Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ISIRGAN OTLU BİLİM ŞENLİĞİ FUARI

...

Okunma: 3496

24.05.2017 17:42

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği Fuarı, bartın fuar
Facebook'ta Paylaş

 

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği Fuarı açıldı. Fuarda; mikro teknolojinin bilgisayar gelişimine etkilerinden pirinç suyunun mucizelerine, yeniden tasarlanan kıyafetlerden ısırgan otlu pastaya kadar birçok bilgi sunumu ürün sunumu gerçekleştiriliyor.

 

Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi tarafından hazırlanan Tübitak 4006 Bilim Şenliği Fuarı’nın açılışı Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Milli Eğitim Müdürü Yaşar Demir, İl Müftüsü Mahmut Gündüz, öğretmenler ve öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleştirildi.

 

Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından davetliler fuarda yer alan projeleri incelediler. Projeleri hazırlayan öğrenci ve öğretmenlerde davetlilere projeler hakkında bilgiler verdiler. 60 öğrenci ve 19 öğretmenin görev aldığı fuarda 20 proje yer alırken mikro teknolojinin bilgisayar gelişimine etkilerinden pirinç suyunun mucizelerine, yeniden tasarlanan kıyafetlerden ısırgan otlu pastaya kadar birçok bilgi sunumu ürün sunumu gerçekleştiriliyor.

 

10 araştırma ve 10 da uygulama olmak üzere 20 proje arasında dikkat çeken projelerden biri sağlık açısından birçok faydasının olduğu bilinen ısırgan otundan yapılan pastalar ve tatlılar oldu.

 

Tarihte ve günümüzde çeşitli tedavilerde kullanılan ısırgan otunun olumlu özelliklerinin fazlalığı, ülkemizde kolay yetişebilir ve bulunabilir olmasından çıkış yoluyla gerçekleştirilen projede ısırgan otunun başta çocuklar olmak üzere tüm bireylerin severek yediği yaş pasta ve keklerin yapımında kullanılarak fuarda sergileniyor.

 

Ayrıca altın ısırgan projesiyle ısırganın kabarması istenilen pastacılık ürünlerinde sonucu olumlu yönde arttırdığı tat, koku, lezzet ve pişmişlikte istenilen sonuçların gözlemlendiği de fuarı ziyaret edenlere aktarıldı.

 

Fuarda yer alan teknolojiyle ilgili projelerden birinde ise Mikro teknolojilerin bilgisayar gelişimine etkileri anlatılıyor. Proje ile gelecekte bilgisayar teknolojisinin gelişimi hakkında öğrencilerin ve fuara katılanların fikir sahibi olmaları amaçlanıyor.

Etiketler: Şerife Bacı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, TÜBİTAK 4006 Bilim Şenliği Fuarı, bartın fuar
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

2.94922
2.94972020-07-10 16:11:26