Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İMAR BARIŞINDA MERAK EDİLENLER?

Okunma: 3933

26.06.2018 20:36

Facebook'ta Paylaş

Bartın Emlakçılar Derneği Yönetim Kurulu ve derneğe kayıtlı emlakçılar kahvaltılı toplantıda bir araya geldiler.

 

Yaşar Alkız’a ait End Point adlı Cafeterya’da bir araya gelen Bartın Emlakçılar Derneği üyeleri ilk olarak yeni kurulan dernekleri hakkında ardından imar barışı hakkında görüş alışverişinde bulunarak bir basın açıklaması yaptılar.

 

Toplantıya Bartın Emlakçılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aksoy, Başkan Yardımcısı Hüseyin Karataş, dernek kurucuları Hamit Kökoğlu, Hayri Kara, Ersin Umar, İbrahim Türkay ve Harun Dönmez ile 25 e yakın Bartın’da emlakçılık hizmeti veren iş insanları katıldı.

 

Bartın Emlakçılar Derneği adına açıklama yapan Başkan Mehmet Aksoy, Bartın Emlakçılar Derneğini Haziran ayının başında kurarak yasal statü kazandırdıklarını, Emlakçılar Derneği olarak üye kabul işlemlerinin tüm hızıyla devam ettiğini, Bartın’da Emlakçılık sektörünün yeniden yapılanması adına ne gerekiyorsa yapılacağını, emlak ve gayrimenkul alım – satımında hem alıcının hem de satıcının haklarının sonuna kadar savunulacağı sisteme geçeceklerini ve emlakçıların birlik beraberlik içinde çalışması için ne gerekiyorsa yapacaklarını belirterek yeni çıkan imar barışı hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Bartın emlakçılar derneği yönetim kurulu başkanı Mehmet Aksoy, hükümet çıkarmış olduğu İmar barışı ile büyük bir çalışmanın altına imza attığını söyledi.

 

İmar barışı düzenlemesinin milyonlarca kişiyi heyecanlandırdığı belirten Başkan Aksoy, Yapılacak düzenlemede en çok merak edilen soruların yanıtlarını verdi.

 

Muhabir: İmar barışı için hangi tarihe kadar başvuru yapılabilecek?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy: 31.10.2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek.

 

Muhabir: Başvuru yapıldığı takdirde Yapı Kayıt Belgesi bedeli ne zamana kadar yatırılabilecek?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy: Yapı Kayıt Belgesi bedelinin 31.12.2018 tarihine kadar yatırılması gerekmektedir.

Ancak müracaat süresi Bakanlar Kurulu Kararı ile 1 yıl uzayabilir.

 

Muhabir: Hangi yapılar için geçerli olacak?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy: 31.12.2017 tarihinden önce yapılmış yapılar için geçerli olacak.

 

Muhabir: İmar barışı başvuruları nereye yapılır?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy: Çevre ve Şehircilik İl Müdürlükleri ve e-devlet üzerinden elektronik ortamda yapı kayıt formunu doldurarak başvurusu ve ödeme yapılabilir. Akabinde e-devlet üzerinden yapı kayıt belgesi alınır.

 

Muhabir: Ödemeler nasıl olacak?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy: Yapının bulunduğu arsa belediye rayiç değeri üzerinden %3 olarak hesaplanır. Yapı değeri; katlı binalarda 2.kata kadar m²=600 TL ’den hesaplanır toplam m²x600 TL=sonucun  %3 ‘ü hesaplanır. 3 ile 7 katlı binalarda m²=1.000 TL ‘den hesaplanır.  8 ve daha yüksek binalarda m²=1.600 TL ‘den hesaplanır.

 

Binalarda ticari bölümlerin arsa ve inşaat m² çarpanı %5 olarak hesaplanır. Ruhsatsız inşa edilmiş binalarda toplam inşaat m² baz alınır ve bağımsız bölüm başına yapı kayıt belgesi verilir. Ruhsatlı binalarda kaçak katlarla kaçak olmayan katlar toplanarak hesaplanır, bedeli ödendikten sonra yapı kayıt belgesi verilir.

 

Örnek: 3 kat imarlı bina iskânlı ancak iskândan sonra 2 kat atılmış bu kata yapı kayıt belgesi almak için toplam 5 katın inşaat m² toplanır arsa değeri rayiç üzerinden hesaplanır. Çıkan sonuç %3 ile çarpılır ve kaçak olan 2 kat yapı kayıt belgesi almaya hak kazanır.

 

Muhabir: Yapı Kayıt Belgesi alan yapılara su, elektrik ve doğalgaz bağlatılabilecek mi?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy:  Bu belge ile su, elektrik, doğalgaz aboneliği bağlanabilecek.

 

Muhabir: İmar Barışı’ndan önce alınmış yıkım kararları ve idari para cezaları ne olacak?

 

Daha önceki yıkım kararları ve para cezaları iptal edilir.

 

Muhabir: Yapı Kayıt Belgesi ne zamana kadar geçerlidir?

 

Bartın Emlakçılar Derneği Başkanı Mehmet Aksoy:Yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerlidir.

 

Ayrıca işlerinizi takip için bu konuda Bartın emlakçılar derneğine kayıtlı tüm emlakçılardan ayrıntılı bilgi alınabileceğini belirtti.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.03844
0.038762019-12-12 07:13:52