Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İNCE: “ÜLKÜCÜLERLE BUGÜN AYNI NOKTADAYIZ”

Okunma: 3779

31.03.2017 17:10

muharrem ince, bartın, miting, bartın mitingi, referandum, hayır, anayasa, yeni anayasa, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bartın,
Facebook'ta Paylaş

 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce Bartın Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde vatandaşlara seslendi. Hollanda ve Almanya ile yaşananların ülkücülere evet dedirtme düşüncesi ile yaratıldığını söyleyen Milletvekili İnce, “Milliyetçilere evet dedirtemiyorlar. Parti yönetimi başka taban başka. Hollanda’yla çakma kavga edip ‘Ülkücülere evet dedirtebilir miyiz?’ Düşüncesindeler. Ülkeyi karış karış gezdim. Eskiden tartıştığım ülkücülerle bugün aynı noktadayız.” Şeklinde konuştu.

 

CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce 16 Nisan’da gerçekleşecek anayasa değişikliği referandumu öncesinde Bartın’a gelen CHP Milletvekili Muharrem İnce neden “hayır” denilmesi gerektiği konusunda alanın büyük çoğunluğunu dolduran vatandaşlara görüşlerini aktardı.

 

Milletvekili İnce’nin konuşması sırasında CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, İl Başkanı Mehmet Arslan ve CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’da parti otobüsünün üzerinde İnce’ye eşlik ettiler. Milletvekili İnce konuşmasının başlangıcında boynuna takılan Bartınspor atkısını alandan ayrılana kadar boynundan çıkarmadı.

 

Parti bayrakları kullanılmadı

 

Cumhuriyet Meydanı’nda gerçekleşen mitingin günler öncesinde başlayan hazırlıklar son dakikaya kadar sürdü. Meydan Türk bayrakları ve hayır kampanyasına ait görsellerin yer aldığı bayraklarla süslenirken parti bayraklarına ise süsleme çalışmalarında yer verilmediği dikkat çekti.

Geniş güvenlik tedbirleri alındı

 

Geniş çapta güvenlik önlemlerinin alındığı miting öncesinde meydana giriş ve çıkışlar polis kontrolünde gerçekleştirildi.

 

Minikler omuzlarda takip etti

 

Milletvekili İnce’nin hayır mitingine genç yaşlı çok sayıda vatandaş ilgi gösterdi. Ellerinde Türk bayrakları ile alana gelen vatandaşlardan bazıları İnce’nin konuşmalarını cep telefonları ile fotoğraflayıp videoya kaydetti. Bazı vatandaşlarda sosyal medya hesaplarından canlı yayın gerçekleştirdiler. Alanı dolduranlar arasında yaşlı vatandaşlar gibi bebekli annelerde yer aldı. Küçük çocukları ile miting alanına gelen yetişkinlerde çocuklarını omuzlarına alarak mitingi takip ettiler.

18 yaşında milletvekili olunacak

 

Milletvekili İnce konuşmasının başında “Evet” vermeyi düşünen Bartınlılara seslendiğini ifade edip, “Güzel kardeşim sen bu 18 maddeyi okudun mu? Ben en az 50 kere okudum. Hiçbir maddesinde terörle mücadeleden bahsetmiyor. Hiçbir maddesinde ekonomiden bahsetmiyor. Hiçbir maddesinde dış politikadan bahsetmiyor. Yani, emekliye, işçiye, işsize, öğrenciye, öğretmene, memura, esnafa hiçbir şey yok.  Bu maddelere bir bakalım neler? Bir ‘evet’ çıkarsa ki Allah’ın izniyle çıkmayacak 18 yaşında milletvekili olunacak. Lise son sınıf öğrencisi milletvekili. Askerlikten muaf olacak. 20 bin TL maaş alacak. Bir düşünün bakalım acaba emekli işçi Mehmet amcanın çocuğu milletvekili olacak mı? Kim olacak? Zenginlerin çocukları olacak. O zaman size şunu söyleyeyim. Fakirin çocuğu 20 yaşında Cudi’de, El Bab’ta şehit olacak, zenginin çocuğu 18 yaşında 20 bin TL maaşla milletvekili olacak. Ben buna ‘hayır’ diyorum.” Dedi.

 

Herkes cumhurbaşkanı yardımcısı olabilir

 

Referandumdan evet çıkması durumunda milletvekili sayısının artacağını kaydeden İnce, “600 değil 650 olacak. Niye biliyor musunuz? Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar dışarıdan atanacağı için 50 tane de onları say, hepsi milletvekili haklarına sahip olacaklar. Amerika Birleşik Devletlerinin nüfusu 300 milyon. Amerika Birleşik Devletlerinde milletvekili sayısı kaç? 535. Rusya’nın nüfusu 150 milyon. Milletvekili sayısı 450. Türkiye’nin nüfusu 80 milyon ama 650 milletvekili olacak. Milletvekillerine ne kadar daha fazla para ödeyeceğiz. 400 trilyon. 400 trilyon parayı fazladan milletvekillerine vereceğiz. Ben fakir milletin 400 trilyon parasını milletvekillerine verdirmem. Millete fabrika kursunlar. Bunun için ‘hayır’ diyorum. Eğer ‘evet’ derseniz sayısız bir şekilde Cumhurbaşkanı Yardımcısı olacak. Cumhurbaşkanı 3’ü geçmez diyor.3’ü geçemez diye yazdın mı peki? Hayır yazmadın. Birden fazla olabilir diyor. Sen üç tane yaparsın. Senden sonra birisi 33 tane yardımcı isterse ne olacak? 18 yaşını geçen ilkokul mezunu herkes Cumhurbaşkanı Yardımcısı olabilir. Peki yetkileri ne olacak. Aynı Cumhurbaşkanının yetkisinden olacak. Cumhurbaşkanı yurtdışına gitti veya hastalandı. 18 yaşında ilkokul mezunu birisi koca Türkiye’yi yönetebilecek. Buna ‘evet’ demek için aklını peynir ekmekle yemek lazım. Türkiye’de Muhtarı, Azalarını, Belediye Başkanlarını, Belediye Meclis Üyelerini biz seçiyoruz. Cumhurbaşkanı Yardımcılarını kim seçecek? Cumhurbaşkanının kendisi seçecek. Neden millet seçmiyor?” Diye konuştu.

Partili cumhurbaşkanı olacak

 

 18 maddeyi millet okuması durumunda yüzde bir bile evet çıkmayacağını belirterek konuşmasını sürdüren Milletvekili İnce, “Böyle bir şey olamaz. Yargının başı, yasamanın başı, ordunun başı ve milletin başı. Her şeyin başı. Eğer millet evet derse bu anayasa 2019’da yürürlüğe girecek. Ancak seçimin hemen sabahına yürürlüğe girecek olan bir maddesi var. Partili Cumhurbaşkanı olacak. Partili Cumhurbaşkanı olduğunda bu milletin hepsini temsil edebilir mi? Edemez. Partili Cumhurbaşkanı milletin Cumhurbaşkanı değildir. Partinin Cumhurbaşkanıdır.” Dedi.

 

Milletçi oyları evet dedirtemiyorlar

 

FETÖ  konusunda da hükümete yüklenen Milletvekili İnce, “Anlayamadığım yer şurası; bizim FETÖ ile yan yana koymuyorlar. Benim cinler tepeme geliyor. ‘Ne istediler de vermedik’ demediler mi? ‘Bitsin artık bu hasret’ demediler mi? ‘Rabbim bizi affetsin’ demediler mi? 17 üniversite kurdurdular mı? FETÖ’cüleri general yaptılar mı? FETÖ’cileri emniyet müdürü yaptılar mı? FETÖ’cüleri savcı yaptılar mı? Ne konuşuyorsunuz. Diyor ki hizmetkarıyız bu milletin. Ne hizmetkârı? Sekreteri spor müdürü, damadı bakanı, şoförü milletvekili. Sarayı var. Ambulansı var. Zırhlı Mercedes’i var. 10 tane uçağı var ama hizmetkar. Sizlerde böyle hizmetkar olmak ister misiniz? Türkiye’nin geldiği noktaya bakın korkunç. Hakan Şükür’ü bize yamamaya çalışıyorlar. Galatasaray onu FETÖ’cü diye takıma almadı, iyi futbolcu olduğu için takıma aldı ama sen onu FETÖ’cü olduğu için milletvekili yaptın. Bir okulda fizik dersleri boş geçiyormuş. Ben de o derslere gireyim dedim. Meclis, ‘Hayır yapamazsın’ dediler. Fakat aynı Meclis, Hakan Şükür’e hem milletvekilliği maaşı verdi hem de ayda 200 bin liraya programlara çıkmasına izin verdi. Tabi tüm bunlar olurken gündemi değiştirmeleri lazım. Hollanda’yla kavga edecekler. Almanya ile kavga edecekler. Ama kavga çakma olmalı. Mesela Hollanda’ya gitmek istiyorlar bakanlar, Hollanda hükümeti diyor ki bizde seçim var. Bu hafta gelmeyin. Ayın dördünden sonra gelin diyor. Şunu özetleyeyim halk tabiriyle; şu karşıki komşuya akşam size oturmaya geleceğiz diyorum. O da kızımı evlendiriyorum ev çok karışık haftaya gel. O evi başına yıkarım bu akşam geleceğiz diyor. Aynen bunun gibi bir şey. Peki neden bunu kavga ediyorlarmış gibi yapıyorlar. Ülkücüler için yapıyorlar. Milletçi oyları evet dedirtemiyorlar. Parti yönetimi başka taban başka. Acaba diyorlar Hollanda’yla çakma kavga edip ülkücüleri evet dedirtebilir miyiz? Düşüncesindeler. Ülkeyi karış karış gezdim. Eskiden tartıştığım ülkücülerle bugün aynı noktadayız.” Şeklinde konuştu.

İnce konuşmasının son bölümünde Bartın halkına güvendiğinin altını çizip, “Size güveniyorum. Inşallah Bartın’da hayır çıktığında size bir de teşekkür etmeye geleceğim.” Dedi.

 

Yaklaşık bir saat süren mitingin sonrasında parti seçim otobüsü ile alandan ayrılan İnce’ye vatandaşlar yoğun sevgi gösterilerinde bulundular. Otobüsün ön camından halkı selamlayan İnce kendisine el uzatan vatandaşlarla tokalaşarak alandan ayrıldı.

Etiketler: muharrem ince, bartın, miting, bartın mitingi, referandum, hayır, anayasa, yeni anayasa, cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi bartın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

8.68624
8.687282020-06-06 13:52:30