Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İNKUMU ANKARA'NIN DENİZİ OLDU

...

Okunma: 16027

28.06.2017 19:14

inkumu, ankara, deniz, plaj, boğulma, çeken akıntı
Facebook'ta Paylaş

 

3 kilometre plaja sahip İnkumu geçtiğimiz bayram tatili boyunca yerli turist akınına uğradı.

 

Bayram tatilini fırsat bilen on binlerce insan denize girmek için İnkumu’na akın etti. Bayram tatili süresince yoğun günler geçiren İnkumu’nda araç park edecek yer kalmadı. 3 kilometre uzunluğa sahip İnkumu plajı da tıklım tıklım doldu. Bartın’ın yanı sıra Zonguldak, Karabük, Bolu, Kastamonu, Ankara gibi illerden de binlerce tatilci araçlarıyla İnkumu’na akın etti.

 

Esnafta bayram etti

 

Ramazan ayı boyunca durağan günler geçiren İnkumu’nda yaşanan yoğunluk en çok esnafları mutlu etti. Esnaflar bayram yoğunluğundan dolayı işlerinin iyi gittiğini belirtirlerken havaların yaz mevsimi boyunca iyi gitmesi durumunda yatırımlarının karşılığını alabileceklerini söylediler.

 

  Bartın Belediyesi tarafından İnkumu’nda boğulma vakalarının önüne geçilmesi amacıyla başlatılan cankurtaran uygulaması sayesinde İnkumu sahilinde bayram boyunca boğulma vakası yaşanmadı. Geçtiğimiz yıllarda özellikle bayram tatilleri ve hafta sonları yaşanan boğulma vakalarında çok sayıda vatandaş hayatını kaybetmişti.

 

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı Cankurtaranlar zodyak bot ve jetski ile hizmet verdi. 20 ayrı noktada can simidi ve ipi kullanıldı.

 

İnkumu’nda boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için alınan tedbirlerde işe yaradı.

 

Girişte tabelalı uyarı

 

Bartın Belediyesi tarafından İnkumu girişine konulan elektronik tabela İnkumu’na gelen vatandaşlara denizin tehlike durumuna göre ‘denize girilebilir’, ‘denize girilmez’ şeklinde uyarılar verdi. Elektronik tabelanın hemen yanında yer alan bir başka tabelada ise çeken akıntı hakkında bilgiler yer aldı.

 

Denize giren ve çeken akıntıya kapılan vatandaşların neler yaparak akıntıdan kurtulabileceklerine dair bilgilerin yer aldığı tabelada; cankurtaranların olduğu bölgelerde denize girilmesi, akıntıya karşı değil yanlara doğru yüzülmesi, dalgalı havalarda denize girilmemesi, çeken akıntıya kapılması durumunda sakin olmaya çalışılması ve yardım için ellerin kaldırılması gerektiğine dair bilgiler verildi.

 

Ayrıca tabelada acil servis, itfaiye, jandarma ve sahil güvenliğe ait telefon numaraları paylaşıldı. Jandarma ekipleri tarafından da çeken akıntı hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler dağıtıldı.

 

470 kişi kurtarılmıştı

 

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğüne bağlı Cankurtaranlar İnkumu’nda 2016 yılının yaz sezonunda toplamda 475 boğulma vakasına müdahale etmişler ve müdahale edilen vakalardan 470’i kurtarılmıştı. 2017 yılı yaz sezonunda da göreve başlayan cankurtaran ekipleri bayram tatili boyunca boğulma olaylarının önlenebilmesi için tam mesai yaptılar.

 

Vatandaşlar uyarıldı, 3 kişi kurtarıldı

 

İnkumu’nda bayram tatilinde boğulma vakası yaşayan 3 kişi cankurtaranların müdahalesi ile boğulmaktan kurtarılarak yaşama tutunduruldu. Ayrıca cankurtaranlar açılan vatandaşları uyararak, bot ve jet ski ile sürekli sahil şeridini kontrol altında tuttular. Cankurtaranlarında çalışmalarıyla bayram boyunca on binlerce tatilciyi ağırlayan İnkumu’nda boğulma vakası nedeniyle yaşamını yitiren vatandaş olmadı. 

Etiketler: inkumu, ankara, deniz, plaj, boğulma, çeken akıntı
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08051
0.0812019-09-23 10:58:15