Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İŞTE TUTUKLU SAYISI

Rakamlarla Bartın'da FETÖ/PDY Terör Örgütü tutukluları...

Okunma: 7076

19.06.2017 17:22

bartın, fetö, adliye, üniversite, asker, emniyet
Facebook'ta Paylaş

Bartın Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Bozkurt gazetecilere  FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik tamamlanan ve devam eden soruşturmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

 

 

Başsavcı Bozkurt’un açıklamalarını yerel basın mensupları ve ajans temsilcileri takip ederken İl Emniyet Müdürü İsa Aydoğdu da basın açıklamasında Başsavcı Bozkurt’un odasında yer aldı.

 

“Türk yargısı ilk kez…”

 

Başsavcı Bozkurt açıklamasının ilk kısmında 15 Temmuz’da Türk Silahlı Kuvvetleri’nin içerisine sızmış Fetullahçı teröristler ile bazı iş birlikçilerinin Türkiye Cumhuriyeti’nin meşru hükümetine yönelik bir darbe girişiminde bulunulduğunu ve bu darbe girişimi karşısında Türk yargısının devletinin ve milletinin yanında saf belirlediğini ifade ederek, “Türk yargısı ilk kez devletinin ve milletinin yanında bu denli saf belirleyerek meşru Cumhurbaşkanı ve hükümetine sahip çıkma iradesini ortaya koydu. Darbecilerle ilgili soruşturma işlemlerine başlandı. Bu soruşturmalar Bartın ili sınırları içerisinde Cumhuriyet Başsavcılığımız tarafından yürütüldü.” dedi.

 

216 kişi tutuklandı

 

Bartın’da FETÖ/PDY Terör Örgütüne yönelik soruşturmalar hakkında da sayılarla bilgiler veren Başsavcı Bozkurt , “Bugüne kadar 634 kişi hakkında soruşturma işlemi yapıldı. Bunlardan 216 kişi tutuklandı. 184 kişi adli kontrol kararı ile serbest bırakıldı. 127 kişi doğrudan serbest bırakıldı. 32 kişi şu anda gözaltında bulunmaktadır. Bu 634 kişi genel sayı içerisinde 305 sanık hakkında Bartın Ağır Ceza Mahkemesine cezalandırılmaları istemiyle kamu davaları açıldı. Şu an bu dosyalardan 151 tutuklu sanık bulunmaktadır. 25 dosyada karar verilmiştir. Verilen bu kararlarda en az 3 yıl 4 ay en fazla 10 yıl 6 ay hapis cezası verildi. Etkin pişmanlıktan yararlanan kişi sayısı 3. Ayrıca 3 tane darbe dosyamız var.  Darbe dosyası dediğimiz Anayasa düzeni ihlaline yönelik suçlar kapsamında Bartın İl Garnizon Komutanı hakkında açılmış bir dava var. Bu dava yakın tarihte karara bağlanacak. İkinci davamız Ulus’ta ilçe emniyet müdürü hakkında açılışmış bir dava. Buda yakın tarihte karara bağlanacak. Üçüncü dosyada Amasra Sahil Güvenlik Komutanlığında ki hareketliliğe bağlı olarak olay günü yaşanan bazı eylemler nedeniyle başlatmış olduğumuz ve açmış olduğumuz bir dava var. Bu davanın da yakın zamanda karara bağlanacağını düşünüyoruz. Bugüne kadar Ağır Ceza Mahkemesinden verilen 25 kararın 2 tanesi Ankara istinaf mahkemesinde onaylandı. Bir üst inceleme merci olarak Yargıtay’a gönderildi.” dedi.

 

126 emniyet, 61 üniversite, 42 asker, 30 adliye personeli

 

Başsavcı Bozkurt açıklamasının devamında hakkında soruşturma başlatılan kamu personelleri hakkında da bilgiler vererek, “634 kişiden 126’sı emniyet, 30’u adliye, 42’si askeri, 61’i üniversite personeli ve diğerleri burada bulunan esnaflar ve diğer vatandaşlar. Bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından tüm illere gönderilen mahrem imamlar listesi vardı. Bu liste bize ulaştığında 6 kişinin olduğunu gördük. Listede ismi bulunan kişilerle ilgili daha önceden bizim yapmış olduğumuz başka soruşturmalar kapsamında bu şahısların hepsinin tutuklu olduğu anlaşıldı. Bu kişilerin mahrem konusunda yeniden değerlendirmeleri hususunda da çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Etiketler: bartın, fetö, adliye, üniversite, asker, emniyet
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.54307
0.543492019-09-23 10:32:09