Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İŞ KURACAKLAR DİKKAT...

...

Okunma: 8161

13.02.2017 18:39

kosgeb, abdurrahman usta,
Facebook'ta Paylaş

Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB), 50 bin TL hibe başvuru işlemi için yeni düzenlemeler getirdi. KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, normal şartlarda işletmeyi açtıktan sonra KOSGEB’ten destek alan girişimcilerin artık eğitimlerini tamamladıktan sonra işletmeyi açmadan da KOSGEB’e destek almak için başvurabileceklerini söyledi.

 

 

KOSGEB Bartın İl Müdürü Abdurrahman Usta, basın toplantısı düzenleyerek KOSGEB’in  50 bin TL hibe başvurusu, iş planı ve girişimcilik kursu aşamalarında yaptığı değişikliklerle ilgili bilgi verdi.

 

İl Müdürü Abdurrahman Usta, normal şartlarda işletmeyi açtıktan sonra KOSGEB’ten destek alan girişimcilerin artık eğitimlerini tamamladıktan sonra işletmeyi açmadan da KOSGEB’e destek almak için başvurabileceklerini söyledi.

 

KOSGEB’ten Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi alan girişimcilerin yeni işletmesinin resmi açılışını yapmadan da destek alabileceklerini ifade eden İl Müdürü Usta, “2010 yılından beri KOSGEB olarak uyguladığımız yeni girişimci desteği programlarından bir takım değişiklikler oldu. Normalde bizim yeni iş kuranlara yönelik yeni girişimci desteğimizin süreci şu şekildeydi. Önce girişimci adayı eğitimlerini tamamlıyordu. Daha sonra işletmesini kuruyordu. Sonra da KOSGEB’e destek için başvuruyordu. Şimdi yapılan değişiklikle girişimci adayı eğitimi aldıktan sonra işletmesini kurmadan da KOSGEB’e destek almak için başvurabilecek. Yani işletmesinin resmi açılışını yapmadan başvurup bizim olumlu sonuç bildirmemiz halinde destek süreci başlayabilecek.” Dedi.

 

Yolun başında yol haritasını çizecek

 

KOSGEB Müdürü Usta destek sisteminin eski ve yeni işleyişi hakkında bilgiler verdiği konuşmasında girişimcilerin önceki süreçte destek alıp alamama kaygısı içinde olduklarını ve bunun bir risk olarak göründüğünü ifade edip, “Şimdi bu uygulamayla vatandaşlarımız eğitimini tamamladıktan sonra iş yerini açmadan ya da gerekli araç-gereci almadan bize iş planını yazıp getirebilecek. Biz bu planı uygun görürsek vatandaşa “Senin iş planını ve iş planında talep etmiş olduğun giderleri destekleme kararı veriyoruz. 90 gün içinde işletmeni kur” diyebileceğiz. Biz kurul kararında işletmeyi uygun gördüğümüzü bildirdikten sonra vatandaşlarımız 90 gün içinde işletmeyi kurarsa bizde destek süreci otomatik olarak başlayacak. Sahadan aldığımız “Ya ben işletmeni kurduktan sonra destek alamazsam ve ortada kalırsam” gibi serzenişin ve girişimciler tarafından görülen bu riskin bu uygulamayla önüne geçmiş oluyoruz. Çünkü bazı girişimci adaylarımız “KOSGEB desteklemezse ben zaten işimi kurmam” diyor. Bu tarz bir yaklaşım varsa biz böyle bir riski de ortadan kaldırıyoruz. Biz işletmeyi desteklememeye karar verirsek girişimci KOSGEB’in desteklemeyeceğini bildiği için işletmesini kurmamış olacak. Böylelikle yola çıkmadan yolun başında kendi yol haritasını çizecek.” Dedi.

 

İşletmesini kurmadan başvurabilecek

 

Uygulamada ki 90 günlük süre şartına da değinen ve açıklık getiren il müdürü usta, “Diyelim ki girişimci başvurdu ve iş planını bize sundu. Biz de bu planı kabul ettik ve girişimciye “90 gün içinde işletmeni kur” diye bildirdik. Girişimci 90 gün içinde işini kurarsa destek alacak. Kurmazsa bununla ilgili 3 defa hakkı bulunuyor. Yani bir defa başvurdu 90 gün içinde işini kurmadı. İkinci defa başvurdu yine 90 gün içinde kurmadı. Üçüncü defa da bizim kabul etmemize rağmen kurmazsa bundan sonra bizim sağladığımız yeni girişimci başvuru hakkı tamamen ortadan kalkacak.  31 Aralık 2017 tarihine kadar girişimci adayı hem işletmesini kurup bize başvuru yapabilecek hem de işletmesini kurmamışsa bile bize başvuru yapabilecek. Fakat 31 Aralık 2017’den sonra sadece işletmesini kurmadan başvurabilecek. Eskiden tam tersi işletmesini kurup başvurabiliyordu. 2017 sonuna kadar biz bu uygulama hakkında bütün girişimci adaylarımızı duyurularla bilgilendireceğiz. 2018’in başından itibaren de girişimci adayları işletmelerini kurmadan bize başvurabilecek.” Şeklinde konuştu.

 

Finansal plan kaldırıldı

 

İş planında da değişiklik yapıldığını aktararak açıklamasını sürdüren Usta, “İkinci bir değişikliğimizde iş planıyla ilgili. Bizim Uygulamalı Girişimcilik Eğitimlerinde kursiyerlerimize gösterdiğimiz bir iş planı vardı. Destekten faydalanmak isteyen girişimci bize bir iş planı doldurup başvuruyor. Bu iş planı girişimciler için biraz ağır olan iş planıydı. Aşağı yukarı 20-25 sayfadan oluşuyordu ve işinde finansal tablolarında olduğu bir iş planıydı. Bu iş planı da revize edildi ve artık birçok girişimcimize çok karmaşık gelen finansal plan kaldırıldı. Sadece 1 sayfalık özet şeklinde ve danışmanlık firmalarına ihtiyaç duymadan birinin çok rahat hazırlayabileceği bir formata döndü.  Girişimci işletmesini kuruyordu ancak o iş planını yazmak girişimciye biraz zor geliyordu. Süre uzayabiliyordu ya da bir danışma ihtiyacı olabiliyordu. Bundan dolayı biz artık girişimcilerimize kendisinin oturup belki de bir günde ya da 2 saat içerisinde yazabileceği formatta iş planını geliştirdik. İnşallah bunun da etkisini 2017 yılında saha da görürüz. İşletmesini kuran ve sürdürülebilir olan işletmelerin sayısı artar.” Dedi.

 

Başvuru 200’ün üzerinde

 

Kurs saatlerinin geçtiğimiz aylarda 72 saatten 32 saatte düştüğünü ve şu anda 32 saat olarak devam ettiğine de vurgu yapan Usta, “Ciddi bir başvuru sayısı var. Şuanda bildiğim kadarıyla 200’ün üzerinde girişimcilik eğitimlerine başvuran adaylarımız var. İnşallah önümüzdeki dönem Bartın Ticaret ve Sanayi Odasıyla birlikte aldığımız kadar neticesinde her ay bir eğitim yapacağız. İlk etapta sadece bayanlara yönelik olacak. Bunun yanında İŞKUR’un eğitimleri birkaç ay içerisinde başlayacak. Talep olursa biz Müdürlük olarak bu talebe cevap vermek için eğitimler düzenleyeceğiz.” Dedi.

 

Çalışmanın yeterliliğine bakıyoruz

 

2016 yılında yaklaşık 900 kişiye girişimcilik eğitimi verdiklerinin de altını çizen Usta, “İnşallah 2017 yılında bu rakam daha fazla olacak. Ayrıca şunu da belirtmek isterim diyelim ki girişimci bize başvurdu ve biz tarafından projesi onaylanmadı. Başka bir projeyle bize yeniden başvurabilir. Aynı iş fikriyle bize belki başvuramayacak ama başka bir iş fikriyle bize yeniden destek almak için başvurabilecek. Biz sadece seçmiş olduğu iş fikri üzerinde yapmış olduğu çalışmanın yeterliliğine bakıyoruz. Aslında Bartın’da bu alanda farkındalığın biraz artması lazım. Biz 2016 yılında çok yüksek rakamlarda çok fazla kişiye girişimcilik desteği verdik ama biraz daha katma değeri yüksek sektörlerde bu başvuruların gelmesini bekliyoruz. Kuaför, restaurant, kafe gibi hizmet sektörü ve ufak çaplı imalat sektörü var ama biraz daha orta teknolojik sektörlerde başvurular gelirse inşallah daha da iyi olacak.” Dedi.

 

Etiketler: kosgeb, abdurrahman usta,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04074
0.041252020-02-20 20:49:21