, personeli ve şubemiz yönetim kurulu üyelerimize sonsuz teşekkür ediyoruz.” dedi.

Kan bağışında bulunarak projeye destek veren Bartın Valisi Nusret Dirim’de konuşmasında etkinliği başından beri takip ettiğini belirtip, “Gençlerimizin Bartın için, insanlarımız için ürettiği çok önemli ve özel bir proje. Hem manevi olarak destekliyorum hem de kan verme olarak destek oldum. Bütün Bartınlıları projeye katılmaya davet ediyorum. Burada önemli bir fırsat. Gençlerimizin sağlık sektörüne adaptasyonu anlamında katkı sağlayacak bir proje. Emek veren herkese teşekkür ediyorum. Bağışta bulunan herkese çok teşekkür ediyorum. Türk Kızılayı’na teşekkür ediyorum. Çok güçlü bir şekilde buradalar.  Tabi basın mensuplarımıza da teşekkür ediyorum, bu projeyi insanlarımıza duyuruyorsunuz.” şeklinde konuştu.

 

Vali Dirim Bartın’ın kan merkezi ihtiyacı ile ilgili kendisine yöneltilen soruya da “Buradaki etkinlik Kan Merkezinin kurulabilmesi için önemli bir aşama anlamına geliyor. Bartın’ın kan merkezi ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Burada o potansiyelin de var olduğunu biliyoruz.” yanıtını verdi.

 

Küçük bir check up yaptırmış sayılırsınız

 

Karabük Kızılay Kan Bağışçısı Kazanım Uzmanı Dinçer Karagöz de kan bağışının önemine dikkat çektiği konuşmasında, "Kan bağışı yardımlaşma adına büyük önem taşımaktadır. Hastanede yatan insanların kan ihtiyacı olduğunda önce bu depolanan kanlardan ihtiyaç karşılanmaktadır. İnsanlarının hayatını kaybetmemesi, hatta kendimizin böyle bir duruma düşmesi durumunda kendi hayatımızı kaybetmememiz için kan bağışında bulunmalıyız. İnsanın ne zaman kana ihtiyacı olacağı belli olmaz. Ani bir kaza sonucu bir kan bağışı tüm yaşamınızı kurtarabilir. Bu nedenle düzenli aralıklarla kan bağışı yapmakta fayda vardır. Bunun yanı sıra kan bağışı yaptığınızda kan ile ilgili sorunlarınız olup olmadığını da öğrenebilir, küçük bir check up yaptırmış sayılırsınız. Yani kan verdiğinizde hem bu sorunlarınız varsa öğrenmiş olursunuz hem de güzel bir bağış yapmış olursunuz. Kızılay belirli merkezlerde kan bağışlarını kabul etmektedir. Ülkemizde düzenli biçimde kan bağışı yapan insan sayısı çok az. Çoğu zaman ihtiyaç olduğunda kan bulunamamaktadır. Kan vermek sadece başkasına yardım etmez, sizin için de önem taşır. Çünkü insan kan verdiğinde kanı yenilenir ve bir rahatlama yaşar. Her insan yılda 3 kez kan verebilir. Bunun bilincinde olarak düzenli biçimde kan bağışı yapmalıyız.” Dedi.

Etiketler: damar yolundan hayat yoluna, kan bağışı, bartın kızılay, bartın turgut ışık meslek lisesi, kan bağışı kampanyası, bartın kan verme, bartın haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0657
0.066092020-06-04 22:51:37