Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İPEK ÖZTEM'İ ZİYARET ETTİ

Orman Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İpek Bartın'da Öztem Defne Kurutma ve İşleme Tesisini Gezdi...

Okunma: 3434

02.12.2017 17:13

öztem, defne, fabrika, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Bir dizi ziyaret ve incelemelerde bulunmak üzere Bartın’a gelen Orman Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İpek ve Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanı Emin Şimdi ÖZTEM Defne Kurutma ve İşleme Tesisini gezdiler.

 

Orman Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İpek ve Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanı Emin Şimdi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Bartın’a geldi. İlk olarak Zonguldak’ta Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel’i makamında ziyaret eden Genel Müdürü Yardımcısı İpek ve Daire Başkanı Şimdi daha sonra Bartın Orman İşletme Müdürlüğü ziyaretinde bulundular.

 

Bartın Orman İşletme Müdürlüğünde Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ile bir araya gelen İpek burada Bartın Üniversitesi ile Orman Genel Müdürlüğü arasında yapılabilecek işbirliği çalışmaları hakkında mini bir sohbet toplantısı yaptı.

 

Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ise toplantı sonrasında “Ortak akıl ile çözemeyeceğimiz hiçbir sorun yok, kaliteye birlikte yönelik çalışmalar yapalım. Bartın İli ve üniversitemiz için orman teşkilatının yeri çok başka. Bartın’ ın  %60’ ı orman ve dolayısıyla vatandaşların çoğu geçimini ormandan sağlıyor. Sadece oduna dayalı değil odun dışı ürünler konusunda da Bartın İli büyük bir atılım sağladı. Bununla beraber üniversitemizin temelleri burada bulunan Orman Fakültesi üzerinden atıldı.” dedi.

 

Defne Bartın’da Masaya Yatırıldı

 

Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Beşel’den Zonguldak Orman Bölge Müdürülüğü’nde yürütülen ormancılık çalışmaları hakkında sunu eşliğinde bilgiler alan Genel Müdürü Yarımcısı İpek daha sonra Zonguldak Bölge Müdürlüğü sınırları dahilinde üretimi yapılan defne ile ilgili faydalanma, envanter ve satış konularında toplantı düzenledi.

 

Toplantıya Odun Dışı Ürün ve Hizmetler Daire Başkanı Emin Şimdi, Bölge Müdür Yardımcısı Gültekin Aksan, Bursa Orman Bölge Müdürlüğünden Şube Müdürleri, Turgut Keskin ile Faruk Bayraktaroğlu, defne üretimi yapılan Kdz. Ereğli, Ulus, Zonguldak ve Bartın İşletme Müdürleri, Müdür Yardımcıları ve İşletme Şefleri katıldı.

 

İpek: “183 ton olan üretim 10.000 tona çıktı”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Dr. Ahmet İpek, “Mevcut kanun ve yönetmeliklerle üretimde yaşanan sorunları çözüme kavuşturulmakta, odun dışı orman ürünleri diğer odun ürünleri gibi olmayıp günübirlik satışının yapılması önemli. Ülkemizde üretilen defnenin % 50’ Zonguldak Bölgesi ormanlarından üretilmekte ve en az 1.000 ila 1.500 kişi bu işten geçimini sağlamaktadır. Bundan 5 yıl önce 183 ton olan üretim şimdi 10.000 tonlara çıkarılmış. Sadece odun üretiminde değil odun dışı orman ürünlerinin üretim ve planlanmasında da azami gayret gösteren başta Bölge Müdürümüz olmak üzere hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

 

ÖZTEM’e ziyaret

 

Envanter, faydalanma ve üretim teknikleri ile karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerilerinin tartışıldığını toplantının ardından geçtiğimiz günlerde Orman ve Su İşleri Bakanı Sayın Prof. Dr. Veysel Eroğlu tarafından hizmete açılan ÖZTEM Defne Kurutma ve İşleme Tesisinde incelemelerde bulunan Dr. Ahmet İpek ve Emin Şimdi tesis sahibinden yapılan çalışmalar hakkında bilgiler aldı.

 

Çalışanlarla da sohbet eden Dr. Ahmet İpek ve beraberindekiler daha sonra tesis sahibi ile üretim ve tahsis konularında talep ve sorunları hakkında değerlendirmede bulundular.

 

Çekilen hatıra fotoğrafının ardından Genel Müdür Yardımcısı Dr. Ahmet İpek ve Daire Başkanı Emin Şimdi Bartın’dan ayrıldı.

 

Etiketler: öztem, defne, fabrika, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.25907
0.25952020-05-31 09:07:28