Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
İZNE ÇIKARILAN İŞÇİLER AKIBETİ NE OLACAK?

...

Okunma: 3397

28.03.2018 00:28

hema, işçi, hacı gölbucaklı, chp, bartın, bartın tv, bartın televizyonu
Facebook'ta Paylaş

Eylemdeki işçiler ilginç iddialarda bulundular

 

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA) şirketine hizmet veren taşeron Ersamak Firmasında çalışan ve 13 Mart’tan itibaren ücretli izne çıkarılan 148 işçi Kazpınarı’ındaki Hattat 1 kuyusu önünde eylem başlattı. İşlerini geri isteyen işçilere eylemin ikinci gününde CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’da destek mesajı verdi. Öte yandan izne çıkarılan işçilerden bazıları kendilerinin yerine Çinli işçilerin işe alınacağı iddialarında bulundurlar.

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş (HEMA) şirketinin taşeron firması Ersamak 13 Mart’tan itibaren 160 çalışanı ücretli izne çıkardı. Ücretli izinlerin ardından işten çıkarmalarında yaşanacağı öğrenildi. İzne çıkarılan 148 işçi 2 gündür Kazpınarı’ındaki Hattat 1 kuyusu önünde bekleyişte. İşe geri dönmek isteyen ve bekleyişlerini sürdüren işçileri bölgede ziyaret eden CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı’da destek mesajı verdi.

 

Şirket yetkilisi bir açıklama yapmamıştır

 

HEMA ile taşeron firma olan Ersamak Firması arasında çıkan problemler sonucunda taşeron firmanın işi bıraktığını ve çalışanların ücretsiz izne çıkarıldığını kaydeden Gölbucaklı, “Firma, yanımızda bulunan  148 işçi arkadaşımıza 13 Mart 2018 tarihi itibariyle bir tebligat yapmıştır. Bu tebligatta işçi arkadaşlarımıza 13 Mart itibariyle ücretli izne çıkarıldıkları ve iş akitlerinin fes edileceği söylenmiştir. Fakat bu konuda hiçbir şirket yetkilisi gelip bir açıklama yapmamıştır. Şirket yetkilisinin bugün gelip burada açıklama yapacağını öğrendik. Bu nedenle buradan çıkacak sonucu bekliyoruz” dedi.

 

Yanlarında olmaya devam edeceğiz

 

İşçilerin çalışmaya devam etmek istediklerini söyleyerek konuşmasını sürdüren Gölbucaklı, “Arkadaşlarımız oradaki sosyal güvencelerinden ziyade HEMA’nın kendilerine yeniden iş ve aş vermesini bekliyorlar. Bunu istiyorlar. Bizlerde Cumhuriyet Halk Partisi olarak her zaman işçinin ve emekçinin yanındayız. Bugüne kadar tüm haksızlar karşısında onların yanında olduk. Haklarını kazanmaları içinde elimizden geleni yaptık. Bundan sonrada yanlarında olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu. 

 

GMİS çadır vermedi

 

Pazartesi sabah saatlerinde kuyu önünde toplanarak eyleme başlayan işçiler olumsuz hava koşullarına karşın eylemlerine devam ediyorlar. Öte yandan haklarını aramaya devam edeceklerini kaydeden işçilerden bazıları Genel Maden İşçileri Sendikası’ndan (GMİS) çadır talep ettiklerini ancak sendikanın kendilerine çadır vermediğini de ifade ettiler.

 

Akgün: “Neden iş verilmiyor?”

 

Eylemdeki işçilerden Hüseyin Akgün belirsiz bir süreyle ücretli izne çıkarıldıklarını ancak kendilerinin işe devam etmek istediklerini kaydedip “Ersamak Firmasında 1,5 yıldır çalışıyorum. 13 Marttan itibaren bizleri ücretsiz izne çıkaracaklardı. Biz bunun karşında dimdik durduk ve bunu kabul etmedik. Bizim bu diş duruşumuz karşısında ücretsiz izinden döndüler ve bizleri ücretli izne çıkarmaya karar verdiler. Şuanda belirsiz süreyle ücretli izindeyiz. Bunun ne kadar süreceğini de bilmiyoruz. Neden izne çıkarıldığımızı da bilmiyoruz. Biz kesinlikle işe geri dönüşümüzü istiyoruz. Buradaki bekleyişimizin asıl gayesi budur. Bizim öncelikle işe ihtiyacımız var. Çünkü bizim öncelikle evimize ekmek götürmemiz lazım. Evde hepimizi bekleyen bir eş ve çocuklar var. Neden burada bekletildiğimizi de anlamış değiliz. Burada iş ve aş var. Kömür çıkartılacak havzalarımız mevcut. Yeraltı galerileri açık. Buna rağmen neden iş verilmiyor? Bizler 6-7 aydır burada oyalıyoruz. Süreci yavaşlatıyorlar. Aralarında neler oluyor pek bilmiyoruz. Sadece kaygılı bir şekilde burada bekliyoruz. Burada Başkanımız haricinde bize hiçbir şekilde sahip çıkanda yok. Genel Maden İş Sendikası zaten burada yok. Kendilerinden eylemimize devam edebilmek için çadır istedik. Bize çadır dahi vermediler. Bizden uzak duruyorlar. Kendileri malum yandaş durumdalar. Bartın Belediye Başkanımıza buradan çok teşekkür ediyoruz. Kendisi çok duyarlı davrandı. Bizlere yemek gönderdi. Geceyi soğukta geçirdik. Çünkü jandarma bize burada ateş yakamayacağımızı söyledi. Bizde jandarmanın uyarılarını dikkate aldık.  Ancak arkadaşlarımızın çoğu çok üşüdüğü için hastalanıp hastaneye gidenler oldu. Hatta bazı arkadaşlarımız ağaç diplerinde yattı. Mağdur bir şekilde dün geceyi geçirdik.” dedi.

 

Ersamak’ın galerileri Denfa’ya mı devredildi?

 

Ersamak Firmasında 2 yıldır çalıştığını ifade eden bir başka işçi ise Ersamak’ın çalıştığı galerilerin şuanda HEMA tarafından Denfa’ya devredildiğini iddiasında bulunarak, “Sahipsiz olduğumuzu zannedip vazgeçeceğimizi kimse düşünmesin. Çünkü biz birlik olduk, tek yumruk olduk. Hakkımız neyse sonuna kadar onu almak için gideceğiz. Biz neden Amasra’dan ekmek yiyemiyoruz? Biz 6 aydır iş ilerlesin diye uğraşıyoruz ama bir telefon ediliyor biz hemen geri çekiliyoruz. Amaç sadece Ersamak’ı harcamak. Bizim çalılığımız desandrede bize işin durduğunu söylüyorlar. Bir hafta sonra aynı desandrenin Denfa’ya devredildiğini duyuyoruz. Maden bu desandre çalışacak o zaman neden bize iş verilmiyor? Orada biz çalışalım, biz ekmek yiyelim. Bizler 13 Mart’tan beri perişan durumdayız. Bizim çalıştığımız  saha Denfa’ya devredildi. Ancak onlarında bizim gibi kalifiyeli operatörlere ihtiyaçları var. Oradaki çalışan arkadaşlarla da işçi alımı olacak mı diye konuştuk. Onlarda bize “HEMA tarafından bizim çalıştığımız bacalar durduruldu. Sizin çalıştığınız tarafa aktarıldık. Biz sadece orada çalışıyoruz” dedi. Bizim çıkışlarımız verildikten sonra burada Çinli işçileri çalıştıracaklar. Maden Kazpınar’ı kuyusu çalışacak neden Çinliler yerine buradan biz ekmek yemiyoruz? Biz Bartınlıyız. Bu madenci artık ezilmekten yoruldu. Bizim şuanda Ersamak’tan 57 günlük maaş alacağımız var. Hadi biz maaş alacağımızdan vazgeçtik. Bizler işimize sahip çıkmak istiyoruz. Bize iş versinler, ekmeğimizi kazanalım.” şeklinde konuştu

 

Akdoğan: “Bizler madende tecrübeliyiz”

 

Ücretli izne çıkarılan bir diğer işçi Kenan Akdoğan da “Benim dedem ve babam maden emeklisi. Bende 10 yıllık maden işçisiyim ve madende artık profesyonelim. Bunu neden söylüyorum. Çinlilerden maden konusunda üstünüm. Burada 3 Çinli göçükte kaldı. 2 tanesi kaldı. Bir tanesi yaralı çıkarıldı. Ancak o yaralı arkadaşlarını Çinliler çıkaramadı. Onlar kendi işçisini dışarı çıkaramadı. Yine bizler dışarı çıkardık. Çünkü bizler madende tecrübeliyiz. Burada bizim çalışmamız lazım” dedi.

 

HEMA iddiaları yalanladı

 

HEMA yetkilileri ise Ersamak Firması ile aralarındaki iş anlaması bittiğinden dolayı işe devam edilmediğini bundan sonraki süreçte yapılan ihalede ihaleyi kim alırsa işe onunla devam edileceğini Ersamak’ın çalıştığı galerilerinde Denfa’ya devredilmediğini ve o galerilerde şuanda çalışma olmadığını ifade etti.

 

Etiketler: hema, işçi, hacı gölbucaklı, chp, bartın, bartın tv, bartın televizyonu
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.17747
0.177992020-02-21 07:20:40