Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İŞÇİLERE 6 AYLIK ÜCRETSİZ İZİN ŞOKU

...

Okunma: 2736

02.08.2018 16:09

hema, hattat, işçi, izin, ücretsiz izin, bartın, amasra, santral, termik santral, eren enerji, hattat holding, berat albayrak, enerji, enerji bakanı, protokol, imza, yerli kömür, kömür, amasra santral, bartın haberleri, amasra haberleri, madenci haberleri
Facebook'ta Paylaş

Bartın’ın Amasra ilçesinde adı yerli kömürden daha çok termik santralle anılan HATTAT Holdinge bağlı Hema Enerji Şirketinin son olarak 185 işçiyi ücretsiz izne çıkarmasına yönelik Bartın Platformu tarafından yapılan açıklamada, “HATTAT Amasra’dan gönderilmelidir” denildi.

 

185 işçi ücretsiz izne çıkarıldı

 

Bartın Platformunca yapılan açıklamada şirketin kömür çıkarmak için daha çok işçiye ihtiyaç duyulacağı bir zamanda işçi çıkarımlarına devam ettiği kaydedilerek, “13 yıldır kamuoyunu kömür çıkaracağım diye oyalayan ve Amasra’da termik santral yapmak isteyen Hattat Holding, dün 185 işçisini 6 aylık ücretsiz izne çıkardı.

 

İdari personelle birlikte 283 kişi

 

Bu rakamın gönüllü işten ayrılanlar ve beyaz yakalılarla birlikte 283 kişi olduğu ve bu iznin sürekli işten çıkarmaya dönüşeceği iddia ediliyor. Hattat Holding daha önce de, 13 Mart 2018’de taşeronu Ersamak’ta çalışan 183 işçiyi, 4 Temmuz 2018’de de taşeronu Denfa’da çalışan 92 işçiyi daha işten çıkarmıştı.  

 

Enerji Bakanı huzurunda protokol yapılmıştı

 

Hattat Holding 6 Kasım 2017 tarihinde o zamanki Enerji Bakanı Berat Albayrak huzurunda Eren Holding’le yapmış olduğu protokolle, Eren Holding’in Zonguldak Çatalağzı’da bulunan termik santrallerinin yılda 7 milyon tonluk kömür ihtiyacını Amasra’daki kömür ocaklarından karşılama taahhüdünde bulunmuştu.

 

Bürokratik izni hallettikten sonra…

 

Şirketin bu protokolden sonra Amasra’da bulunan kömür ocaklarındaki çalışmalarını hızlandırmak için daha çok işçi alması gerekiyordu. Oysa Hattat Holding kömür çıkarmak için daha çok işçiye ihtiyacı olduğu zamanda, bütün işçilerini çıkarıyor. Hattat’ın toplam 460 işçiyi termik santral kurmak için gereken ÇED izni, Çevre Düzeni Planı değişikliği gibi birçok bürokratik izni hallettikten sonra işten çıkarması Bartın Platformu olarak yıllardır dile getirmiş olduğumuz iddiaların hayata geçmeye başladığını gösteriyor.” denildi.

 

Yıllık 7 milyon ton kömür mümkün değil

 

Hattat’ın Amasra’ya kömür çıkarmaya değil termik santral kurmaya geldiği iddia edilen açıklamanın devamında ise, “Amasra Hema Termik santralinin ihtiyacı olan kömürün Gömü köyündeki ocaktan çıkarılması mümkün değildir. Hattat’ın Eren Holding’e taahhüt ettiği yıllık 7 milyon ton kömürü Amasra’daki ocaklardan çıkarması mümkün değildir. Termik santralde yakmak için; Amasra’da çıkan kömürün ithal kömürle rekabet etmesi Devletin yerli kömüre verdiği teşviklerle bile mümkün değildir.

 

Santral yerli değil ithal kömürle çalıştırılacak

 

Hattat Holding’in kömür ocaklarındaki faaliyetlerini durdurmasına rağmen Tarlaağzı’na liman yapmak için harıl harıl çalışması, yapmak istediği termik santrali yerli kömürle değil ithal kömürle çalıştıracağının en büyük göstergesidir. Çatalağzı’nda üç termik santrale sahip olan Eren Holding de aynısını yaparak Kolombiya’dan getirdiği kömürle santrallerini çalıştırmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

 

Termik santral karşıtlığını önlemek için

 

Hattat’ın Amasra’da kömür çıkaracağına yönelik söylemlerinin işsizlikten feci şekilde payını almış Bartın halkının termik santral karşıtlığını önlemek için sürdürülen bir yalan olduğunun da altı çizilen açıklamada, “Hattat destekçisi bürokrat ve politikacıların beslendiği bir dolandır. Bu yalan-dolana artık son verilmelidir.

 

Hattat Holding Amasra’dan gönderilmeli

 

Halkın ihtiyacı olan istihdamı sağlamak için, Hattat’a rödovansla verilen Amasra B taşkömürü sahası Türkiye Taşkömürü Kurumu’na devredilmeli ve buradaki üretim devlet tarafından yapılmalıdır. Yani yöreye hiçbir katkısı olmayan, aksine termik santralle Bartın ve Amasra’mızın geleceğini karartacak olan Hattat Holding Amasra’dan gönderilmelidir.  Amasra B sahasındaki taşkömürü üretiminin TTK tarafından yapılmaya başlanmasıyla birlikte daha çok sayıda gence güvenli iş koşullarında ve devlet güvencesinde iş sağlanabilir. Halkımız ancak bu sayede; Amasra ve Bartın’ın kabusu olan termik santralden de kurtulma fırsatı bulabilir.” denildi.

 

Etiketler: hema, hattat, işçi, izin, ücretsiz izin, bartın, amasra, santral, termik santral, eren enerji, hattat holding, berat albayrak, enerji, enerji bakanı, protokol, imza, yerli kömür, kömür, amasra santral, bartın haberleri, amasra haberleri, madenci haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.08251
0.082992019-09-20 21:03:28