Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İSTİFA EDEN BAŞKAN ERKAN'DAN ŞOK AÇIKLAMALAR...

İSTİFA EDEN BAŞKAN ERKAN'DAN ŞOK AÇIKLAMALAR.

Okunma: 1195

30.11.2018 10:30

Facebook'ta Paylaş

CHP İl Başkanı İlknur Erkan ve İl Yönetimi görevinden istifa etti. Erkan açıklamasında, “Merkez İlçe Başkanım Hacı Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetiminin görevden alınması beni son derece üzdü. Merkez İlçe teşkilatımız bunu hiç hak etmedi. Ve görevden alınırken bana bir kez bile sorulmadı. Genel Merkezimin Vekilin beyanına dayanarak İlçe Başkanımızı görevden aldığını düşünmekteyim. Hiçbir siyasi tecrübeye sahip olmayan bir vekilin sözü ile senelerce partisine hizmeti olanların hiç araştırılıp soruşturulmadan görevden alınmasını şiddetle kınıyorum.” diyerek İl Yönetimi ile birlikte görevlerinden istifa ettiklerini bildirdi.

Yerel seçim öncesinde CHP’de sular durulmuyor. Geçtiğimiz gün CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetiminin MYK tarafından görevden alınması kamuoyunda bomba etkisi yaratmıştı. Gölbucaklı görevden alındığını açıklarken CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’na yönelik çok çarpıcı eleştirilerde bulunmuştu.

 

CHP Merkez İlçe Başkanı ve yönetiminin görevden alınmasının ardından CHP İl Başkanı H. İlknur Erkan ve İl Yönetimi de istifa etti. Parti binasında yapılan istifa açıklamasında eleştiri okları yine Milletvekili Aysu Bankoğlu’na döndü. Erkan’ın istifasını açıklarken duygu dolu anlar yaşaması ve gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

 

 

Erkan: “Dilekçe veya belge yok”

 

Erkan açıklamasında 7 Ocak 2018 tarihinde İl Başkanlığı görevine başladığını ifade ederek, “Arkadaşlarım beni İl Başkanı olarak layık gördüler. Ve o günden bugüne görevimi layıkıyla yapmaya çalıştım. İşimden geriye kalan zamanlarda arkadaşlarımıza destek olmak, partimizi bir yerlere getirebilmek için zamanımı burada geçirdim. Beni hiçbir zaman bu konuda yalnız bırakmayan Merkez İlçe Başkanım Hacı Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetiminin görevden alınması beni son derece üzdü. Merkez İlçe teşkilatımız bunu hiç hak etmedi. Ve görevden alınırken bana bir kez bile bu sorulmadığı için Genel Merkezimizi kınıyorum. Bu konuda bana danışabilirdi. Hacı Bey’in ne suçu vardı da tüzükteki maddenin aynısı yazılarak kurallara uyulmadığı söylendi? Bize Hacı Bey’le ilgili bir şikayet ya da yazı gelseydi biz bunu zaten disiplin kuruluyla değerlendirir ve ön yazıyla yine bunu disiplin kuruluna söylerdik. Onlar da gerekeni yapardı. Disiplin Kuruluna Hacı Bey’le ilgili verilmiş hiçbir dilekçe veya belge yok. Aynı şekilde bana verilen hiçbir dilekçe ya da belge yok. Hiçbir itiraz olmadan kendisinin görevden alınması ben başta olmak üzere bütün yönetim kurulu arkadaşlarımı üzdü.” dedi.

 

“Teker teker sordum”

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında Merkez İlçe Başkanı Gölbucaklı ve Milletvekili Bankoğlu arasında yaşanan bir sürtüşmeye de değinen Erkan, “Yıllardır değişik görevlerde  bir nefer olarak çalışan Sayın Gölbucaklı’yla partimiz İl Başkanlığına iletilmiş herhangi bir şikayet dilekçesi bulunmamasına rağmen yapılan bu eylemin nedeni anlaşılamamıştır. Geçtiğimiz Cumhuriyet Bayramında milletvekilimiz Aysu Bankoğlu ile basit bir sürtüşmesi olduğu duydum. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında herkesin bildiği gibi eczaneler 3 gün tatil yaptı. Ben bu tatil süresini İstanbul’da geçirdim. Gitmeden öncede bunu herkese söyledim. Giderken vekaletimi de Hacı Gölbucaklı’ya bıraktım. 29 Ekim akşamı yapılacak işleri anlattım ve organizasyonu görüştüm. Hacı Bey’de bunu layıkıyla yapmış. Sayın Aysu Bankoğlu 29 Ekim akşamı saat 21.00 ya da 22.00 sularında beni aradı ve “Hacı Gölbucaklı’ya vekaletini siz mi verdiniz?” dedi. “Evet ben verdim” dedim. Bana “Onu görevden alacaksın” dedi. Kendisine “Vekilim ne oldu? Aranızda bir şey mi geçti?” dedim ve aynen bu şekilde tepki gösterdim. “Sen ne olduğunu biliyorsun. Hacı Gölbucaklı için söylenenleri de biliyorsun. Partide olanları da biliyorsun. Gerekeni yapacaksınız. Gerekeni yapmadığınız takdirde ili de görevden aldıracağım. Nezaket kurallarına uymayan bu konuşmada ben siyasetteki yeniliğini düşünerek Aysu Bankoğlu’na İstanbul’da olduğumu ve gelince bizzat kendisiyle görüşeceğimi belirttim. Vekil olduğu günden beri partimize gelmediği için kendisiyle yüz yüze konuşma fırsatı bulamadım. Gelince arkadaşlarımın hepsine 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında ne olduğunu ve neden böyle bir telefon aldığımı teker teker sordum. Hacı Gölbucaklı’nın kendisine de sordum. Kendisi bana bayramda çok güzel tören yaptıklarını, hiçbir şey olmadığını, törenin sonunda da Andımızı okuttuğunu söyledi. Sadece arabamız eşliğinde yürüdükleri için Belediyeyle kapalı yolun bariyerlerini açmadıklarından dolayı ufak bir sürtüşmeleri olmuş.  Böyle olunca Hacı Bey’de orada birilerine mesaj niteliğinde bir laf etmiş. Bu lafı Sayın Bankoğlu herhalde kendi üzerine alındı. Kendisi haliyle sinirlenmiş, bende kendisine gerekeni yapacağımı söyledim. Ama geldiğimde bu hadisenin hiçte büyütülecek bir tarafının olmadığını gördüm ve bunun için de hiçbir yaptırıma geçmedim. Ortada görevden alınacak bir durum yoktu. Bir yazılı dilekçede yoktu.” şeklinde konuştu.

 

“Vekilin sözü ile…”

 

Hiçbir siyasi tecrübeye sahip olmamasına karşın Milletvekili Bankoğlu’nun bir sözü ile Merkez İlçe Başkanının görevden alınmasını kınadığını kaydederek konuşmasını sürdüren Erkan, “Gelinen bu durumda Genel Merkezimin vekilin beyanına dayanarak İlçe Başkanımızı görevden aldığını düşünmekteyim. Hiçbir siyasi tecrübeye sahip olmayan bir vekilin sözü ile senelerce partisine hizmeti olanların hiç araştırılıp soruşturulmadan görevden alınmasını şiddetle kınıyorum. Vekilimizin şimdi bulunduğu makama il ve ilçe yönetimlerinin özverili çalışması ile geldiğini asla unutmamasını önemli hatırlatırım.  Sürekli olarak liyakattan bahseden ve tüm konuşmalarında gerek Genel Başkan gerekse basın sözcüsü tarafından sıkça kullanılan bu kelimenin partimiz içinde gerçek anlamını bulmadığı yapılan örgütü veya örgütleri dışlayan antidemokratik davranışlarını kınıyorum. Anlaşılan şudur ki Genel Merkezimiz birkaç kişinin idaresinde örgütün kişilerin arkasında değerlendirildiği bir düşünceye sahip olduğu bir yapıya bürünmüştür. Şu asla unutulmamalıdır ki örgütler olmazsa Genel Merkez olamaz. Kendi başınıza yürüyeceğiniz bu yolda sizlere hayırlı yolculuklar diliyor ve bu şekildeki bir zihniyetle birlikte çalışmayı reddediyor ve İl Başkanlığı görevimden istifa ediyorum. Yönetim Kurulumuzda ayrıca topluca istifa etmiştir.” dedi.

 

“Aç kaldılar, açık kaldılar”

 

Partiye emek verenlerin tüm emeklerini bir çırpıda atmanın bu kadar kolay olmaması gerektiğini de sözlerine ekleyen Erkan, “Tüm arkadaşlarıma, kadın kollarıma, gençlik kollarıma teşekkür ediyorum. Onların sayesinde bir yerlere gelenleri onların emeğini göz ardı edenleri şiddetle kınıyor ve reddediyorum. Onların emeğini kimse göz ardı edemez. Onlar aç kaldılar, açık kaldılar, çocukları üniversite imtihana girdi, çocuklarını yalnız bıraktılar ama partiyi bırakmadılar. Bu insanların haklarını yiyenleri de şiddetle kınıyorum. İlahi adalet inşallah yerini bulacaktır. Şuanda gerçekten çok üzgünüm. İnsanların emeğini bir çırpıda kenara atmak bu kadar kolay mı? Biz bu örgütü bir araya getirmek, bir arada tutmak için çok çaba sarf ettik. Bu işi yapmak bu kadar kolaysa buyursunlar gelsinler yapsınlar ve bizi de utandırsınlar.” dedi.

 

“16 arkadaşımda benimle birlikte istifa etti”

 

Yaşananlar sonrasında Cumhuriyet Halk Partisinin  Belediye Başkanlığı seçimleri için bir iddiasının kalmadığını ifade eden Erkan, “Ben bunu örgütlerden sorumlu Oğuz Bey’e de anlattım. “Seçim öncesi bir örgütü görevden almak ne demek? Bana sorulmadan bir örgütü nasıl görevden alırsınız?” dedim.  Bana cevap veremedi. “Maden İl Başkanını görevden alıyorsunuz, örgütü neden komple görevden alıyorsunuz? Örgütün ne suçu var?” dedim buna da cevap veremedi. Siyasi olarak bu şekilde yapılması gerekiyormuş. Çok siyasi tecrübem olmadığı için bu ne anlama geliyor onu da bilmiyorum. Muharrem İnce’ye Rıza Yalçınkaya’ya yakın olduğumuz için de bu yapılmış olabilir. Beni bir yerlere Rıza Başkan getirdi. Ben bunu inkar edemem. Benim siyasi hayatım Rıza Başkan’la başladı. Onunla devam etti. Ancak bir yerde bu yollar ayrıldı. Onu da bitirdiler. İstifa etmeseydim Genel Merkez üzerimizde bu yönde zaten baskı kuracaktı. Ben bunu önlemek için kendi irademle istifa etmeyi daha uygun buldum. Bunu ben kendime yediremezdim. Benim partimden hiçbir beklentim yok. Benim bir kariyerim var, mesleğim var, işim gücüm her şeyim zaten yerinde. Ben partiyle bir yere gelmiş insan değilim. Belediye Başkanlığında bir iddiam yoktu. Milletvekilliği konusunda zaten hiçbir zaman bir iddiam olmadı. İl yönetimindeki 16 arkadaşımda benimle birlikte istifa etti. Bu insanların hepsi Cumhuriyet Halk Partisine gönül vermiş kişiler. Onların bir başka partiyle çalışacağını zannetmiyorum. Hak, hukuk, adalet için kilometrelerce yol yürüyen Genel Başkanımızın böyle bir şey yapmasını şiddetle kınıyorum.” diye konuştu.

 

“Bartın’da bir örgüt kalmadı”

 

İlçeler ve beldelerde istifaların olup olmayacağı konusunda soruları da yanıtlayan Erkan, “Bir şey konuşmadık. Kadın kollarımızda da şuanda böyle bir şey yok. Ama Kadın Kolları Başkanımız Fatma Hanım’ın bu olaydan sonra ne düşüneceğini şuanda bilemiyorum.  Kendisiyle bu konuda görüşeceğim. Bundan sonraki süreçte hiçbir partiye gitmeyi de düşünmüyorum. Benim partim Cumhuriyet Halk Partisi. Atatürk ilke ve inkılapları doğrultusunda ben bu başkanlık görevini kabul ettim. Benim partim değişmez, bu yönde gideceğim. Genel seçimlere baktığımızda şehir merkezinde birinci partiydik. Ama bu şansımızı yerel seçimler için nasıl bir durumsa kullanamadık. Genel Merkeze  de bunu bildirdim. “Bundan sonraki yerel seçimlerde Bartın Belediye Başkanlığı için Cumhuriyet Halk Partisi’nin bir şansı kalacağını düşünmüyorum” dedim. Çünkü Bartın’da bir örgüt kalmadı. Arkada neler olup neler bitiyor bilmiyoruz. Kimler geliyor, kimler gidiyor hiç haberimiz yok. Bunu Sayın Vekile sormamız lazım.” dedi.

 

“Belki de ben aday olarak çıkacaktım”

 

Belediye Meclis Üyeliğinden istifa etmeyeceğini de sözlerine ekleyen Erkan, “Oraya beni halk getirdi. Cumhuriyet Halk Partisi’nin Belediye Meclis Üyesi olarak devam edeceğim. Bu yerel seçimde Cumhuriyet Halk Partisi’nin çıkaracağı aday çok önemliydi. Şimdi diğer siyasi partiler örgütlerin bu istifasıyla daha da bu seçimde rahatlamış olabilir. Biz ciddi ve güzel bir adayla seçime çıkabilseydik ve bu adayı diğer siyasi partilerin adaylarının karşısına çıkarabilseydik bizim bu seçimi kazanma şansımız çok yüksekti. Ben hatta hala bu adayın arayışı içerisindeydim. Birkaç arkadaşla görüşüyordum. Belki de ben aday olarak çıkacaktım. Bu hiç belli değildi. Sağ olsunlar bu arayışı son buldurdular.  Bizim vekilimiz partimizi, örgütleri, bizleri nedense sevemedi. Kendisi seçildiğinden bu yana partimize doğru düzgün gelmiş değil. Kendisiyle ancak sokaklarda görüşebiliyoruz. En son savcı beyi ziyarete gittik birlikte ondan sonra da kendisiyle hiç görüşmedik. Bu durumlar oluyor ve kendisi hala bize bir telefon açmadı ya da buraya gelmedi. Demek ki kendisinin bu durumlardan haberi var.  Genel Merkezden Oğuz Bey bizim yerimize geçecek insanları bize soracağını söyledi. Demek ki bizim yerimize geçecek insanlar, liste belli, bunun bana sorulacağını söylüyor.” şeklinde konuştu.

 

Duygun: “Halkımıza havale ediyoruz”

 

İl Saymanı Hüdaverdi Duygun da basın toplantısında kendilerinin cephede savaşıp içeride görünmeyen neferlerden olduğunu belirtip, “Bu yaşamış olduğumuz 11 aylık süreç içerisindeki iç dünyamızı bizler biliyoruz. Biz bir partiliyiz ve öyle de kalacağız. Sadece bu açıklamalarım örgütümün de ortak kararıdır. Örgütün hiçe sayıldığı bir ortamda çalışma imkanı kalmamıştır. Örgüt olarak gelen örgüt olarak gider yolundan hareketle görevimizden topluca istifa ettik. Bırakılan borçların ödenmesi, örgüt itibarının üst seviyeye çıkarılmasının karşılığı bu olmamalıydı.  Tüm tanıkları dinleyip rapor düzenleyenler hiçbir zaman bizleri aramamış ve dinlememişlerdir. Ceza verirken savunma almalıydınız. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Merkezini ve MYK’sını bu konuda esefle kınıyorum. Emeklerimizi çalan ve çalanları halkımıza havale ediyoruz.” dedi.

 

Gölbucaklı: “Kaybeden CHP oldu. Bizler olmakdık”

 

Genel Merkez tarafından görevden alınan Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı da bu süreçte kendisine destek olan ve kendisinin yanında duran herkese teşekkür ederek, “Sayın İl Başkanıma ve İl Yönetim Kurulu Üyelerime bu hak, hukuk adaletten yoksun görevden alınmama destek veren herkese çok teşekkür ediyorum. Bizler Cumhuriyet Halk Partisi’ni Bartın’da getirebileceğimiz en uç noktaya getirdik. Bundan sonra göreve gelecek arkadaşlar ne yapar bilemeyiz. Sayın İl Başkanıma, İl Yönetim Kurulu Üyelerime, kendi eski yönetim kurulu üyelerime ve arkamda duran birçok arkadaşıma çok teşekkür ediyorum. Kaybeden Cumhuriyet Halk Partisi oldu. Bizler olmadık.” dedi.

 

 
  •  

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04102
0.041492020-05-31 13:01:07