Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İyi Parti heyetinden Bartın ziyareti

Okunma: 939

23.11.2022 12:38

Facebook'ta Paylaş

İyi Parti’nin beşinci kuruluş yıldönümü dolayısıyla İyi Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray partisinin Bartın İl Başkanlığını ziyaret etti. 

İyi Parti 5’inci yıldönümünü çeşitli etkinliklerle kutlarken, İyi Parti Genel Başkan Danışmanı ve İzmir Milletvekili Aytun Çıray ve heyeti Bartın’ı ziyaret etti. Meydana gelen patlamada hayatını kaybeden 41 maden şehidi için saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu. Ardından Cumhuriyet Meydanında bulunan Atatürk Anıtına çelenk sunuldu. 

Ziyaret programı kapsamında partisinin İl Başkanlığında bir basın açıklaması gerçekleştiren Çıray öncelikle Amasra’da meydana gelen ve 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği maden faciası ile ilgili şu ifadeleri kullandı; “Bartın’a daha güzel günlerde gelmek isterdim Amasra’da verdiğimiz şehitler hepimizin canını yaktı. Daha çok üzen şey ise defalarca tekrarlanmasına rağmen ne yazık ki yeterince tedbirin alınmamış olmasının da çok büyük bir etken olmuş olması. Şüphesiz hepimiz kadere inanırız ama bizim dinimizde aynı zamanda tevekkül etmek istiyorsan her türlü tedbiri almak zorundasın öyle kendi haline bırakamazsın. Dolayısıyla bu her zaman söylediğimiz sözleri ne yazık ki tekrarlamak zorunda kalıyoruz. Bu da vatandaşın siyasetçiye olan güvenini azaltıyor. Tekrarı olmamasını temenni ediyoruz. Bu sefer tedbirlerin her yerde ciddi bir şekilde alınmasını öneriyoruz. Bir kez daha tüm Türkiye’ye başınız sağ olsun geçmiş olsun diyorum.” 

“Son 20 yılda kalkınma hızı yüzde 4,5”

Çıray, konuşmasının devamında partisini temel ilkelerini şu ifadelerle anlattı; “Bugün partimizin yıldönümü, 5 yaşında genç bir parti. 5 yıl gibi kısa bir sürede şuanda konjektör olarak seçimlerde de birinci parti olmaya adayız. Bunun için iddialıyız, elimizden geleni yapacağız. İyi Parti kurulduğu sırada tünelin ucunda ışık bile yoktu. Türkiye umutsuz bir konjektöre girmişti, siyasal tablo donmuştu, oy dağılımı donmuştu ve Türkiye’de siyasi yelpazede merkezde büyük bir boşluk oluşmuştu. Geçmişte AKP’nin doldurduğu boşluk, onun ideolojik nedenlerle merkez ve merkez sağ siyaseti terk etmesiyle açıldı. Özellikle MHP içerisindeki itirazı olan arkadaşlarımızın ana omurgayı teşkil ettiği bu aşamadaki yeni siyasi parti kurduk, Sayın Meral Akşener’in öncülüğünde. Aklıyla, cesaretiyle önderlik etmesi ve bu parti yeni fikirlerin savunucusu. Her siyesi görüşten insana kucağını açmış ama temel ilkelerini ortaya koymuş bir parti. Biz Milli ve manevi değerlere saygılı aynı zamanda Cumhuriyete, kurucularımıza ve kurucu değerlerimize sahip, vefakâr ve o ideolojiyi savunan bir siyasi partiyiz. Biz modern, medeni ve zengin insanlar ülkesi yaratmak istiyoruz. Temel amacımız bu. 

“Doğu ile yarışacak hiçbir şeyimiz yok”

Biz Doğu ile değil Batı medeniyeti ile yarışıp onları geçmek istiyoruz. Bizim Doğu ile yarışacak hiçbir şeyimiz yok, biz onları çoktan geçtik. Şimdi geçmemiz gerek Batı medeniyeti. Büyük Türkiye’yi yaratmamız lazım. Konjektör o kadar müsait ki eğer milletimiz emaneti ehline verirse, hakikaten sözde değil, gerçekten bir Dünya liderliğini burada üçüncü bir kutup olarak ortaya koyabiliriz. 3 kutuplu dünyanın bir kutubu da biz oluruz. Her anlamda yetişmiş insan gücü ile başaracağımız işlerdir. Türkiye’nin büyük düşünmeye, büyük işler yapmaya ihtiyacı vardır. Türkiye’nin kavgaya, birbirine düşmeye asla ihtiyacı yoktur. Türkiye bu siyasetten yoruldu. Türk milleti bundan sonra barış içerisinde işine gücüne bakmak istiyor. Adil bir gelir dağılımı ile yaşamak istiyor. Patimizin 3 ideali var. Birincisi demokrat olmamız. İkincisi milliyetçi olmamız. Üçüncüsü ise kalkınmacı olmamız. Eserlere eser katan bir siyasi anlayış içinde olmalıyız. Türkiye bu son 20 yılda zaman kaybetti. Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana savaşlara rağmen, devir alınan fakir ülkeye rağmen, aradaki askeri darbelere rağmen, koalisyon hükümetlerine rağmen Türkiye 2002 senesine gelinceye kadar ortalama yüzde 5 kalkınma hızı yakalamıştır.” 

 

“Kimse palavra atmasın”

Çıray yaptığı konuşmada dış siyasete de değinerek; “Son 20 yılda AKP iktidarında yakalanmış olan ortalama kalkınma hızı yüzde 4 buçuk. Türk dış siyasetindeki sapmalar Türk Milletine canı ve malı pahasına çok acı şeylere mal oldu. Bizim yurtta sulh, cihanda sulh ilkemiz 600 yıllık Osmanlı Döneminin deneyiminden geçmiş, Osman Paşalarının ortaya koyduğu bir deneyimin sonucudur. Bu korkak, pasif dış siyaset anlamına gelmez. Bunu tercümesi; Bu ülkenin insanları yurt içerisinde birlik ve beraberlik içinde olursa, sulh içinde olursa dünya da bize karşı sulh içinde olmak zorundadır anlamına geliyor. Bugün sıfır barış politikası ile yola çıkanlar, Suriye’de 200’ün üzerinde evladımızın şehit olmasına neden olmuşlardır. Kimse bana oradaki Müslümanları, ezilen insanları kurtarmaya gidiyoruz diye palavra atmasın. 1 buçuk milyon insan Irak’ta katledilirken, üzerimizden geçen Amerikan uçaklarına başarılar diledi bu arkadaşlar. Biz hep saldırıyı dışarıdan, sınırlarımızdan beklerken ülkemizde gelen 7 milyona yakın sığınmacıyla, açık kapı politikasıyla birde şimdi yetmezmiş gibi Amerikalıların Afganistan’ da kullanmış olduğu insanları da ülkeye kabul ederek, âdete Türkiye’yi merkezden etrafa doğru işgal politikasıyla karşı karşıyadır. Suriye’de ki sonuç şudur; Rusya sıcak denize inmiştir, Amerika’da Fırat’ın doğusunda PKK-PYD’ ye bir çekirdek devlet kurdurarak Irak’tan sonra ikinci defa bizim komşumuz olmuştur. 

“Bir taraf Afrika gibi yaşıyor”

Bugün halkımızın en temel sorunu ekonomidir. Milletimiz hayat pahalılığı altında ezilmektedir. Gelir dağılımı dengesi akıl almaz bozulmuştur. Bir kısım insan lüks hayat ile villalarda yaşarken diğer taraftan insanlar evlerine nasıl gıda bulacaklarının derdinde. Bir taraf Afrika gibi yaşıyor, bir taraf Belçika gibi yaşıyor. Bu kaldırılamaz.” Dedi. 

İl Başkanlığındaki basın açıklamasının ardından Bartın esnafı ziyaret edildi. İyi Parti heyeti daha sonra şehit olan madencilerin ailelerini de ziyaret ederek, başsağlığı diledi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00619
0.006662024-05-26 08:10:21