Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İMAR BARIŞI UZATILDI...

İmar Barışı başvuru süreleri uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvuru sürelerinin 31 Aralık’a kadar uzatıldığını açıkladı.

Okunma: 1135

02.11.2018 12:14

Facebook'ta Paylaş

İmar Barışı başvuru süreleri uzatıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İmar Barışı başvuru sürelerinin 31 Aralık’a kadar uzatıldığını açıkladı.
Başvuru sürecini 31 Aralık'a kadar uzatmayı hedefliyoruz"
İmar barışının "kaçak binaların devletle olan barışı" olduğunu vurgulayan Kurum, şunları söyledi: 
"Vatandaşımızın mağduriyetinin giderilmesi adına çıkarılmış olan bir yasa. Elektriği, suyu, doğal gazı bağlansın ve vatandaşımız burada yaşam kalitesini daha yukarı çıkarsın diye yapılmış bir yasa. Yasa 31 Aralık 2017'den önceki yapıları ilgilendiriyor. Bu tarihten önce yapılmış yapıların aslında kayıt altına alınması. Ancak sahada birçok kaçak bina yapılıyor. Bu kaçak binalara ilişkin, hem İçişleri hem Adalet hem de Çevre ve Şehircilik bakanlıkları olarak biz valilerimizle birlikte koordinasyon içinde çalışma yürütüyoruz. Bu binaların hepsi de yıkılacak." 
Kurum, 2017 sonrasında kaçak bina yapılmasına müsaade edilmemesi konusunda belediye başkanları ve valileri uyardıkları dile getirerek, şunları kaydetti:
"Bu yapıların da valilik eliyle yıkılması noktasında takiplerini hep birlikte yapalım diyoruz. İmar barışında 31 Ekim'de başvurularımız sona eriyor, bedeli yatırma süreci de 31 Aralık'ta bitiyor. Çok yoğun bir başvuru var. Bugün itibarıyla yaklaşık 8 milyon 150 bin vatandaşımız başvurdu. Başvuru bedeli de yaklaşık 5 milyar 120 milyon lira oldu. Başvuru talebinin 13-14 milyon olmasını bekliyoruz. Gerçekten çok yoğun şekilde oluyor. Bu başvuru sürecini de 31 Aralık 2018 tarihine kadar inşallah uzatmayı hedefliyoruz. Bu kanundan daha çok vatandaşımızın yararlanması noktasında süreci uzatıp, devletimiz daha çok vatandaşıyla inşallah barışmış olacak. Bu barış, tekrar söylüyorum yeni bina yapmak değildir, yeni bina yapılmasına müsaade etmeyeceğiz. Bu noktada hem belediyelerimiz hem de valiliklerimiz her noktada bunun takibini yapıyor olacak."
 
2 ay daha uzatıldı
 
31 Ekim'de sona ermesi planlanan İmar Barışı başvuru süresi bakanlık kaynaklarının verdiği bilgiye göre 2 ay daha ileri çekilerek 31 Aralık'a uzatıldı.
Müracaatta istenenler şöyle:
Müracaat esnasında istenen evrak ve bilgiler ise şöyle sıralanıyor;
- E-devlet şifresi
- Geçerli bir cep telefonu numarası
- Geçerli bir e-posta adresi
- Beyan edilecek yapının adresi
- Tapusu varsa ada ve parsel bilgileri
- Toplam inşaat alanı; konutların ve işyerlerinin ayrı ayrı toplam alanları (m2)
- Yapıdaki konut ve işyeri sayısı
- Arsa/Arazinin emlak vergi birim değeri (TL/m2) (İlgili belediyesinden alınabilecek)
- Yapının bulunduğu arsanın alanı; varsa tapudaki alan yoksa beyan edilecek alan (m2)
- Yapı sınıfı (sistemin sunacağı seçeneklerden seçilecek)
- İmar mevzuatına aykırılığın tarif edilmesi
- Yapıyı gösteren ve ayrılık kısmını gösteren birer adet fotoğraf.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00478
0.005212024-07-24 02:34:14