Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İşletmelere KOSBEG' in destekleri anlatıldı

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB İl Müdürlüğü koordinesinde işletmelere Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı bilgilendirmesi yapıldı.

Okunma: 75

11.01.2022 13:05

Facebook'ta Paylaş

Bartın Ticaret ve Sanayi Odası ile KOSGEB İl Müdürlüğü koordinesinde işletmelere Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı bilgilendirmesi yapıldı.

TSO Meclis Salonunda yapılan toplantıya TSO Başkanı Halil Balık, oda üyeleri, KOSGEB KOBİ Uzmanı Arif Gök ile İdari Personel Berat Şerbetçi katıldı. Toplantıda destekler ile ilgili bilgiler veren KOSGEB İdari Personeli Şerbetçi şu ifadeleri kullandı: "Covid-19 salgını kapsamında mikro ve küçük işletmelere KOSGEB tarafından istihdam performansına dayalı faizsiz ve teminatsız geri ödemeli destek verilecektir. Son başvuru tarihi: 31 Mart 2022 Desteğin amacı;  KOSGEB Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programının amacı; MKİ'lerin salgın şartlarında faaliyetlerini sürdürmelerinin ve geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etmelerinin sağlanmasıdır.
 

Yeni istihdama 100 Bin TL geri ödemeli destek

Desteğin kapsamı ise;  İmalat, bilgisayar programlama, bilimsel Ar-Ge sektörleri ile Covid-19 salgınının nispeten daha fazla etkilediği bazı hizmet ve ticaret sektörlerindeki MKİ'lere: 1981 ve sonrası doğumlu, son 3 yılda 180 günden fazla çalışmamış üniversite veya mesleki ya da teknik lise mezunu en az bir yeni personelin 12 ay boyunca istihdam edilmesi taahhüdü, başvuru dönemi ilanından önceki 12 aylık ortalama istihdamın korunması" şartı ile; yeni istihdam edilecek personel başına 100 Bin TL geri ödemeli destek verilecektir.

Kadın personele 10 Bin TL artırım

İşletme sahibi kadın ise veya işe alınan personel kadın ise, destek personel başına 10 Bin TL artırımlı olarak uygulanacaktır. Başvuru dönemi ilan tarihinden önceki ayda işletmede çalışmıyor olan personel "yeni" kabul edilecektir. Mikro işletmeler en fazla 2 personel, küçük işletmeler en fazla 5 personel için destek alabilecektir. Destek kapsamında istihdam taahhüdünde bulunulan personelin işten ayrılması/değiştirilmesi durumunda, şartlara uygun yeni bir personel istihdam edilebilecektir. Programının önceki başvuru dönemlerinden yararlananlar, yeni başvuru dönemi şartlarını karşılamak kaydıyla bu dönemde de programa başvuru yapabilecektir.

İşte başvuru şartları

 

Destekten yararlanabilecek MKİ'lerin sektörleri; Program Bilgilendirme Sayfasında yayınlanmaktadır. Covid-19 salgınından önce de aktif olduğu kabul edilen MKİ'ler başvuru yapabilecektir. 2019 yılında asgari 75.000 TL net satış hasılatı elde edilmiş olması, salgından önce aktif işletme olmanın kanıtı sayılacaktır. Bu kriter 2017 ve sonrasında kurulan yenilikçi genç işletmelerde aranmayacaktır. Destek kapsamında yeni istihdam edilebilecek personelde aranan şartlar: Üniversite (2 yıllık ve üstü) ya da mesleki ve/veya teknik lise mezunu olmalıdır. Başvuru döneminin ilan edildiği aydan önceki ayda MKİ'de çalışmıyor olmalıdır. Başvuru döneminin ilan edildiği aydan itibaren son 3 yıl içinde toplam SGK 4A'lı prim günü sayısı 180'den fazla olmamalıdır. 1981 ve sonrası doğumlu olmalıdır. Yabancı uyruklu personel ise destek kapsamında istihdam edilemez.

Başvurular 31 Mart'a kadar yapılabilecek

Başvuru kriterlerini karşılayan mikro ve küçük işletmeler www.kosgeb.gov.tr adresindeki "E-Hizmetler" menüsünden "Mikro ve Küçük İşletmelere Hızlı Destek Programı Başvurusu" alt menüsünü seçerek online başvuru yapabilecektir. KOSGEB Veritabanına kayıtlı olmayan veya KOBİ Bilgi Beyannamesi güncel olmayan işletmeler, önce kayıt ve güncelleme işlemini yapmalıdır.  Program başvuruları 31 Mart 2022'ye kadar yapılabilecektir. Program başvurusuna geçici onay verilen işletmelerin, istihdam edilen personel için ödeme talebi yapabilecekleri son tarih 25 Mayıs 2022'dir.

4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz geri ödenecek

Geçmiş dönem ortalama istihdam seviyelerini koruyarak yeni personel istihdam etme taahhütlerini yerine getirmiş olmak kaydı ile; MKİ'ler kullandıkları desteği 24 ay geri ödemesiz dönemi takiben 4'er aylık 6 taksitte faizsiz ve komisyonsuz olarak KOSGEB'e geri ödeyecektir. Detaylı bilgi www.kosgeb.gov.tr adresindeki Program Bilgilendirme Sayfasından ve KOSGEB İl Müdürlüklerinden alınabilecektir." Toplantıda daha sonra işletmelerden gelen sorular yanıtlandı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00626
0.00692022-01-28 21:33:58